Kısa Kulaklı Tavşancık Hikâyesi

Kısa Kulaklı Tavşancık Hikâyesi

Abone Ol google news

Kısa kulaklı tavşancık hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, tüm hayvanların birlikte yaşadığı bir ormanda kısa kulaklı tavşancık varmış. Bu tavşan, diğer tavşanlara göre çok ufak kulaklara sahip olduğu için diğer tavşanlar tarafından hep dışlanır, kimse onu bu görüntüsü nedeniyle arasına almak istemezmiş.

Tavşancık bu duruma çok üzülür, ailesi de onu böyle gördükçe kahrolurmuş. Yavru tavşanlar onunla arkadaş olmak istemediği için hiç arkadaşı olmayan ve canı çok sıkılan tavşancık, tüm gün kendi kendine oyunlar oynar, ama içinden hep arkadaşlarıyla oyun oynayıp eğlenmenin hayalini kurarmış.

Ailesi, yavrularının da diğerleri gibi oyunlar oynamasını, güzel arkadaşlıklar edinmesini çok istedikleri için, bu duruma bir çözüm aramaya başlamışlar. Onun bu görünüşünü önemsemeyen, onu dışlamayan ve tavşancığı gerçekten iyi biri olduğu için sevecek olan bir arkadaş aramaya başlamışlar.

Bunun için de tüm ormanı tanıyan bilge ihtiyar kaplumbağanın yanına giderek yardım istemişler. Bilge kaplumbağa ise;

Kendisiyle arkadaş olacak ve çok iyi anlaşacakları iyi kalpli bir çocuk biliyorum.

Diyerek doğduğundan beri onu iyi kalpli, yardımsever, sevecen bir kaplumbağa olarak yetiştirdiği torununu yanına çağırmış. Tospik adındaki bu kaplumbağanın diğer tüm kaplumbağalardan farklı olarak üzerinde taşıdığı ev bembeyazmış ve o da tıpkı kısa kulaklı tavşancık gibi arkadaşları tarafından dışlanıyormuş.

Birbirleri ile çok iyi anlaşacaklarını bilen anne ve baba tavşan hemen eve giderek yavrularını buraya getirmişler ve birlikte çok iyi birer arkadaş olabileceklerini söylemişler. Gerçekten öyle de olmuş. Tanışan ve sohbet eden tavşancık ve Tospik, birbirleriyle çok iyi anlaşmışlar ve gülüp eğlenmişler. Daha sonra tüm gün birlikte oyunlar oynamaya başlayıp harika birer dost olmuşlar.

Ancak her ikisi de her ne kadar birbirlerini çok sevseler de başka arkadaşlarının olup onlarla birlikte de oyunlar oynamak istiyorlarmış. Birden kısa kulaklı tavşancığın aklına çok iyi bir fikir gelmiş. Diğer tavşan ve kaplumbağaların kendilerini görünüşleri yüzünden dışladıklarını bilen tavşan;

-Ben onlarla nasıl arkadaş olacağımızı biliyorum. Senin evin beyaz benim ise kulaklarım küçük. Ama senin evini tıpkı diğer kaplumbağaların evi gibi boyarsak, onlardan bir farkın kalmaz. Ben de anneme kendim için pamuktan iki kulak ördürürüm ve kulaklarıma onları geçiririm.

Demiş. Bu fikir ikisine de çok mantıklı gelmiş ve hemen evlerine dağılmışlar. Tospik, dedesine sırtını boyatmış, tavşan ise annesine iki uzun kulak ördürmüş. Sonra her ikisi de diğer yavru hayvanların yanlarına gitmişler. Kısa kulaklı olduğu için dışladıkları tavşanın kulaklarının uzadığını ve aynı onlar gibi olduğunu gören tüm yavru tavşanlar, hemen onu yanlarına almış ve birlikte sohbet edip oyunlar oynamışlar.

Tospik de yine aynı şekilde herkesle arkadaş olmuş. Herkes tavşancığı ve kaplumbağayı çok sevmiş. Ama Tospik’in evine sürülen boya akmaya, tavşanın giydiği kulaklar ise genişleyip düşmeye başlamış. Önce bu durumu fark eden arkadaşları çok garipsemişler ama ikisi de çok iyi birer arkadaşmış. Onların bu numaraları kendileriyle arkadaş olmak için yaptıklarını anlayan tüm hayvanlar, daha sonra tanıyınca çok sevdikleri arkadaşlarını görünüşleri ile dışladıklarına çok pişman olmuşlar.

Onları böyle kabul etmişler ve bir daha uzun kulaklar takıp evini boyamalarına gerek olmadan farklı olsalar bile dışlanmadan çok iyi arkadaşlıklar edinmişler.

Kısa Kulaklı Tavşancık Hikâyesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Kısa Kulaklı Tavşancık hikâyesinin konusu, kısa kulakları sebebiyle dış görünüşü yüzünden dışlanan bir yavru tavşan ve yine onun gibi dışlanan arkadaşı kaplumbağanın, onlara benzeyerek arkadaşlık kurmaları ve daha sonra bu ortaya çıksa bile tüm arkadaşlarının yaptığı hatayı anlayıp onları bir daha dış görünüşleri ile yargılamamalarıdır.

Kısa Kulaklı Tavşancık Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Kısa Kulaklı Tavşancık hikâyesinin ana fikri, kimseyi tanımdan dış görünüşüne göre yargılamamak gerektiği, tanıyınca bu kişiyi çok sevebileceğidir.

Kısa Kulaklı Tavşancık Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kısa Kulaklı Tavşancık hikâyesi ile insanları dış görünüşü ile yargılamak ve onları bu nedenle dışlamanın ne kadar yanlış bir davranış olduğu, herkesin farklılıkları olabileceği ve önemli olan buna saygı duyup onları dışlamamak gerektiği dersini almalıyız.

Masal OkuUçan Balon HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Ağustos Böceği İle Arı
Ağustos Böceği İle Arı Hikayesi
Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı
Ali Baba ve Kırk Haramiler Hikayesi
Kurt İle Çoban
Kurt İle Çoban Hikayesi
Huşlubek Halk Hikayesi
Huşlubek Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.