Küllü Fatma Hikayesi

Küllü Fatma Hikayesi

Abone Ol google news
Küllü Fatma Hikayesi
Küllü Fatma Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir tane köy varmış. Bu köy saraya yakın olmasına rağmen adı pek az duyulmuş bir köymüş. Bu köyde bir anne üç kızıyla beraber etrafı büyük ağaçlarla çevrili bir evde yaşarmış.

Kızlardan bir tanesi dünyalar iyisi bir kalbe sahipmiş. Tüm kardeşlerine ve annesine yardım edermiş. Toplum içinde de çevresine örnek olarak gösterilecek davranışlar sergilermiş. Bu kızın kömür karası upuzun saçları varmış. Geceyi bile kıskandırabilecek kadar karaymış saçları.

Bu kızın beyaz teni yıldızlardan daha parlak ve daha beyazmış. Ama evin içinde diğer kardeşleri bu kıza hep kötü davranırmış. En ağır işleri hep ona yaptırırlarmış. Hatta en çok ocağın başında işler yaptığı için üstü başı kül olurmuş. Bu yüzden kardeşleri ona Küllü Fatma ismini takmışlar.

Kardeşleri Küllü Fatma’nın güzelliğini hep kıskanırlarmış. Küllü Fatma’nın güzelliği dillere destanmış. Küllü Fatma hangi aynaya bakarsa baksın aynalar Küllü Fatma’nın güzelliği karşısında çatlarmış. Vaziyet böyleyken ablaları kıskançlıktan çatlıyormuş. Ne yapsak da şu Küllü Fatma’yı evden göndersek diye düşünüyorlarmış.

Bir gün iki büyük abla bir plan yapıp Küllü Fatma’yı evden göndermeyi düşünmüşler. Ne yapsak da Küllü Fatma’yı evden göndersek diye saatlerce düşünmüşler. Sonunda bir oyun oynayarak bunu başarabiliriz diye bir karara varmışlar. Oyunun kuralları gereği herkes bir örgü işi örecek ve ipliği ilk kopan büyük dağın arkasında ki pınardan hayat suyu getirecekmiş.

Hayat suyu çok şifalıymış ama büyük dağın arkasına gitmek çok zor bir işmiş. Oraya giden çoğu insan geri dönemiyormuş. İki abla eğer kardeşimize çürük ip verirsek ilk onun ipi kopar ve böylece kardeşimizden kurtuluruz diye plan yapmışlar.

İki abla annesini ve kardeşini yanlarına çağırarak bir oyun oynamak istediklerini söylemişler. Oyunun kurallarını anlatmışlar. Anne kabul etmiş ancak Küllü Fatma ‘’büyük dağın arkasına gitmek çok tehlikeli.

Lütfen oyunu kaybeden başka bir şey yapsın ve daha kolay bir istek olsun’’ demiş. Ancak iki abla aşırı derece ısrar edince anne mecburen kabul etmiş. Küllü Fatma da gönülsüzce oyunu oynamayı kabul etmiş.

Oyun başlamış. Bir müddet kimsenin ipi kopmamış. Ablalar kendi aralarında kıkır kıkır gülüyormuş. Çünkü Küllü Fatma’nın ipinin kopmasını bekliyorlarmış ancak annelerinin ipi kopmuş. 

Ablalar şaşırmış ancak yaptıkları kötü niyetli plan ortaya çıkmasın diye oyunu bozamamışlar. Anne ‘’evet kızlar ben kaybettim ve sözümde durarak hayat suyunu getireceğim’’ demiş Küllü Fatma itiraz etmiş ‘’anneciğim lütfen gitme orası çok zor bir yer.

Gidip dönemeyenlerin sayısı çok fazla lütfen bizimle kal’’ demiş. Annesi ise ‘’olmaz kızım verilen sözler tutulmalıdır hem mümkün olan en yakın zamanda geri gelirim zaten demiş’’

Ertesi gün erkenden uyanan anne Küllü Fatma’yı yanına çağırmış. Ona ‘’güzel kızım ben eğer bir ay içinde geri dönemezsem tarlamızın içinde bulunan kuyuya gir.

Oraya girince bunu neden istediğimi anlayacaksın. Eğer geri dönersem buna gerek kalmayacak zaten sen endişelenme içini ferah tut’’ demiş.

Küllü Fatma Hikayesi
Küllü Fatma Hikayesi

Aradan on gün geçmiş anne geri dönmemiş, aradan yirmi gün geçmiş anne yine geri dönmemiş ve sonunda bir aydan fazla süre geçmiş ancak anne yine geri dönmemiş. Ablalar annelerinin yokluğuna kolayca alışmış ama Küllü Fatma annesi geri dönmediği için gece gündüz üzgün yaşıyormuş.

Günler birbirini kovalamış ve zaman bir şekilde akıp gitmiş. Küllü Fatma hala çok üzgünmüş. İlginç bir şey olmuş ve sarayda bir kutlama yapılacakmış. Bu kutlamaya ülkedeki tüm genç kızların katılması zorunluymuş. Ablalar hemen evdeki en güzel kıyafetleri giyinip süslenip kutlamaya gitmişler ancak Küllü Fatma evde tek başına kalmış.

