Kırmızı Araba Hikayesi

Kırmızı Araba Masalı

Abone Ol google news

Kırmızı araba masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, sadece arabaların yaşadığı kocaman bir ülke varmış. Bu ülkede her yıl araba yarışı düzenlenir ve arabalar ülkenin en hızlı arabası olmaya çalışırmış. Ancak Mavi Şimşek adındaki bir araba, son 10 yıldır düzenlenen her yarışı büyük farkla birinci bitirerek kazanır, ülkenin en hızlı arabası olarak herkes ona büyük saygı duyarmış.

Bu ülkede şirin mi şirin bir küçük kırmızı araba varmış. Bu kırmızı araba, dedesi Çekici’ye sürekli yarışları anlattırır, kendisinin de büyüyünce çok hızlı bir araba olacağının, hayranı olduğu Mavi Şimşek’i bir gün geçebilmenin hayalini kurarmış.

Günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovalamış ve o hayaller kuran küçük kırmızı araba büyüyüp çok hızlı bir araba olmuş. Onun hızını görenler, hala yenilmez olan Mavi Şimşek’in artık geçilebileceğini bile düşünmeye başlamış.

Kırmızı araba, ilk kez ülkelerinde düzenlenen araba yarışlarına katılmaya hak kazandığı için çok mutluymuş. Ancak asıl büyük yarışa katılabilmesi için bir elemeden geçmesi gerekiyormuş. En hızlı 15 arabanın yanı sıra diğer arabalardan seçilecek 3 yarışmacıdan biri olabilmek için kırmızı arabanın bu yarışta ilk 3’e girmesi gerekiyormuş.

Her ne kadar çocukluk hayali olsa da kırmızı araba yarış günü yaklaştıkça git gide heyecanlanmaya ve korkmaya başlamış. Yarışı kazanamayacağını ve hatta çok kötü bitireceğini düşünse de onu seven ve onun hem çok zeki hem de çok hızlı bir araba olduğunu bilen tüm sevdikleri, kırmızı arabaya çok inanıyormuş.

Eleme günü gelip çatmış. Kocaman bir stadyumda tüm yarışmacılar yerlerini almış ve yarış başlamış. Kırmızı araba ilk başta çok gerilerde kalmış. Çok heyecanlanan ve kalabalıktan korkan kırmızı araba, gücünü bir türlü toplayamamış. Seyircilerin önünden geçtiği esnada dedesi Çekicinin sesini duymuş;

-Hayallerinin peşinden koşabilmen için pes etme! Şimdi tüm özgüvenini topla ve tüm gücünle bu yarışı kazan!

Bunu duyan ve özgüvenini geri kazanan kırmızı araba, bir anda öyle hızlı gitmeye başlamış ki yarışın yarısına gelindiğinde diğer tüm rakiplerine 2 tur fark atmış ve yarışı kazanmış. Büyük bir mutluluk ile büyük yarışı beklemeye başlamış.

Yarıştan önce Mavi Şimşek’i gören ve onun hayranı olduğunu söyleyen kırmızı araba, yarış başladığında hayalini kurduğu Mavi Şimşek’i geçerek şampiyon olabilmek için tüm yarış boyunca baş başa gittikleri yarışta son anda yarışı kazanmış ve en hızlı araba olarak Mavi Şimşek’in lakabını ondan alarak Kırmızı Şimşek olmuş. Bundan sonra da katıldığı tüm yarışları kazanmış.

Araba masalları içerisinde çok sevilen bu masalın sonuna geldik. Bir başka araba masalları kısa da görüşmek dileğiyle.

Kırmızı Araba Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kırmızı Araba masalının konusu, küçüklükten beri araba ülkesinin en hızlı arabası olmanın ve Mavi Şimşek’i yenebilmenin hayalini kuran Kırmızı Araba’nın bu yolda hayallerine ulaşabilmesi için gösterdiği gayret ve eforu anlatmaktadır.

Kırmızı Araba Masalının Ana Fikri Nedir?

Kırmızı Araba masalının ana fikri, hayallerimize ulaşabilmek için zorlu yollardan geçmemiz gerektiğidir.

Kırmızı Araba Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kırmızı Araba masalı ile hayallerimizin peşinden koşmak için kendimize güvenmemiz gerektiği ve zorlu koşullara dahi göğüs gerebilmenin önemini çıkartabiliriz.

Masal OkuKıskanç Komşu MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Prenses Ve Bezelye Tanesi Masalı
Prenses Ve Bezelye Tanesi Hikayesi
Keloğlan’ın Umudu
Keloğlan’ın Umudu Hikayesi
Konuşan Balık
Konuşan Balık Hikayesi
Habeşlinin Teri
Habeşlinin Teri Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.