Köstebek Çıtırık Hikayesi

Köstebek Çıtırık Masalı

Abone Ol google news

Köstebek Çıtırık masalı, çok sevimli bir yavru köstebekmiş. Ancak oyuncaklarına çok değer verir ve biri oyuncaklarını izinsiz oynadığında veya onlara zarar verdiğinde çok sinirlenerek arkadaşlarını çok kırarmış.

Anne köstebek ise bu davranışı için Çıtrık’a her zaman öğüt verirmiş. Yine bir gün arkadaşını oyuncakları yüzünden kıran Çıtrık’a, “Çıtrık, biliyorum oyuncaklarına çok değer veriyorsun ama oyuncaklarını kimseye oynatmamak yerine arkadaşlarına oyuncaklarını çok sevdiğini bu yüzden de onlara zarar vermeyerek birlikte güzel oyunlar oynayabileceğinizi söyleyebilirsin” demiş.

Köstebek Çıtırık bu öğüdü duyunca annesinin sözünü dinlemeye karar vermiş. Tüm arkadaşlarını kırdığı için sadece tek bir arkadaşı kalan ve onu da kaybetmek istemeyen Çıtırık, arkadaşı Pıtırık geldiğinde annesinin söylediği bu davranışı yapmaya karar vermiş.

Ertesi gün, Pıtırık çok sevdiği arkadaşı Çıtırık’ın evine onunla oyun oynamaya gelmiş. Çıtırık ile Pıtırık odasında oturup sohbet ederken, annesi mutfaktan;

-Çıtırık! Size kek yaptım ve meyve suyu hazırladım gelip bunları al da güzel güzel yiyip oyun oynayın.

Diye seslenmiş. Bunu duyan Köstebek Çıtırık, hemen aşağıya mutfağa inmiş ve annesinin koyduklarını odaya taşımış. Bir de ne görsün, Pıtırık, onun tüm oyuncaklarını yere döküp oynamaya, Çıtırık’ın çok sevdiği kamyonunu da oyuncaklarının arasında sürmeye başlamış.

Tam Pıtırık’a sinirlenip bağıracakken annesinin söyledikleri ve dün aldığı karar aklına gelmiş. Sakince onu fark etmeyen Pıtırık’ın yanına oturmuş ve “Oyuncaklarımı sevdin mi?” demiş. Pıtırık ise “Evet hepsi çok güzel beraber oynayalım mı?” Diye sormuş. Bunun üzerine Çıtırık;

-Tabi ki oynayalım ama ben oyuncaklarıma çok değer veriyorum ve onların kırılmasını hiç istemiyorum. Bu yüzden rica etsem onlara kötü davranmadan oynasak olur mu?

Demiş. Bunun üzerine Pıtırık;

-Tabi ki arkadaşım. Ben de oyuncaklarımı çok severim ve ben de asla zarar görmelerini istemem. Önceden çok sert oynuyordum ama artık hem kendi oyuncaklarımı hem de arkadaşlarımın oyuncaklarını kırmamak için güzelce oynamayı öğrendim. Hadi gel beraber oynayalım.

Demiş. Köstebek Pıtırık buna çok sevinmiş ve saatlerce birlikte oyuncaklarıyla oynamışlar. Bunun üzerine daha önce arkadaşları oyuncaklarına daha yaklaşınca bile sinirlenen Pıtırık, kalbini kırdığı arkadaşlarından özür dilemeye ve birlikte oyun oynamaya davet etmiş.

Tüm arkadaşlarına aynı şeyleri söylemiş ve ona hak veren arkadaşları onun oyuncaklarıyla güzel güzel oynamışlar, Çıtırık da arkadaşlarının oyuncaklarıyla hep zarar vermeden oynamış. Tüm arkadaşları ile tek tek barışan Çıtırık, bir daha asla böyle kötü bir davranış yapmamış.

 

Köstebek Çıtırık Masalı
Köstebek Çıtırık Masalı

Köstebek Çıtırık Masalının Konusu Nedir?

Köstebek Çıtırık Masalı, oyuncaklarını kimseyle paylaşmayan ve arkadaşları oyuncaklarına yaklaşınca onlara sinirlenip kötü davranan Çıtırık’ın yaptığı yanlışın farkına varıp bu durumu düzeltmesini konu edinmektedir.

Köstebek Çıtırık Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Köstebek Çıtırık masalının ana fikri, paylaşmanın çok önemli ve çok doğru bir davranış olduğunu aynı zamanda arkadaşlarımızı kırmadan önce onlarla bu durumu sakince konuşarak halletmemiz gerektiğidir.

Köstebek Çıtırık Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan çıkartılacak dersler, arkadaşlarımıza kötü davranmamamız ve oyuncaklarımızı onlarla paylaşıp paylaşımcı ve iyi bir arkadaş olmamız gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Ben Yapacağımı Bilirim
Ben Yapacağımı Bilirim Hikayesi
Beyaz Geyik Masalı
Beyaz Geyik Hikayesi
Gezgin Uzaylı Masalı
Gezgin Uzaylı Hikayesi
Alice Harikalar Diyarında
Alice Harikalar Diyarında Hikayesi

Yorumlar

  1. M.emin says:

    Neden bu kadar uzun ben kısa dedim😡😡😡😠😠🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.