İyilik Perisi Hikayesi

İyilik Perisi

Abone Ol google news

İyilik perisi, Çok uzak diyarlarda herkese yardım etmek isteyen ve yardım ettiğinde mutlu olan bir peri yaşarmış. bu periye herkes iyilik yapmayı sevdiğinden iyilik perisi diye seslendirmiş. İyilik perisi kimin yardıma ihtiyacı varsa hemen yanına gider ve ona yardım edermiş. iyiliklerinin karşısında kimseden bir şey beklemez karşılıksız olarak iyilik yaparmış.

Yine böyle bir gün oldukça derinden yardım sesleri duyan iyilik perisi hemen sesin geldiği yöne doğru uçmaya başlamış. Burada bir gencin gölün içerisinde bu olduğunu gören iyilik perisi doğrudan suyun içerisine dalarak bu genci kurtarmış.

Kıyıya çıkardığı gencin iyi olduğundan emin olduktan sonra ise kendisini görmeden buradan uzaklaşmış. Bir süre sonra evine gelen iyilik perisi kendini oldukça kötü hissettiğini fark etmiş ve bugün çok yorulduğunu biraz dinlenirse bu durumun geçeceğini düşünerek yatağına uzanmış.

Ne kadar süre uyuduğunu bilmeyen iyilik perisi uyandığında önceki halinden de kötü olduğunu fark edince hemen sağlık perisine gitmeye karar vermiş. Ancak ayağa kalkmaya dahi gücü olmadığını anlayan iyilik perisi bir süre daha yatağında öylece beklemiş.

Durumu gittikçe kötüleşen iyilik perisi arkadaşlarından birinin gelerek kendisini bulmasını dilemiş. Bu sırada ise en yakın arkadaşı umut perisi iyilik perisinin evine girmiş. Onu böyle yatarken gören umut verici telaşla arkadaşına ne olduğunu sormuş.

İyilik perisi ise arkadaşına olan her şeyi sırasıyla anlatmış. Bu sırada korkan gözlerle arkadaşına bakalım umut perisi hemen sağlık perisini almaya gitmiş ve kısa bir süre sonra geri gelmiş.

Sağlık perisi iyilik verisini güzelce bir muayene ettikten sonra iyilik perisine dönerek “biz perilerin suya girmesinin tehlikeli olduğunu bilmiyor musun?” diye sormuş. İyilik perisi ise tam bu sırada kendisine ne olduğunu anlamış.

Perilerin suya girmesi oldukça tehlikeli olup suyun tüm enerjilerini emdiğini unutmuş. bugün gölde gördüğü genci kurtarmak için hiç düşünmeden suya giren iyilik perisi bu nedenle gücünü kaybetmiş ve hastalanmış.

Sağlık perisi iyileşmesi için iyilik perisine bir şişe sihir tozu vererek bunu uzun bir süre kullanması gerektiğini söylemiş. böylece düzenli olarak sihir tozunu içtiğinde eski sağlığına geri kavuşacakmış.

Bu sırada kendisine yardım eden bu peri kızını arayan genç ise sonunda iyilik perisinin evini bulmayı başarmış. içeriye girdiğinde iyilik perisi kurtardığı genci görünce şaşırmış. Genç ise ona “beni boğulmaktan kurtardığın için teşekkür ederim uzun bir süredir her yerde seni arıyordum” demiş.

Ancak iyilik perisinin hasta bir şekilde yatağında yattığını görünce ona ne olduğunu sormuş. İyilik perisi tüm olanları anlattıktan sonra genç daha da üzülmüş ve iyilik perisine iyileşene kadar ona bakacağına söz vermiş.

Bir süre bu genç adam iyilik perisini iyileştirmek için uğraşmış ve sonunda iyilik perisi eski sağlığına kavuşmuş. Genç iyilik perisine “benim bir ailem yok seninle kalırsam hem sana yardımcı olurum hem de senin oğlun olurum” demiş. İyilik perisi ise bir çocuğu olmadığı için gencin bu teklifine çok sevinmiş ve kabul etmiş. iyilik perisi ve bu genç ise ömürlerinin sonuna kadar aile olarak yaşamaya devam etmişler.

 

İyilik Perisi
İyilik Perisi

İyilik Perisi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, İyilik perisi Masalının Konusu herkese iyilik yapan perinin boğulmakta olan genci kurtarması ve suya girmesi yasak olduğu halde suya girerek onu kurtarmasından sonra hastalanmasını anlatmaktadır.

İyilik Perisi Masalının Ana Fikri Nedir?

İyilik perisi Masalının Ana Fikri iyilik perisinin karşılıksız iyilik yapması sayesinde bir gün yaptığı iyiliklerin karşılığı olarak bir evlat kazanmasıdır.

İyilik Perisi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

İyilik perisi Masalından Çıkartılabilecek Dersler içerisinde karşılıksız iyilik yaptığımızda mutlaka bir gün ödüllendiriliriz mesajı yer almaktadır.


Benzer İçerikler

Bülbül İle İmparator Masalı
Bülbül İle İmparator Hikayesi
Aslan İle Yunus Balığı
Aslan İle Yunus Balığı Hikayesi
Açgözlü Kedi Masalı
Açgözlü Kedi Hikayesi
Bir Anadolu Masalı
Bir Anadolu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.