Karga İle Tilki Hikayesi

Karga İle Tilki Masalı

Abone Ol google news

Karga ile tilki masalı, La Fonteine masallarından biri olan ve çok sevilen fabl türündeki Karga ile Tilki peynir hikâyesi sizlerle.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde tüm hayvanların bir arada yaşadığı bir ormanda kurnaz mı kurnaz bir tilki yaşarmış. Günlerden bir gün, tilki ormanda dolaşıp aç olan karnını doyurabilmek için yiyecek bir şeyler ararken, bir anda uzaklardan bir peynir kokusu almaya başlamış.

Hemen oraya doğru koşan ve kokuyu takip ederek o peynire ulaşan tilki, upuzun bir ağacın tepesinde ağzında peynir olan bir karga görmüş. Ne yapıp ne edip o peyniri yemek isteyen tilki, bunu nasıl yapabileceğini düşünmeye başlamış.

Ağaca tırmanamazmış çünkü çok büyükmüş, karganın da aşağıya inmeye hiç niyeti yokmuş. Daha sonra tilkinin aklına çok iyi bir fikir gelmiş. Kargayı kandırarak ağzındaki peyniri alabileceğini düşünen tilki, hemen kargaya seslenmiş ve şöyle demiş;

-Karga kardeş. Bu ne güzelliktir böyle. Tüylerin gözümü kamaştırıyor, bakmaya bile doyamıyorum. Renginiz ise bu yakışıklılığınıza yakışıklılık katıyor. Sesinizi duyamıyorum ama onun da ne kadar mükemmel olduğuna eminim. Benim için o güzel sesinizle bir “Gak” diyerek beni mutlu eder misiniz?

Demiş. Bu sözleri duyan karga, tilkinin bu söylediklerine hemen inanmış. Kendisine söylenen bu övgüleri duyunca tüylerini kabartmış ve şöyle demiş;

-Yazık şuna bak. Güzelliğimden başı dönmüş adeta, çok da heveslenmiş, şu güzel sesimle bir “Gak” diyeyim de duysun bari.

Demiş. Sonra açmış ağzını ve “Gaaaaak” Demiş. E tabi karga gaklamak için ağzını açınca ağzındaki peynir de yere düşmüş ve tilki hedefine o güzel peynire ulaşmış ve bir güzel yemiş. Ne olduğunu çok geç anlayan karga ise tilkiye kızmış. Tilki;

-Eee karga efendi. Her dalkavuğun seni övmesine inanma, kendi çıkarı için seni över, elde etmek istediğini senden bir güzel alır, sonra da yüzüne gülerek dalga geçer.

Demiş. Karga yaptığı bu saflığı anlamış ve iş işten geçtikten sonra da olsa aklı başına gelmiş. Bir daha da kimsenin çıkar için övgülerine ve konuşmalarına hiç inanmamış.

İşte böylece bu güzel Karga ile Tilki oku masalımızın sonuna geldik. Diğer masallarımızda görüşmek üzere.

Karga İle Tilki Masalı
Karga İle Tilki Masalı

Karga ile Tilki Masalının Konusu Nedir?

Karga ile Tilki hikâyesinin konusu, kurnaz bir tilkinin, karganın peynirini yiyebilmek için ona iltifatlar etmesi ve onu kandırarak karganın peynirini ağzından düşürerek afiyetle yemesidir.

Karga ile Tilki Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Karga ile Tilki masalı ana fikri, çıkarı için başkalarını hiç olmadığı kadar yücelten ve öven bir kişinin o kişiyi övgülerle kandırarak elindekini almasına izin vermemektedir.

Karga ile Tilki Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Karga ile Tilki masalından çıkartılabilecek dersler, çıkar için sizlere güzel ithamlarda bulunan kişilere inanmamak gerektiğidir. Saf olup çeşitli kurnazlıklara kanıp elindekinden olmamak ve bir hatayı yapmadan önce fark edebilmek gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Karıncalar İle Çekirge Hikayesi
Karıncalar İle Çekirge Hikâyesi
Horoz İle Tilki
Horoz İle Tilki Hikayesi
Taş Çorbası Masalı
Taş Çorbası Hikayesi
Maymun Masalı
Maymun Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.