Kral ve Ayakkabıları Hikayesi

Kral ve Ayakkabıları Masalı

Abone Ol google news

Kral ve ayakkabıları masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde çok fakir bir ülkenin halkına kötü davranan, gaddar bir kralı varmış. Bu kral, herkese sertçe emirler yağdırır, verdiği emirlerin istediği gibi yerine getirilememesi halinde kim olursa olsun o kişiye çok ağır cezalar verirmiş.

Bu nedenle de hem halkı hem de saray sakinleri onu hiç sevmezmiş. Günlerden bir gün, kralın ayakkabıları bahçede dolaşırken zarar görmüş ve bunun üzerine kendisine altın kaplamalı, ayağına tam uygun ve rahat bir ayakkabı yaptırılmasını emretmiş.

Kral, ülkesindeki halkın çok fakir olmasına rağmen hep kendi zevklerini ve lüksünü düşündüğü için, kendisini altın bir ayakkabıya layık görüyormuş. Hemen haber salmış ve ülkedeki ayakkabı üreticilerinin hepsini saraya çağırmış.

Ülkede elli kadar ayakkabıcı varmış ve hepsi de kralın huzuruna çıkarak sırayla dizilmiş. Kral, hepsine nasıl bir ayakkabı istediğini tarif etmeye başlamış. Ancak kral öyle bir ayakkabı istiyormuş ki bunun işçiliği hem çok zor hem de çok uzun süre gerektirirmiş.

Kral ise bu ayakkabılar için yalnızca 3 gün süre vermiş ve 3 günün sonunda tüm ayakkabıcılar, kralın huzurunda yapmış olduğu ayakkabıyı krala denetecek ve başarısız bir ayakkabı yapanlar hapse girecekmiş.

Kralın bu isteklerinden sonra tüm ayakkabıcılar bunun imkânsız olduğunu bildiği için kara kara düşünmeye başlamışlar. Bir ayakkabı için ömür boyu hapse girmek istemeyen ve bunun çok saçma olduğunu düşünen ayakkabıcılar, çaresizce dükkânlarına doğru ilerlerken, bir anda içlerinden birinin aklına çok iyi bir fikir gelmiş. Bu adam;

-Ey ahali! Hepimiz neden teker teker bir ayakkabı yapmakla uğraşıyoruz. Hepimiz işinde usta ayakkabıcılarız ve bu ayakkabıyı 3 günde yapmamız imkânsız. Ama hepimiz bir arada çalışarak tek bir çift ayakkabı üretir ve bunu tam da kralın istediği gibi şahane ayakkabılar olarak huzuruna sunarsak, ayakkabıyı beğeneceği için bizi de cezalandırmaz.

Demiş. Bunu duyan ayakkabı sanatkarları bu fikri çok beğenmiş ve tek kurtuluşlarının bu olduğunu da bilerek hepsi bir araya gelip el birliğiyle iş bölümü ve sıkı çalışma ile birlikte 3 gün boyunca kralın istediği altından ayakkabıları yapmışlar.

3 günün sonunda tüm ayakkabıcılar çıkmışlar kralın huzuruna ve ellerinde yalnızca bir çift ayakkabı varmış. Bunu gören kral tam diğer tüm eli boş olanları hapse yollayacakken, hepsinin bir arada bu ayakkabıyı yaptığını öğrenince durmuş.

Yaptıkları ayakkabıları kralın ayağına geçirmişler ve öyle güzel bir ayakkabı yapmışlar ki kral bile bunu beklemiyormuş. Birlikte çalışmaları sayesinde kral ayakkabıları çok beğenmiş ve bu sayede hepsi hem hapisten kurtulmuş hem de güzel bir para ödülü almış.

Kral ve Ayakkabıları Masalının Konusu Nedir?

Kral ve Ayakkabıları masalının konusu, gaddar bir kralın yeni bir ayakkabı istemesi ama bunun için yalnızca 3 gün vererek bu günde yapılması imkânsız bir ayakkabı istemesi üzerine tüm ayakkabıcıların bir araya gelerek el birliğiyle çok güzel bir ayakkabı yapmaları ve kralın beğenmesidir.

Kral ve Ayakkabıları Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Kral ve Ayakkabıları masalının ana fikri, bir elin nesi var iki elin sesi vardır.

Kral ve Ayakkabıları Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kral ve Ayakkabıları masalı ile arkadaşlarımız ile birlikte bir görev paylaşımı ile en zorlu durumları ve görevleri bile kolayca başarıyla yerine getirebileceğimizin dersini çıkartabiliriz.

Kral ve Ayakkabıları MasalıYalancı Prenses MasalıYağmur Damlaları Masalı


Benzer İçerikler

Kartal İle Karga
Kartal İle Karga Hikayesi
Yakut Prens
Yakut Prens Hikayesi
Keloğlan ve Fare
Keloğlan ve Fare Hikayesi
Taş Çorbası Masalı
Taş Çorbası Hikayesi

Yorumlar

  1. Nurcanımm says:

    Çok güzel olmuş

  2. Öykü nun babasi says:

    Masal güzel ve anlamlı 5 yaşa uygun kızım uyudu bile

  3. Ecem says:

    Çok güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.