Kıskanç Komşu Hikayesi

Kıskanç Komşu Masalı

Abone Ol google news

Kıskanç komşu masalı, Ülkenin birinde Lale köyü adında bir köy varmış. Bu köyde tüm komşular birbirleriyle çok iyi anlaşır ve birbirlerini çok severmiş. Ancak bir gün köylerine yeni bir komşu taşınmış ve herkes yeni komşu geleceği için oldukça sevinçliymiş.

Yeni komşu geldikten ve evine yerleştikten kısa bir süre sonra ise evine gelen herkese kıskançlık ile bakmaya başlamış. Kim gelse yüzüne güller arkasından diğer komşusu ile dedikodusunu yaparmış. Kısa bir süre sonra köyde huzursuzluklar ve komşular arasında bazı anlaşmazlıklar görülmeye başlamış.

Kıskanç komşu sırf kıskançlığından herkese birbirleri hakkında söylemediği şeyleri söylemiş gibi anlatarak köydeki herkesi birbirine düşman etmiş. Bu nedenle de köyde herkes birbirleriyle kavga etmeye başlamış ve köyün tüm huzuru kaçmış.

Bir gün köyden biri yine iki adamın kavga ettiğini görünce yanlarına giderek “neden anlaşamıyorsunuz gene ne oldu?” Diye sormuş. Adamlardan biri hiddetle “bu adam benim hakkımda ileri geri konuşuyormuş” demiş. İki adam yanlarındaki adamı dikkate almadan kavga etmeye devam etmişler. Köyün eski huzurunu geri getirmek isteyen bu adam ise artık bir şeyler yapması gerektiğine karar vermiş.

Bir süre köyde birden anlamsızca çıkan bu huzursuzluğun nedenini araştırmış ve sonunda yeni gelen kıskanç komşularının aslında birbirleri hakkında söylemedikleri şeyleri söylüyormuş gibi anlattığını öğrenmiş. Hemen bir plan yaparak yeni komşuya bir ceza vermesi ve köyün eski huzurunu yerine getirmesi gerektiğine karar vermiş.

Hızla yeni komşunun evine doğru giden adam başkalarının yaptığı şeyi yeni komşuya yapmaya karar vermiş. “Biliyor musun aşağıdaki Ahmet amca senin onun bahçesindeki lahanaları çaldığını söylüyor” demiş. Kadın çok sinirlenmiş ve hemen köy meydanına doğru koşarak ona bunları söyleyen adamdan hesap sormak istemiş.

Ahmet amcayı bulan kadın onu hırslı hırslı neden onun lahanaları çaldığını söylediğini sormuş. Adam ne olduğunu anlamadan kadının suratına bakmaya başlamış. Adam bir süre kadının ne kadar sinirli olduğunu izleyerek en sonunda yanlarına gitmiş. Kadına doğru dönerek “gördün mü? Haksızlık ne kadar kötü bir şeymiş. Başkaları hakkında yalan şeyler söylemek onları zor duruma düşürmek huzursuzluktan başka hiçbir şey getirmez. Köyümüze geldiğin ilk günden beri birbirleriyle çok iyi anlaşan tüm köylü halkını birbirine düşman ettin. Ancak anlaşmak ve iyi komşuluk etmek güzel bir şeydir” demiş.

Tüm köyünde rezil olan kadın ise yaptıklarından oldukça pişmanlık duymuş. O günden sonra ise kimseye kıskançlık duymayacak herkesle iyi geçinmeye başlamış.

Kıskanç Komşu Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kıskanç komşu masalının konusu birbirleriyle çok iyi anlaşan köy halkının ara sına yeni bir komşunun gelmesiyle birlikte onun kıskançlığı nedeniyle herkesin birbirleriyle kavga etmesi ancak köyden bir adamın kadının yaptığı ve söylediği yalanları aynısını kendisine söyleyerek ona bir ders vermesidir.

Kıskanç Komşusu Masalının Ana Fikri Nedir?

Kıskanç komşu masalının ana fikri ise sırf kıskançlıktan birbirleriyle çok iyi anlaşan komşular yalan şeyler söyleyerek birbirine düşürmesi ancak yaptığının sonunda kendi başına da gelmesidir.

Kıskanç Komşu Masalından Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

Kıskanç komşu masalından çıkarılabilecek dersler ise ne olursa olsun başkaları hakkında yalan şeyler söylenmemesi ve iftira atılmasıdır. Aksi halde bir gün atmış olduğumuz iftiralar bizlere de atılarak zor durumda kalabileceğimizdir.

Masal OkuKedi Köpek MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Bülbül İle Hükümdar Masalı
Bülbül İle Hükümdar Hikayesi
Hızlı Çita Masalı
Hızlı Çita Hikayesi
Keloğlan İle Altın Balık Masalı
Çoban Keloğlan Hikayesi
Utangaç Dabi Hikayesi
Utangaç Dabi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.