İyi Geceler Sirki Hikayesi

İyi Geceler Sirki Masalı

Abone Ol google news

İyi geceler sirki masalı, Bir varmış bir yokmuş yeryüzünde bir yerde bir köy varmış. Bu köy halkı birbirleriyle uzun yıllardan beri dost şekilde yaşamış oldukça mutlu ancak dışarıdan her şeye kapalı bir köymüş. Başka köyler veya şehirlerde bulunan insanlar ile görüşmez bu insanların da köye gelmesine izin vermezlermiş.

Aslında köylerinde yaşadıkları bu mutluluğu yeni gelenlerin bozacağından korkan köy halkı kendilerince önlem olarak köylerine dışarıya tamamen kapatma kararı almışlar.

Ancak bir gün köyün girişinde bir hareketlilik başlamış bazı kişilerden gelen bağışlar çocukların ağlama sesleri duyulmaktaymış. En çok sesi duyulan kişi ise köyde yaşayan ve herkesten daha katı kuralları olan Basri amcanın sesiymiş. Köyde yaşamakta olan Orhan ise oldukça akıllı 20’li yaşlarında genç bir delikanlıymış.

Orhan seslerin geldiği yere doğru hızla koşarak ne olduğunu öğrenmeye gitmiş. köyün girişine giden Orhan köydeki birçok kişinin buraya toplandığını görünce hemen birine yaklaşarak “Basri amca neden bağırıyor? Ve herkes neden buraya toplanmış? Diye sormuş. yaşlı bir kadın ise “ah! Oğlum başımıza ne geldi bir duysan çıldırırsın” demiş.

Orhan komşu teyzesinin söylediği bu cümleden sonra daha da merak ederek etrafa bakınmaya başlamış. köyün girişinde daha önce hiç görmediği insanlar birçok eşyayı taşımakta bir kısmı ise köy halkı ile konuşmaktaymış.

Tanımadığı bu yabancıların arasına gelerek gözüne kestirdiği ilk kişiye burada ne olduğunu sormuş. İsmi Mert olan kendi yaşlarında bir genç aklı başındaki bu çocuğa ne olduğunu anlatmaya başlamış. “Biz belediye tarafından görevlendirilen iyi geceler sirki çalışanlarıyız. Köyde bulunan çocuklar için eğlence ve gösteri yapacak ekibimiz bu sene de bu köyde görevlendirildi. Ancak köy halkı bizi görür görmez neden geldiğimizi bile sormadan ekibimize bağırmaya başladı” demiş.

Orhan artık her şeyi çok net anlamış ve köydeki insanların neden bu kadar tepki verdiğini ise öğrenmiş. Orhan’ın en büyük çocukluk hayali ise televizyonda gördüğü bir sirki izlemek ve burada yer alan hayvanları yakından görmekmiş.

Düşününce hiç de kötü bir fikir olmayıp aynı zamanda köyde bulunan çocuklar için de eğlenceli bir aktivite olacağını düşünen bu gencin ne yazık ki kendisi kadar bilgi sahibi olmayan dostlarına bu durumu nasıl kabul ettireceğini bilmemekteymiş.

Orhan komşuları ile konuşmaya çalışsa da kimse Orhan’ı dinlememiş ve herkes bu yeni gelen yabancıları köye sokmamak için çaba göstermeye devam etmiş. Bu sırada Orhan’ın aklına çok güzel bir fikir gelerek ilk önce köy halkına sirki köye kurmadan tanıtmaya karar vermiş.

Zar zor sakinleştirdiği köy halkına bu fikrini anlattıktan sonra köy halkını ikna etmeyi başarmış. sirk ise köyün hemen girişine kurularak gösterilerini yapmaya başlamış.

İlk gösterisi bu gece başlayacak olan sirke ise Orhan tüm köy halkını götürmek için mücadele vermiş ancak en sonunda bunu başarabilmiş. Köydeki herkes sirki izledikçe beğenmiş ve çocukların ne kadar eğlendiklerini görünce kendilerini diğer insanlardan soyutlamakta vazgeçmişler. Artık başka köyler ile ticaret yapmaya başlamış ve yeni dostluklar kurmuşlar.

 

İyi Geceler Sirki Masalı
İyi Geceler Sirki Masalı

İyi Geceler Sirki Masalının Konusu Nedir?

İyi Geceler Sirki masalının konusu kendini etrafındaki herkesten soyutlayan bir köyün hiç beklemedikleri bir zamanda yabancılar ile mecburen temas halinde bulunmaları gerekmesiyle aslında diğer kişilerle görüşmenin kötü bir şey olmadığını görmüşler ve farklı şehirler ve insanlar ile iletişim kurmaya başlamışlar.

İyi Geceler Sirki Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, İyi Geceler Sirki masalının ana fikri ise kendini diğer insanlardan soyutlayarak kültürlerinin bozulmadan kalacağını düşünen köylü halkının aslında farklı toplumlar ile iletişim kurmalarının çok daha iyi olduğunu görmeleridir.

İyi Geceler Sirki Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

İyi Geceler Sirki masalından çıkarılabilecek dersler içerisinde ise özellikle insanların farklı kişiler ile iletişim kurması onlara olumlu yönde etki etmekte olup iletişim kurmayacak kişinin kendisini ve kültürünü korumasının mümkün olmadığıdır.


Benzer İçerikler

Uykucu Tavşan
Uykucu Tavşan Hikayesi
Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi
Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi
Sihirli Fasulye Masalı
Sihirli Fasulye Hikayesi
Kurnaz Tilki Masalı
Kurnaz Tilki Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.