Kuzu Zumi Hikayesi

Kuzu Zumi Masalı

Abone Ol google news

Kuzu zumi masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, çok büyük bir çiftlikte yaşayan bir anne koyun ve yavrusu Kuzu Zumi varmış. Bu kocaman çiftlikte bulunan tüm hayvanların yavruları, birbirleriyle tüm gün boyunca oyunlar oynar, beraber çok eğlenirlermiş. Ancak Zumi, çok utangaç bir çocukmuş.

Diğer hayvanlarla sohbet etmekten çok çekinir, annesinin yanından bir saniye ayrılmaz, onlarla oyun oynamak için yanlarına gitmekten, diğer yavrularla tanışıp arkadaş olmaktan çok çekinir, bir türlü cesaret edemezmiş.

Onunla tanışmak için yanına gelen diğer yavrularla utandığı için konuşamaz, yüzü kıpkırmızı olup koşarak oradan uzaklaşırmış. Annesi de Kuzu Zumi’nin bu utangaçlığını yenebilmesi için çok çabalar ama başaramazmış.

Ancak günlerden bir gün, anne koyunun sütünü sağarak bu sütü satıp para kazanabilmek için diğer tüm koyunlarla birlikte çiftlik sahibi onları bir ahıra götürmeye ve onları sağmaya başlamış. Bu sağım için yalnızca dişi koyunlar götürüldüğü ve yavrularını yanında götüremedikleri için Zumi ilk defa annesinden ayrı kalmaya başlamış.

Diğer tüm kuzular, anneleri ahıra gidince bir araya gelir oyunlar oynarmış ama Zumi utandığı için annesi dönene kadar bir köşede oturup onu beklermiş. Günler böyle geçip durmuş. Artık yalnız başına olmaktan çok sıkılan ve yeni arkadaşlar edinip onlarla oyunlar oynamak isteyen Zumi, çok utansa da bu oyun parkına gitmeye karar vermiş.

Yavaşça kuzuların yanına gelen Zumi, titrek ve kısık bir sesle;

-Merhaba ar… Arkadaşlar… Ben Zumi. Sizinle arkadaş olup ben de sizinle oyun oynayabilir miyim?

Demiş. Tüm kuzular, onu her seferinde görüp kendileriyle arkadaş olmasını istedikleri için Zumi’nin bu söylediklerine hepsi çok sevinmiş. İçlerinden biri;

-Merhaba Zumi. Tabi ki de bizimle arkadaş olabilirsiniz. Biz de çok seviniriz. Bizden çekinip utanmana gerek yok. Bu çiftlikte beraber büyüyeceğiz. O yüzden hadi sende bize katıl ve beraber oyunlar oynayalım.

Demiş. Bunu duyan Zumi çok sevinmiş. Hala utansa da aralarına girmiş ve oyunlarına katılmış. Kuzularla tanışıp saatlerce oyun oynarken bir anda o utangaçlığını unutup çok eğlenmeye başlamış. Annesi sütü sağıldıktan sonra yavrusunu her zaman beklediği yerde göremeyince ilk başta çok korkmuş ama sonra kuzuların yanında mutlu mutlu oyun oynadığını görünce çok sevinmiş.

Akşam annesinin yanına geldiğinde bu zamana kadar neden utandığını, aslında hiç de utanılacak ve korkutucu bir şey olmadığını anladığını söylemiş ve bir daha yeni insanlarla tanışırken hiç utanmamış.

Minik kuzu hikâyesi böylece son bulmuş. Okul öncesi masallar kısa için sitemizi ziyaret etmeye devam edebilir, en güzel masalları okuyabilirsiniz.

Kuzu Zumi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kuzu Zumi masalının konusu, çok utangaç bir kuzu olan Zumi’nin bu utangaçlığını en sonunda yenerek çok güzel arkadaşlıklar edinmesidir.

Kuzu Zumi Masalının Ana Fikri Nedir?

Kuzu Zumi masalının ana fikri, yeni insanlarla tanışmanın utanılacak ve çekinilecek bir şey olmadığıdır.

Kuzu Zumi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kuzu Zumi masalı, bizlere utangaç ve çekimser olmanın aslında çok anlamsız olduğunu, yeni arkadaşlıklar edinmekten korkulmaması gerektiği dersini vermektedir.

Masal OkuKuğu Gölü Balesi HikayesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kitapların Dünyası
Kitapların Dünyası Hikayesi
Yoksul Ayakkabıcı
Yoksul Kunduracı Hikayesi
Aslanın Burnu
Aslanın Burnu Hikâyesi
Dipsiz Kuyu Masalı
Dipsiz Kuyu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.