Mavi Sakal Hikayesi

Mavi Sakal Masalı

Abone Ol google news

Mavi sakal masalı, Bir zamanlar kendisini çok seven ve her an eğlenmeyi seven bir prens varmış. Bu prens genel olarak söylediği yalanlardan dolayı insanları kandırır ve onlar ile eğlenirmiş.

Bir gün eski bir kıyafet giyerek dışarı çıkan prens ormana gitmiş ve kendisi için kandırarak eğlenebileceği birilerini arar. Karşısına yaşlı bir kadın çıkar ve evdedir diye düşünerek gider. Eşiniz nerede biliyor musunuz der ve kadın evdedir sanırım der.

 

Prens de bu anlarda ciddi bir şekilde demek ki haberin yok eşinizi tutukladılar ve götürdüler der. Yaşlı kadın bir anda elinde olan toplamış olduğu mantarları bırakır ve evine doğru koşar. Prens de bu anlarda ne kadar da çabuk inandılar diye gülerek kahkaha atar.

Prensin yapmış olduklarını sihirli küresinden izleyen büyücü kadın o an sihir yaparak prensi mavi ve sakalları olan çirkin bir adama çevirir.

Prens o anlarda kendisinde meydana gelen değişikliklerin farkında olmaz ve neşe içerisinde gölün kenarına kadar giderek oturur. Gölde balıklara taş atarak eğlence hayatına devam eder.

Bir anda kendisinde olan değişimi fark eder ve telaşlı bir şekilde saraya doğru koşar. Her ne kadar içeri prensim ben diyerek girmek istese bile kimse inanmaz ve içeri girmesine izin vermez.

 

Mavi Sakal Masalı
Mavi Sakal Masalı

Çaresiz bir şekilde kalan prensi gören herkes ne kadar da çirkin bir adam derler. Kral ve kraliçe de çaresiz bir şekilde çocuklarını ararlar. O şekilde güç bela yaşamaya devam eden prens kendisini anlatmak istese bile kimse inanmaz ve kendisini kim bu hale getirdi bilmez.

Bazen ihtiyaçlarını karşılamak için pazara giderek yaşamını terk edilen bir kulübede geçirmek zorunda kalır. Millet sadece ona acıdığı için yardım eder. O sırada güzel giyimli birisi de pazara gider. Onu gören prens eski halini düşünür ve ağlayarak evine gelir.

Bir anda kapısı çalan prens kapıcı açar ve gelen büyücüdür. İçeri davet eder ve büyücü sen çok ilginç birisi gibisin, sana ne oldu hikayeni anlatmak ister misin der.

Olanları anlatırken ne kadar pişman olduğunu belli eden prense kıyamayan büyücü geri eski haline çevirir ve büyücü sevinçle evine gider. Artık herkese karşı çok dikkatli olur.

Mavi Sakal Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Mavi Sakal Masalı konusu prensin sırf eğlencesine yaptığı şeyler başına öyle işler açar ki herkes tarafından dışlanır bir hale gelir. Hatasını anlayana kadar hayatı alt üst olur.

Mavi Sakal Masalının Ana Fikri Nedir?

Mavi Sakal Masalı ana fikri biz biz olalım kimseyi küçük görmeden herkese dürüst olalım:

Mavi Sakal Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Mavi Sakal masalından çıkarılabilecek dersler eğlenelim derken bir anda hayatımızı daha kötü hale getirebiliriz.


Benzer İçerikler

Kurt ile Eşek Masalı
Kurt ile Eşek Masalı Hikayesi
Cesur Pembe Bulut Hikayesi
Cesur Pembe Bulut Hikayesi
Tilki, Kurt ve At
Tilki Kurt ve At Hikayesi
Açgözlü Çocuk Masalı
Açgözlü Çocuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.