Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi

Abone Ol google news

Kız kulesi, Eski zamanlarda denizin tam kenarında yaşayan bir kral ve kraliçe varmış. Ancak bir türlü çocukları olmuyormuş. Kral, kraliçenin üzüldüğünü gördüğü için bir şelale başına gitmiş ve düşünmeye başlamış. Bu esnada ak sakallı bir adam yanına gelmiş ve dilediğinin gerçekleşeceğini söylemiş. Ancak 16 yaşına geldiğinde karada bir hayvan tarafından ısırılarak öleceğini ve derin bir uykuya dalacağını söylemiş.

Gerçekten de kral ve kraliçenin çok güzel bir kız çocukları olmuş. Ancak Mahperi ismini verdikleri kızları büyüdükçe kral ak sakallı adamın dediklerini düşünerek huzursuz oluyormuş. Bunun üzerine de kızını bir adacığın içerisinde yaptıracağı kule içerisinde yaşatmaya karar vermiş.

 

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Ülkede bulunan bütün mimarları bir araya getirmiş ve gerçekten de ada üzerine çok dayanıklı bir kule inşa ettirmiş. Kral ardından 15 yaşına gelen kızı için tüm bildiklerini kraliçeye de anlatmış. Ardından da kızlarını kuleye yerleştirmişler. Kral ve kraliçe sadece kızlarını kayık ile uzaktan görmeye başlamışlar. Bu durum kızları için artık oldukça can sıkıcı bir hal almaya başlamış. Yine de orada kalması gerektiğini düşünüyormuş.

Artık kızları 16 yaşına gelmiş. Kral ve kraliçe bu durumdan endişelenseler bile kızlarının kule içerisinde olduğunu bilmek onları rahatlatıyormuş. O gün prensesin istediği meyveler kulenin kapısına bırakılmış. Prenses meyveleri almak adına kapıya uzanmış. Sepetin içerisinden bir yılan çıkmış ve oracıkta ısırmış. Bunun üzerine prenses derin bir uykuya dalmış.

Kral ve kraliçe bu durumu görmeleri ardından dehşete kapılarak tüm doktorları kuleye götürmüşler. Uzun sakallı adam yine gelmiş ve bir çaresinin olacağını söylemiş. Şelale altındaki mağaradan çıkarılan suyu prensese içirdikleri zaman uyanacağını söylemiş. Kral hemen denileni yapmış ve prenses gerçekten de gözlerini açmış. Ardından da saraya yeniden dönmüşler. Artık kule ise prensesin sadece arkadaşları ile eğlenmek adına gittiği bir yer haline gelmiş.

 

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Kız Kulesi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kız Kulesi masalı konusu bir kral ve kraliçenin kızlarını her türlü kötülükten korumak adına bir kuleye hapsetmeleri. Ancak her ne olur ise olsun yine de bu durumun da bir çare olmamasıdır.

Kız Kulesi Masalının Ana Fikri Nedir?

Kız Kulesi masalı ana fikri insanlar ne yaparlarsa yapsınlar olacak şeylerin önüne geçemezler. Bazen olacaklarını engellemeye kalkmak yerine çözüme odaklanmak çok daha iyi bir yaklaşım olabilir.

Kız Kulesi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kız Kulesi masalından çıkarılabilecek dersler insanların kesinlikle olacaklara karşı çıkmamalarıdır. Kadere boyun eğmek gerekir. Sorunlar karşısında geçici çözümler üretmek hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bunun yerine daha kalıcı ve etkili çözümlerin bulunması gerekir. Meydana gelen sorunlar ancak kalıcı çözümlerin bulunması ile giderilebilir. Bu yüzden birçok kişi tarafından sevilen bir kitaptır.


Benzer İçerikler

Pijamaskeliler Hikayesi
Pijamaskeliler Hikayesi
Kurbağa Prens Masalı
Kurbağa Prens Hikayesi
Hızlı Çita Masalı
Hızlı Çita Hikayesi
Nardaniye Hanım Masalı
Nardaniye Hanım Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.