2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKeloğlan MasallarıKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Keloğlan açıl sofram açıl masalı, Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içerisinde yoksul bir çift varmış kadar yoksul olmalarına rağmen keloğlan bu durumu hiç önemsemezmiş.

Gel zaman git zaman günün birinde keloğlanın annesi oğluna seslenmiş,

-Gel kel oğlum, mutfaktan al şu mısırları da değirmede öğütte getir size ekmek yapayım. Demiş.

Keloğlan darı çuvalına sırtına attığı gibi koşarak evden çıkmış. Değirmene ulaşan keloğlan birde ne görsün, değirmen etrafında bir sürü keklik geziyor.

Keloğlan yemek arayan kekliklere dayanamayıp sırtından darı çuvalını indirip darıları yere saçmış.

İlgili Makaleler

Bir süre değirmenin yanında oturan keloğlan, akşam olunca eve dönmüş. Durumu soran annesine de değirmencinin olmadığını ve darıları değirmenin yanına bıraktığını söylemiş. Ertesi sabah keloğlanın annesi, darıları almak için değirmene tekrar yollamış. Keloğlan dün darıları saçmış olduğu noktaya asasını vurmasıyla koca bir devin ortaya çıkması bir olmuş. Keloğlan deve seslenmiş,

-Koca dev benim darılarımı kekliklere sen yedirdin. Tez darılarımı geri istiyorum! Ben anama ne hesap vereceğim? Demiş

Devin bu durum hoşuna gitmiş ve keloğlana bir tepsi uzatmış bu tepsiye ‘ Açıl, sofram açıl’ dersen karnını kolayca doyurabilirsin, âmâ bu bir sır kimseye söyleme. Demiş

Keloğlan her zaman istediğinde tepsiye bu sözü söyleyerek istediği yemekleri yiyebiliyormuş. Bir gün bir arkadaşına rastlayan keloğlan bu durumu arkadaşına söylemiş ve güvenilmez arkadaşı tepsisini çalmış. Tepsisi çalınan keloğlan yine değirmenin olduğu yere gitmiş ve asasını yere vurmuş. Dev karşısına tekrar dikilmiş. Hayırdır keloğlan diye sormuş. Durumu anlatan keloğlana dev bu sefer bir eşek vermiş. Bu eşeğin başını çevirince altınlar dökülür diye tembihlemiş.

 Keloğlan eşeği ile bir gün hamama gitmiş, hamam kapısına gelince eşeği içeriye almak istemeyen görevliye o halde eşeği buraya bağlıyorum ama sakın başını çevirme diye ikaz edip hamama girmiş.

Görevli meraktan bir sağa bir sola bakmış hemen eşeğin yanına giderek başını yavaşça çevirmiş ve bir an da altınlar yerlere saçılmış. Hamamcı eşeği aldığı gibi oracıktan kaçmış. Keloğlan hamam çıkışı eşeğini göremeyince küplere binmiş ve devin yanına tekrar gitmiş. Dev,

-Keloğlan bak sana bu son şansım, bir daha bana gelme. Demiş

Tamam koca dev son kez istiyorum diyerek bu sefer devin vermiş olduğu tokmağı hayretle almış. Dev, git şimdi bu tokmakla hırsızları yakala sana kim olduğunu bulacak. Demiş

Şehrin tüm hırsızlarını tokmak sayesinde bulmayı başaran keloğlana, hayran kalan padişahta kızınla evlendirmek istemiş. Böylelikle keloğlan ile ailesi bolluk ve huzur içerinde yaşamışlar.

Keloğlan Açıl Sofram Açıl
Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Masalının Konusu Nedir?

Keloğlan açıl sofram açıl masalının konusu, Annesinin isteği üzerine değirmende darı öğütmeye giden keloğlanın, annesinin sözünü dinlememesi üzerine başına bir sürü şeylerin gelmesi ve sonunda bu durumu tekrar telafi etmeye çalışır. Bu sayede emeklerin karşılığını alarak annesini memnun etmeyi başarır.

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Keloğlan açıl sofram açıl masalının ana fikri, Annesinin keloğlana vermiş olduğu görevi layığı ile yerine getirememiş olan keloğlanın, bu durumu telafi etmek adına çaba gösterip sonunda annesinin ve kendisinin dilediğine ulaşmasına nail olmalarıdır.

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Masalından Çıkartılacak Dersler, Nelerdir?

Keloğlan açıl sofram açıl masalından çıkartılacak dersler, Annesinin sözünden çıkan kişilerin başına birtakım sıkıntılar gelebilmektedir. Genel olarak hayat bize bazı şanslar tanımakta ve bu şansları birkaç kez tekrar sunabilmektedir. Asıl olan verilen bu şansları bulmamız değil, doğru kullanmamız önemlidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
4 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!