Kayıp Peri Hikayesi

Kayıp Peri Masalı

Abone Ol google news

Kayıp peri masalı, Gökyüzü diyarında yaşayan yaramaz bir peri varmış. Bu perinin en büyük zevki, gökkuşağı üzerinde uçmakmış. Fakat gökyüzü diyarında uzun zamandır hiç gökkuşağı belirmemiş. Şirin peri, yapmaktan en çok zevk aldığı şeyi yapamamanın üzüntüsünü yaşayarak bu duruma bir çare aramış. Düşünmüş taşınmış ve gökkuşağını bulmak için farklı diyarları gezmeye karar vermiş. Bu fikrine ailesi ile paylaşmış fakat annesi yalnız başına gitmesinin çok tehlikeli olacağını söylemiş ve gitmesine izin vermemiş. Bu duruma çok üzülen yaramaz peri, gece ailesi uykudayken kaçmaya karar vermiş.

Peri yollara düştükten sonra, diyar diyar gezmiş ancak herhangi bir gökkuşağına denk gelmemiş. Bunun üzüntüsünü yaşayan peri umutsuzluğa kapılmış. Peri ağacın altında ağlarken birisinin ona seslendiğini duymuş.

Kötülükler perisi, şirin perinin üzgün olduğunu anlamış ve bu durumu kullanmaya karar vermiş. Kötülük perisi, yaramaz perinin yanına yaklaşarak neyi olduğunu sormuş. Bunun üzerine şirin peri gökkuşağını aradığını ancak hiçbir yerde bulamadığını söylemiş. Bunu öğrenen kötülük perisi, bu şirin periye: ’Gökkuşağını mı arıyorsun? Benim geldiğim yerde bir sürü var. Üzerlerinde istediğin kadar uçabilirsin.’’ demiş.

Bunu duyan ve heyecanlanan yaramaz peri: ’Sen nereden geliyorsun?’’ diye sormuş. Kötülük perisi: ’Çiçekler diyarı’’ diye cevap vermiş. Oraya nasıl gideceğini öğrendikten sonra yaramaz peri tekrardan yollara düşmüş. Bir süre gittikten sonra çiçekler diyarı olarak gittiği yerin adının kayıplar diyarı olduğunu fark etmiş. Kendisini gökkuşağı ve bolca çiçeğin bulunduğu rengarenk bir yerde olacağını umarken; karşısına karanlık, sarmaşıklarla kaplı, yarasaların uçtuğu korkunç, terk edilmiş bir yerde bulmuş.

Bunun ardından hıçkıra hıçkıra ağlamış. Ağlamaktan yorgun düşen bünyesi daha fazla dayanamamış ve yaramaz peri uykuya dalmış. Yaramaz peri rüya gördüğü vakit güçlü bir ses duymuş, duyduğu ses ona: ‘’Kayıp Peri! Kayıp Peri! Sen de mi kötülükler perisinin sözüne kanıp burada kayboldun?’’ der. Rüyasında bu gizemli ses ile konuşan yaramaz peri bu sesin kime ait olduğunu merak eder. Aynı ses: ‘’Ben Kraliçe Peri, seni oradan kurtarmaya geldim ama şu an bulunduğun yer çok ama çok tehlikeli. Kendi başına gelemeyeceğin kadar çok tehlikeli. Oysa ki; sen ailenin sözünü dinleyip, oraya gitmeseydin bunların hiçbiri başına gelmeyecekti. ’der

 Kraliçe perinin söylediği şeylerden son derece etkilenen yaramaz peri, yaptığı hatadan büyük ders almış ve bir daha asla ailesinin sözünden çıkmayacağının sözünü vermiş. Bu sözü verdikten sonra kraliçe peri, yaramaz perinin rüyasından çıkıp onun elini tutmuş. Elini tutmasıyla birlikte yaramaz peri son derece huzurlu ve güvende hissetmiş. Diyar diyar aştıktan sonra yaramaz peri evine döner dönmez annesine sarılmış ve özür dilemiş. O günden sonra bir daha asla ailesinin sözünden çıkmamış.

Kayıp Peri Masalının Konusu Nedir?

Kayıp peri masalının konusu, en büyük zevki gökkuşağı üzerinde uçmak olan yaramaz bir perinin bu amaç doğrultusundan ailesinin sözünü dinlemeden evinden uzaklara gitmesi ve kötülük perisinin sözüne kanarak kendini kayıplar diyarında bulması. Ardından kraliçe perinin, yaramaz perinin rüyasına girerek onu kurtarmasını konu almıştır.

Kayıp Peri Masalının Ana Fikri Nedir?

Kayıp peri masalının ana fikri, ailemizin sözünden çıkmamalı ve onlardan habersiz bir şey yapmamamızı anlatmaktadır.

Kayıp Peri Masalından Çıkartılacak Dersler Nelerdir?

Masal oku, Kayıp peri masalından çıkartılacak dersler, ailemizin izin vermediği şeyleri yaparsak başımıza kötü şeyler gelebileceği ve bu nedenle ailemizin sözünden çıkmamamız gerektiği dersini çıkartmalıyız.

Masal OkuElmaslar ve Kurbağalar MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Sihirli Peri
Sihirli Peri Hikayesi
Uçan Çocuk Masalı
Uçan Çocuk Hikayesi
Pembe Masalı
Pembe Hikayesi
Parmak Çocuk Masalı Oku
Parmak Çocuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.