Keloğlan ve Dev Anası Hikayesi

Keloğlan ve Dev Anası Masalı

Abone Ol google news

Keloğlan ve dev anası masalı keloğlan ve dev anasının başından geçen olayları ele almıştır. Günlerden bir gün uzak diyarlarda yaşam süren Keloğlan, annesiyle birlikte yine geçimlerini sağlamak amacıyla çiftçilik işiyle uğraşmış. Sıcak bir yaz günü çiftçilik yaparak vakit geçirdikleri sırada tarlaların kurumaya başlamış olduğunu fark etmiş.

O sene tarlalar kuru halde olduğundan dolayı annesi ile birlikte çok fazla mahsul ekememek zorunda kalmış. Tarlada mahsul tükenip elde avuçtakilerde bitince kara kara düşünmeye başlamış. Keloğlan annesi bu durum karşısında oğluna ‘’oğlum kara kış gelecek biz nasıl geçinmek zorunda kalacağız’’ demiş. Bunun üzerine Kel oğlan çareyi tanıdıklarından borç almakta bulmuş. Merak etme borç alarak bir şekilde geçimimizi güzel bir şekilde sağlamaya devam ederiz demiş.

Geçim derdine düşen Keloğlan arkadaşın yanına giderek para istemiş. Kendilerinin durumunu anlatmış. Bunun üzerine arkadaşı Keloğlan’a kendisinin de aynı durumda olduğunu söylemiş. Bunu duyan Keloğlan heybesini alarak borç bulmak amacıyla bir adamın kapısını çalmış. Bu adamdan borç para isteyecek olan Keloğlan’ın bilmediği bir şey varmış. 

O da bu adamın borç para verirken karşılığında üç katı şeklinde geri para istemiş olduğuymuş. Keloğlan başına gelen tüm durumu adama anlatarak para vermesini söylemiş. Adam karşılığında üç kat geri para istemiş. Bunu kabul eden Keloğlan tarlasına mahsul almak için ürün almaya gitmiş. Fakat tarlaya ne kadar mahsul ekerse eksin havanın bozuk olmasından dolayı bir türlü tarladan istediği verimi alamamasına neden olmuş.

Çaresizlik içerisinde ne yapacağını bilemeyen Keloğlan yeniden yollara düşmüş. Yola düştüğü sırada Dev anası ile karşılaşmış. Dev anasına durumu anlattığı sırada Dev anası da başından böyle bir durumun geçmiş olduğunu söylemiş. İkisi ile birlikte az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve bir kayanın olduğu yere gelinmiş.

Kayaya geldikleri sırada karşılarına bir dev çıkmış. Bu devin boynunda elmas varmış. Keloğlan devin boynundaki elması almış. Eve döndüğü esnada bir de ne görsün ev gitmiş, tarla perişan halde olmuş. Züğürt ağa ne var yoksa her şeyi almış ve berbat etmiş. Bunun üzerine Keloğlan Züğürt ağayı şikayet etmiş. Daha sonrasında Züğürt ağa cezalandırılmış.

Keloğlan ve Dev Anası Masalı
Keloğlan ve Dev Anası Masalı

Keloğlan ve Dev Anası Masalı Konusu Nedir?

Keloğlan ve dev anası masalı konusu Keloğlan’ın parasız kalması ve para bulmak için yollar aramasını konu alır. Keloğlan Züğürt ağadan para alırken Züğürt ağanın Keloğlan’ın para bulmak için uğraştığı sırada evindeki tüm mahsulleri yakıp yıkması cezalandırılmasına neden olur.

Keloğlan ve Dev Anası Ana Fikri Nedir?

Keloğlan ve Dev anası ana fikri, yardım isteyen birine kötü düşünceyle yardım yapıldığı taktirde karşılığı cezayla sonuçlandırma olur.

Keloğlan ve Dev Anası Masalı Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Keloğlan ve Dev anası masalı çıkartılabilecek dersler, biri yardım istediğinde yardımı çıkar amacıyla yapar ve öfkeyle kalkarsanız sonucunda istemediğiniz cezaya mahkum kalırsınız.


Benzer İçerikler

Sincap Ailesi Masalı Oku
Sincap Ailesi Hikayesi
Küçük Timsah Masalı
Küçük Timsah Hikayesi
Keloğlan Açıl Sofram Açıl
Keloğlan ve Cengizhan’ın Hikayesi
Papağan Konuşursa Hindi De Düşünür
Papağan Konuşursa Hindi De Düşünür Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.