Küllü Fatma’nın elbiseleri kül içindeymiş. Küllü Fatma ‘’keşke ben de o kutlamaya katılabilseydim’’ diye iç geçirmiş. Tam o sırada aklına geri dönmeyen annesinin söyledikleri gelmiş. Tarladaki kuyuya koşarak gitmiş. Kuyuya indiğinde berrak ve parlak akan sular, mücevherler, yeni ve güzel elbiseler görmüş. Ama en güzeli de annesinin Küllü Fatma için bıraktığı tam onun ayaklarına özel bir ayakkabıymış.

Küllü Fatma berrak suyla bir güzel yıkanmış tertemiz ve mis gibi olmuş. Yeni ve güzel elbisesini giymiş.  Mücevher takılarını ve ayakkabısını da giydikten sonra sarayın yolunu tutmuş. Saray çok kalabalıkmış. İğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık olan bu kutlamada herkes çok eğleniyormuş.

Ancak Küllü Fatma adım atmakta bile çok zorlanıyormuş. Aradan belli bir süre geçtikten sonra şehzade kutlama alanına gelmiş. Etrafı izlerken gözleri birden Küllü Fatma’yı görmüş. Birisinin kendisine baktığını hisseden Küllü Fatma o yöne doğru bakmış. Şehzade ilk görüşte Küllü Fatma’ya aşık olmuş ve aşkını gizleyememiş. Gözlerinden okunuyormuş bu aşk. Şehzade sadece ‘’ne kadar güzel’’ diyebilmiş.

Küllü Fatma da o anda şehzadeye aşık olmuş. Küllü Fatma çok heyecanlanmış ve ablaları kendisini görmesin diye panikle bir karar vererek koşarak saraydan uzaklaşmaya başlamış. Küllü Fatma geldiği yoldan koşa koşa geri dönüyormuş. Şehzade ise bu durumu görünce o da Küllü Fatma’nın arkasından koşmaya başlamış. Küllü Fatma koşarken ayakkabısının bir tanesi ayağından çıkmış. Yine de koşmaya devam etmiş.

Küllü Fatma evine yaklaştığında karşısında bir bilge adam görmüş. Çok şaşırmış. Bilge adam Küllü Fatma’ya ‘’tüm genç kızlar kutlamada evladım. Sen neden buradasın?’’ demiş. Küllü Fatma ‘’sorma amca. Başıma pek çok olay geldi’’ demiş. Bilge adam ‘’anlat evladım belki bir çaresini bulabiliriz’’ demiş. Zaten içi dertli olan Küllü Fatma anlatmaya başlamış.

‘’Ablalarım annem ve benimle bir oyun oynamak istedi. Oyunun kuralları gereği herkes örgü örecekti ve örgüsünün ipi ilk kopan büyük dağın arkasındaki pınardan hayat suyu getirecekti. Ben ve annem hiç istekli olmadık ama ablalarım çok ısrar etti. Biz de mecburen bu oyunu oynadık ve annem kaybetti.

Annem büyük dağın arkasındaki hayat suyunu almaya gitti ama o günden beri geri dönmedi. Annem bir daha geri dönmeyecek’’ diyerek ağlamaya başlamış. Bilge adam ‘’üzülme evladım. Annenin geri dönmesinin bir yolu var. Ancak bu tamamen sana bağlı. Bu küçük kum tanesini al ve başın çok sıkıştığı bir anda bu kum tanesine dokun ve anneni düşün’’ demiş. Bu sözünün ardından yavaş adımlarla ilerleyerek gözden kaybolmuş.

Bu sırada şehzade Küllü Fatma’yı ararken yerde onun ayakkabısını görmüş. Küllü Fatma’nın ayakkabısını alarak etrafta onu aramış ama bulamamış. Mutsuz bir şekilde saraya geri dönmüş. Ama Küllü Fatma’yı bir türlü aklından çıkaramıyormuş.

Sonunda aklına bir fikir gelmiş. Küllü Fatma’nın ayakkabısını alarak ülkedeki tüm genç kızlara denetecekmiş. Bu sayede ayakkabı kime olursa onunla evlenmek istediğini söyleyecekmiş.

Şehzade ayakkabıyı almış ve başlamış kapı kapı dolaşmaya. Ayakkabıyı kime denettiyse olmamış. En sonunda kimsenin pek bilmediği bir köydeki eve gelmiş. Bu ev Küllü Fatma’nın ablalarıyla birlikte yaşadığı evmiş. Son çare bu evin kapısını çalmış. Kapıyı Küllü Fatma açmış.

Şehzade görür görmez tanımış Küllü Fatma’yı. Hemen orada evlenme teklif etmiş. Küllü Fatma hemen orada evlenme teklifini kabul etmiş ve çok sevinmiş.

