Kısa Çoraplı Zürafa Hikayesi

Kısa Çoraplı Zürafa Masalı

Abone Ol google news

Kısa çoraplı zürafa masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde ayaklarına çorap giymeyi çok seven uzun mu uzun bir zürafa varmış. Hem ayaklarını soğuktan koruyan hem de onu çok mutlu eden bir sürü renkli renkli kısa çorabı olan bu zürafa, her sabah uyanır uyanmaz hemen dolabından bir çorap seçer, onu giyerek dışarıya çıkarmış.

Ancak ayakları çok uzun olduğu için bu çoraplar, ormandaki çoğu hayvana oldukça komik gelir ve onu görenler çoraplarıyla dalga geçermiş. Kısa çoraplı zürafa ise bu duruma çok üzülür, neden dalga geçtiklerine bir türlü anlam veremezmiş. Zürafa bir gün ormanda dolaşırken karşısında tilkiyi görmüş. Tilki, onu görünce gülmeye başlamış ve yanına gelerek;

-Bu çoraplarla ne kadar komik olduğunun farkında mısın? Herkes seninle dalga geçiyor.

Demiş gülerek. Bunu duyan zürafa çok üzülmüş ve oradan uzaklaşıp bir ağacın altına oturmuş. Hem ağlayıp hem de neden onunla dalga geçtiklerini düşünüyor, kendisi çorap giymeyi çok sevdiği için buna saygı duymaları gerektiğini düşünüyormuş.

Zürafa ağacın altında üzgün bir şekilde otururken, oradan geçen ormanın kralı aslan, zürafayı bu halde görünce hemen yanına gidip neden üzgün olduğunu sormuş. Zürafa ise kısa çorapları sebebiyle kendisiyle dalga geçtiklerini, arkadaşlarını çok sevdiğini ama böyle yaptıkları için kırgın olduğunu söylemiş.

Aslan önce bu duyduklarına çok sinirlenmiş, sonra zürafanın ayaklarına ve çoraplarına bakarak bu çorapları çok beğenmiş.

-Zürafa kardeş üzülme. Ben şimdi hepsini toplar bunun ne kadar yanlış olduğunu onlara anlatırım. Hem çorapların bence çok sevimli ve güzel gözüküyor. Kimseyi dış görünüşü ve zevkleri nedeniyle yargılamamaları gerektiğini onlara söylerim sen üzülme.

Demiş. Tüm bunları duyan zürafa çok mutlu olmuş ve aslana teşekkür etmiş. Aslan hemen yardımcılarıyla haber göndermiş ve tüm orman ahalisini ormanın ortasına toplayıp yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu anlatmış.

Zürafa ile dalga geçen tüm hayvanlar hem çok utanmış hem de yaptıkları hatanın farkına varmış. İçlerinden bilge ihtiyar fil;

-Arkadaşınızın gönlünü alabilmek için hepimiz kısa çoraplar giyelim ve ona şarkı söyleyip özür dileyelim demiş.

Bunu duyan hayvanlar bu fikri çok mantıklı bulmuş ve hepsi birer kısa çorap giyerek zürafayı beklemeye başlamış. Kısa çoraplı zürafayı gören maymun hemen arkadaşlarına seslenmiş ve hepsi bir ağızdan şu şarkıyı söylemeye başlamış;

Rengarenk ve kısacık

Ayaklarım sıcacık

Zürafanın çorapları

Hem çok güzel hem çok şık

Bu şarkıyı duyan ve tüm arkadaşlarının ayaklarında rengarenk kısa çoraplar gören zürafa çok mutlu olmuş ve hemen koşarak yanlarına gelmiş. Onunla dalga geçen herkes zürafadan özür dilemiş ve sonra hep beraber sohbet edip oyunlar oynamışlar.

Sonra da bakmışlar ki giydikleri çoraplar hem ayaklarını sıcacık tutuyor hem de oldukça güzel görünüyor. E hal böyle olunca bundan sonra ormandaki tüm hayvanlar ayaklarına rengarenk kısa çoraplar giymeye başlamış ve mutlu mutlu yaşamışlar.

Kısa Çoraplı Zürafa Masalının Konusu Nedir?

Kısa Çoraplı Zürafa masalının konusu, çorap giymeyi çok seven bir zürafanın, arkadaşları tarafından komik bulunup dalga geçilmesi ve zürafanın çok üzülmesi üzerine aslan sayesinde hepsinin yaptığı hatayı anlayıp ondan özür dilemesidir.

Kısa Çoraplı Zürafa Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Kısa Çoraplı Zürafa masalının ana fikri, kişilerin dış görünüşüyle dalga geçmenin ne kadar kötü bir davranış olduğu ve önyargılı olmamaktır.

Kısa Çoraplı Zürafa Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kısa Çoraplı Zürafa masalından çıkartılabilecek dersler arasında, insanları dış görünüşleri ve zevkleri ile yargılamamamız gerektiğidir. Bunun yerine onlara saygı duyup asla dalga geçmeliyiz.

Masal OkuKısa Kulaklı Tavşancık HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Testiyi Kırmadan Önce
Testiyi Kırmadan Önce Hikayesi
Fındıkkıran Masalı
Fındıkkıran Hikayesi
Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi
Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi
Nasreddin Hoca İpe Un Serpmek Fıkrası
İpe Un Serpmek Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.