Kıtır ile Pıtır Hikayesi

Kıtır ile Pıtır Masalı

Abone Ol google news

Kıtır ve pıtır masalı, Kocaman bir ormanda yaşayan Kıtır ve Pıtır adında iki dost sincap varmış. Bu iki sincap, her gün farklı farklı ağaçlardan ceviz ve fındık toplar ve karınlarını doyurur, ardından da kış aylarında yiyeceksiz kalmamak için topladıkları ceviz ve fındıkları evlerine götürür depolarlarmış.

Günlerden bir gün, Kıtır ile Pıtır yolda yürüyüp bir yandan sohbet ediyor bir yandan bugün toplayabilecekleri güzel bir ağaç arıyorlarmış. Yolda ormanın çok sevilen yaşlı tavşanı Bob’un evinin önünden geçerken, Bob’u kapıda görüp selam vermiş ve halini hatrını sorarak onunla biraz sohbet etmişler.

 

Kıtır ile Pıtır Masalı
Kıtır ile Pıtır Masalı

Bob, bugün çok hasta olduğunu ayakta bile zor durduğunu ve biraz hava almak için kapının önüne çıktığını söylemiş. Bunu duyan Kıtır ve Pıtır çok üzülmüş. Hemen yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sormuşlar. Bob;

-Sağolun çocuklar. Beni düşünüp halimi hatrımı sormanız bile çok güzel bir hareketti teşekkür ederim.

Demiş. Bunu duyan Kıtır ve Pıtır sevinerek bir yaşlının bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorup onunla sohbet etmenin ne kadar güzel bir davranış olduğunu düşünerek yoluna devam etmiş. Her ne kadar yaşlı Bob yardım istemese de ikisinin de aklı Bob’da kalmış. Akşam bu halde nasıl yemek yiyeceğini düşünüp kendilerini kötü hissetmişler. İkisi de aynı anda içlerinden bunu düşünürken aynı anda;

-Akşam Bob’a biraz yiyecek bir şeyler götürelim mi?

Demişler. İkisi de aynı anda bunu söyledikleri için çok gülmüşler ve ardından böyle yapmaya karar vermişler. O gün buldukları ağaçlardan karınlarını doyurduktan sonra, hemen ormanda havuç bulmaya gitmişler ve Bob iyileşene kadar yeterli olması için ikisi de bir kucak dolusu havuç toplayıp Bob’un kapısını çalmışlar.

Yaşlı Bob hala çok hastaymış ve güçlükle yatağından kalkıp kapıyı açmış. Karşısında Kıtır ve Pıtır’ı görünce bir de kucaklarında havuçları görünce çok mutlu olmuş. Kıtır ve Pıtır, Bob’un bu haliyle akşam yemeği aramaya çıkamayacağını bu nedenle de ona havuç topladıklarını söylemişler.

Yaşlı Bob onları içeri davet etmiş ve bir şeyler ikram etmek istemiş. Ama Kıtır ve Pıtır zaten hasta olduğunu ve yatıp dinlenmesini söylemişler. Kıtır, gülerek;

-Zaten hasta ziyaretinin de kısası makbuldür değil mi Bob amca?

Demiş. Yaşlı Bob buna çok gülmüş ve “Evet öyledir.” Diyerek getirdikleri havuçlardan yemeye başlamış. Onlara çok teşekkür ederek;

-Bu yaptığınız davranış beni çok duygulandırdı. Yaşlı yakınlarını düşünen, onlara yardım eden ve hastalıklarında ziyaret eden gençler olmanız ne güzel diyerek onlara kocaman sarılmış. Kıtır ve Pıtır’da çok mutlu bir şekilde evine dönmüş.

 

Kıtır ile Pıtır Masalı
Kıtır ile Pıtır Masalı

Kıtır ile Pıtır Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kıtır ile Pıtır masalı, hastalanan yaşlı tavşan Bob’u merak edip onu ziyaret eden çok iyi ve düşünceli iki küçük sincabın hikayesini anlatmaktadır.

Kıtır ile Pıtır Masalının Ana Fikri Nedir?

Kıtır ile Pıtır masalının ana fikri, yaşlılara halini hatrını sorarak onları hastalandıklarına ziyaret etmek, onlarla sohbet etmektir.

Kıtır ile Pıtır Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kıtır ile Pıtır masalından çıkartılabilecek dersler, yaşlılara karşı düşünceli olmak ve onların bir ihtiyacı olup olmadığını sorarak yardıma ihtiyaçları olduğunda yardım etmek ve hastalandıklarında ziyaret etmek gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Cimri Ve Dostu Masali
Cimri Adam Hikayesi
Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi
Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi
Kurt İle Aslan
Kurt İle Aslan Hikayesi
Yavru Ceylan Ve Annesi masalı oku
Yavru Ceylan Ve Annesi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.