Küçük Kurbi Hikayesi

Küçük Kurbi Masalı

Abone Ol google news

Küçük kurbi masalı, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde yaşadığı şirin göldeki tüm göl sakinleri ile çok iyi anlaşan sevimli mi sevimli bir kurbağa varmış. Bu kurbağa, herkese yardım eder, herkesle çok iyi arkadaş olur ve göldeki kaplumbağalar, yengeçler ve tüm balıklar onu çok severmiş ve ona küçük kurbi diye seslenirlermiş.

Bu şirin gölün tüm sakinleri, birbirleri ile hep iyi anlaşır, beraber gülüp eğlenirlermiş. Günlerden bir gün, yaşadığı gölde yaptığı kötü davranışlar sebebiyle cezalandırılan bir kurbağaya yeni bir göl bulmak için leylek kardeş almış kurbağayı gagasına ve uçmaya başlamış.

Günler boyunca bu kurbağa için bir göl arayan leylek, havada süzülürken bir anda aşağıda bizim tatlı kurbağa ve arkadaşlarının yaşadığı gölü görmüş ve hemen bu kötü kalpli kurbağayı göle bırakıp oradan uzaklaşmış.

Küçük kurbi ve arkadaşları, göle giren bu kurbağayı görür görmez hemen yanına gitmiş ve hoş geldin diyerek nereden ve niye geldiğini sormuşlar. Huysuz kurbağa ise bu güzel gölden de kovulmamak için yolunu kaybettiğini ve kendisini burada bulduğunu söyleyerek kendisini kabul etmelerini istemiş. Küçük kurbi ve arkadaşları da hemen bu yardımı kabul etmiş ve küçük kurbi, huysuz kurbağaya;

-Tabi ki bizimle birlikte kalabilirsin. Bu göl oldukça büyük ve senin için de yerimiz var. Hem sen de bizimle arkadaş olursun ve mutlu mutlu yaşamaya devam ederiz.

Demiş. Huysuz kurbağa ise hiç kimseyi sevmeyen ve herkesi birbirine düşürmekten aşırı keyif alan kötü kalpli bir kurbağa olduğu için, “Ben burada kalıp bunların mutluluğuna engel olup hepsini birbirine düşürmeliyim bu çok keyifli olur.” demiş ve kötü bir gülümseme ile olur diyerek kendisine bir yer hazırlamış.

Gel zaman git zaman bu kötü kalpli kurbağa, tüm göl sakinlerini birbirine düşürerek düşman etmek için her bir yengecin, kaplumbağanın ve balığın yanına giderek onun hakkında kötü konuştuklarına dair türlü türlü yalanlar söylemiş. Hal böyle olunca, bu mutluluk gölü bir anda kimsenin birbirine yardım etmediği, yüzüne dahi bakmadığı, gülüp eğlenmediği bir yer haline gelmiş.

Küçük Kurbi ise bu duruma çok üzülmüş ve bu durumun neden yaşandığını anlamak ve bu durumun düzelmesi adına yardım istemek için gölden çıkıp zıplaya zıplaya bu ormanların kralı ve aynı zamanda dostu aslanın yanına gitmiş. Aslana tüm durumu anlatmış ve aslan bu durumu çözüme kavuşturmak için tüm göl sakinlerini su yüzeyine çağırmış.

Göl sakinleri su yüzeyine çıktıktan sonra Aslan hepsini tek tek dinleyip ardından birbirleri ile konuşturdukça, aslında hiçbirinin birbiri hakkında kötü bir şey düşünmediği ve söylemediği anlaşılmış. Bunun üzerine Aslan, tüm göl sakinlerine “Bunu size kim söyledi?” diye sormuş ve hepsi bir ağızdan “Yeni gelen kurbağa!” diye bağırmış.

O an aslanı umursamayıp kendi evinde bu durumun keyfini çıkarmakta olan huysuz ve kötü kurbağanın evini bir anda tüm göl sakinleri basarak onu su yüzeyine çıkarmış ve tüm bu durumu anladıklarını anlatmış. Hemen aslan, ormanının leyleklerinden birini çağırarak bu kurbağayı en uzak diyarlara götür demiş ve bu huysuz kurbağa yine bir leylek ile başka bir göle uçup gitmiş.

Küçük kurbi ve arkadaşları ise tüm bu olanlardan sonra durumu anlayıp tıpkı eski günlerdeki olduğu gibi neşeli ve mutlu bir şekilde arkadaşça bu gölde yaşamaya devam etmişler.

Küçük Kurbi Masalı burada sona erdi. Diğer bir masalda görüşmek üzere.

 

Küçük Kurbi Masalı
Küçük Kurbi Masalı

Küçük Kurbi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku ile Küçük Kurbi Masalı, dost canlısı ve iyilek sever küçük kurbi ile başkalarını hiç sevmeyen ve kötülük yapan bir kurbağanın yaşadıklarını anlatmaktadır.

Küçük Kurbi Masalının Ana Fikri Nedir?

Küçük Kurbi Masalı, insanları sevmenin, onlarla iyi anlaşmanın ve kötülük yapmamanın önemini ve böyle bir şey yapıldığı takdirde kişilerin oldukça kötü bir durumda kalabildiğini anlatmaktadır.

Küçük Kurbi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Küçük Kurbi masalından çıkarılacak dersler, başkalarının sözüne güvenerek dostlarımız hakkında kötü düşünmeden önce onlarla bu durumu konuşmamız gerektiği ve özellikle de kötülük yapmanın sonuçlarının ne kadar kötü olabileceğidir.


Benzer İçerikler

Zencefilli Kurabiye Adam
Kurabiye Adam Hikayesi
Çiftçi İle Padişah Masalı
Çiftçi İle Padişah Hikayesi
Sincap Ailesi Masalı Oku
Sincap Ailesi Hikayesi
Bir-zamanlar-prenses-olan-kucuk-fare
Bir Zamanlar Prenses Olan Küçük Fare Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.