Küllü Fatma evlilik töreninden önce hamama gitmiş. Ablaları da ona eşlik etmişler ama kötü bir plan yapmışlar. Ablaları bir cadı ile anlaşmış Küllü Fatma’yı hamamdayken bir kuşa çevirmişler. Ablalar aralarında anlaşma yapmışlar. Büyük abla kendisini Küllü Fatma olarak tanıtacakmış. Diğer kardeş ise bu sayede sarayda ablasının yanında gününü gün edecekmiş. Evlilik töreni saati yaklaşmış.

Törene büyük abla gitmiş. Şehzade ‘’sana ne oldu neden bu kadar çirkinleştin?’’ diye sormuş. Büyük abla da şehzadeyi ‘’bu geçici bir durum hamamdayken hasta oldum birazcık’’ diyerek kandırmış. Bu sırada kuşa dönüşmüş olan Küllü Fatma evlilik törenini uzaktan izliyormuş. Birden aklına yaşlı bilgenin söyledikleri gelmiş. Kum tanesine dokunarak annesini düşünmüş ve Küllü Fatma birden yeniden insan haline dönerek büyüyü bozmuş.

O sırada annesi de elinde hayat suyuyla evlilik törenine çıkagelmiş ve Küllü Fatma’ya ‘’başaracağını biliyordum kızım’’ diyerek sarılmış. Küllü Fatma’yı birden karşısında gören şehzade şaşkınlığını gizleyememiş. İki ablanın yaptığı kötü oyun ortaya çıkmış. Küllü Fatma ile şehzade dillere destan bir tören ve mutlulukla evlenmiş. Şehzade Küllü Fatma’nın ablalarına bir ders olması için ömür boyu sarayın ağır temizlik işlerinde çalışmalarını emir vermiş. Küllü Fatma, Şehzade ve Küllü Fatma’nın annesi ömür boyu mutlu mesut bir şekilde yaşamışlar.

Küllü Fatma Hikayesi Özeti

Bir varmış bir yokmuş. Bir anne ve üç kızı saraya yakın bir evde yaşarmış. Bu kızlardan birisinin adı Küllü Fatma’ymış. Küllü Fatma ablaları tarafından hep kıskanılırmış. Günün birinde tüm aile bir oyun oynamış ve anneleri oyunu kaybetmiş.

Bu yüzden uzaktaki bir dağın ardından hayat suyu almaya gitmek zorunda kalmış. Daha sonra sarayda düzenlenen bir kutlamaya ülkenin tüm genç kızları davet edilmiş. Şehzade ile Küllü Fatma orada birbirlerine âşık olmuşlar ve Küllü Fatma’nın ablalarının tüm oyunlarına rağmen şehzade ve Küllü Fatma evlenip sonsuza dek mutlu yaşamışlar.

Küllü Fatma Masalı ile İlgili Merak Edilen Sorular

  • Ablaların Küllü Fatma ile İlgili Yaptıkları Kötü Niyetli Oyun Nedir?

Oyunun kuralları gereği herkes bir örgü işi örecek ve ipliği ilk kopan büyük dağın arkasında ki pınardan hayat suyu getirecekmiş. Hayat suyu çok şifalıymış ama büyük dağın arkasına gitmek çok zor bir işmiş. Oraya giden çoğu insan geri dönemiyormuş. İki abla eğer kardeşimize çürük ip verirsek ilk onun ipi kopar ve böylece kardeşimizden kurtuluruz diye plan yapmışlar.

  • Küllü Fatma Kuyunun İçinde Neler Görmüş?

Küllü Fatma kuyuya indiğinde berrak ve parlak akan sular, mücevherler, yeni ve güzel elbiseler görmüş. Ama en güzeli de annesinin Küllü Fatma için bıraktığı tam onun ayaklarına özel bir ayakkabıymış.

  • Ablaların Küllü Fatma ile İlgili Yaptıkları Kötü Hamam Planı Nedir?

Küllü Fatma evlilik töreninden önce hamama gitmiş. Ablaları da ona eşlik etmişler ama kötü bir plan yapmışlar. Ablaları bir cadı ile anlaşmış Küllü Fatma’yı hamamdayken bir kuşa çevirmişler. Ablalar aralarında anlaşma yapmışlar. Büyük abla kendisini Küllü Fatma olarak tanıtacakmış. Diğer kardeş ise bu sayede sarayda ablasının yanında gününü gün edecekmiş.

  • Küllü Fatma Hikayesine Nasıl Ulaşabiliriz?

Arama motoruna Küllü Fatma hikayesi oku yazarak veya Küllü Fatma masalı oku yazarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Anadolu Masalları Küllü Fatma yazarak ve sayfamızdan da ulaşmanız mümkün.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Üç Altın Saçı Olan Şeytan
Üç Altın Saçı Olan Şeytan Hikayesi
Mor Elma Hikayesi
Mor Elma Hikayesi
Çiçek Adaları Kraliçesi
Çiçek Adaları Kraliçesi Hikayesi
Tembel Kız Masalı
Tembel Kız Hikayesi

Yorumlar

  1. SeRaAy says:

    Bu kadar saçma sapan kurgulanmış yazı görmedım 👎👎👎

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.