Küçük Kara Balık Hikâyesi

Küçük Kara Balık Hikâyesi

Abone Ol google news

Küçük kara balık hikayesi, Ufak bir derede yaşayan meraklı mı meraklı bir küçük kara balık varmış. Nami adındaki bu yavru balık, bir gün denize ulaşıp denizde özgürce yaşayabilmenin hayalini kurar, yeni yerler keşfetmek, yeni balıklarla ve canlılarla tanışmak için can atarmış. Ancak anne ve babası başta olmak üzere bu derede yaşayan tüm balıklar bu düşüncesine karşı çıkar, dereyi bile yalnız başına dolaşmasına izin vermezlermiş.

Küçük kara balık, deredeki arkadaşlarıyla keyifli oyunlar oynasa da aklında hep uzak diyarları gezmek ve denizin nasıl bir yer olduğunu merak ederek denize ulaşmak varmış. Henüz bir yavru olduğu için bunu tek başına yapamayacağının da farkında olan Nami, deredeki hangi balığın yanına gitse, onunla bu yolculuğa çıkamayacağını söylerler ve onu vazgeçirmeye çalışırlarmış.

Günler günleri, aylar ayları ve yıllar yılları kovalamış. Bu küçücük derede sıkışıp kalan küçük kara balık Nami, artık yetişkin ve büyük bir balık olmuş. Üzerindeki baskıları ve tutucu düşünceleri artık bir kenara bırakabilirmiş. Kimseye bir şey demeden bir gece pılını pırtını toplamış ve o hayalini kurduğu diyarlara ve uçsuz bucaksız denizlere doğru yola çıkmış.

Bu yolda karşısına hiç görmediği balıklar çıkan ve kendisini çok tehlikeli olaylarla karşı karşıya bulan Nami, hedefi için tüm zorluklara rağmen büyük bir cesaretle tüm bu tehlikelerden kurtula kurtula o hayalini kurduğu denize ulaşmış.

Burada önce kendisine yaşayacak bir yer, sonra da çok güzel arkadaşlıklar edinmiş. Her gün farklı bir yer görmeye, yeni canlılarla tanışmaya, hatta karaya yaklaşıp insanları ve karayı dahi görüp gezme imkânı bulmuş. Bu kocaman denizde özgürce hayatını yaşayan Nami, yaşadığı o küçük deredeki arkadaşlarını da bu baskıcı ailelerinden ve sıkışıp kaldıkları dereden kurtarmak için bir gün geri dönmüş.

Dereye varır varmaz gördüklerini tüm dere ahalisine bir bir anlatmış ve yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu onların anlamasını sağlamış. Çocuklarını baskıcı bir şekilde büyüten ve evinin önünden bir adım öteye dahi gitmesine izin vermeyen tüm balık anne ve babalar, bu yaptıklarından utanmış. Ardından Nami, denizi gezmek isteyen her çocuğu dereden alıp denizde gezdirip evine bırakmaya başlamış.

Kara Balığın hikâyesi böylece son bulmuş. Birbirinden güzel diğer masallarımızda görüşmek dileğiyle.

Küçük Kara Balık Hikâyesi
Küçük Kara Balık Hikâyesi

Küçük Kara Balık Hikâyesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Küçük Kara Balık konusu, küçük kara balığın, yaşadığı küçücük derede baskı ve tutucu düşüncelere karşı merak ettiği yerleri görmek, yeni arkadaşlıklar ve özgür bir hayat sürmek için karşılaştığı tüm zorluklara rağmen bu dereden kurtularak hayalini ve hedefini gerçekleştirmesi, daha sonra da tüm dere ahalisine yol gösterici olmasıdır.

Küçük Kara Balık Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Küçük Kara Balık hikâyesinin ana fikri, hayaller ve hedefler için tüm zorluklara rağmen pes etmemek ve baskıcı düşüncelerden kurtulabilmektir.

Küçük Kara Balık Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu hikayeden çıkartılabilecek dersler, ailelerin çocuklarına karşı çok baskıcı ve tutucu olmaması gerektiği, onların zarar görmeyeceği ve kötü bir şey yapmayacağı durumlarda aksine onlara destek olması gerektiğidir. Aynı zamanda hayallere ulaşabilmek için ne olursa olsun asla pes etmemek gerektiği dersini de çıkarmak mümkündür.


Benzer İçerikler

Sabir-Tasi-Hikayesi
Sabır Taşı Hikayesi
balik ve kusun aski hikayesi
Balık ve Kuş Hikayesi
Keloğlan ile Tavşan Prenses Masalı
Keloğlan ile Tavşan Prenses Hikayesi
Koyun Postuna Bürünmüş Kurt
Koyun Postuna Bürünmüş Kurt Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.