Mercan Kız Hikayesi

Mercan Kız Masalı

Abone Ol google news

Mercan kız masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde ufak bir kasabada yaşayan ve güzelliği dillere destan bir mercan kız varmış. Bu genç kız, mercan rengi gözleri, upuzun saçları ve narin yüzüyle tüm görenleri hayrete düşürür, onu gören tüm genç erkekler mercan kıza aşık olur, onunla evlenmek istermiş. Ancak o kalbini fakir ama çok iyi kalpli bir delikanlıya kaptırmış ve evlenebilmek için para toplamaya uzak diyarlara çalışmaya giden sevgilisinin dönmesini bekliyormuş.

Günlerden bir gün, mercan kızı ve güzelliğini duyan bir cadı, onun güzelliğine sahip olabilmek için onu büyülemeye ve bu yüzden de kaçırmaya karar vermiş. Mercan kızı evinde bulup onu kaçırarak çok uzaklarda ve diyarın en yüksek dağının tepesinde bulunan bir şatoya götüren cadı, mercan kızın güzelliğini hangi büyüyü denese de ele geçirememiş ve çok sinirlenerek onu bir zindana hapsederek kapısını da büyülemiş.

Daha sonra bu cadı tüm ülkeye haber salarak, onu en yüksek dağın tepesinde bir şatoda tuttuğunu ve oraya ulaşabilseler dahi büyülü kapıyı yalnızca kendisinin açabileceğini, kim ona bir sandık dolusu altın getirirse ona kapıyı açacağını söylemiş.

Bu haber tüm diyara yayılmış ve pek çok prens mercan kız ile evlenebilmek için cadıya bir sandık dolusu altın vermiş. Cadı sandık dolusu altını getiren her kişi için dağın yamacında büyüyle kapıyı açıyor, ama kimse bu dağa çıkarak şatoya ulaşamıyormuş. Hal böyle olunca mercan kızı kimse kurtarıp evlenemiyormuş.

Mercan kızın sevdiği o iyi kalpli, cesur ve yiğit delikanlı ise bu esnada evlenebilmek için para biriktirip kasabaya dönmüş ancak kasabalıdan olanları duyunca çok üzülmüş. Ancak hala kimsenin o şatoya ulaşamadığını öğrenince, sevdiği kadını kurtarabilmek için yola koyulmuş. Dağın yamacına vardığında cadı ile karşılaşmış ve şatoya çıkmak istediğini söylemiş.

Cadı ise kapının büyülüğü olduğunu ve yalnızca bir sandık dolusu altın ile açabileceğini söylemiş. Ancak bu gencin ne o kadar parası ne o kadar altını varmış. Üzüntüden kahrolan ve bir ağacın altında kara kara düşünmeye başlayan bu genç uyuya kalmış. Rüyasında gittiği diyarda onun her işine koşturduğu ve her zaman yardım ettiği bilge ihtiyarı görmüş ve uyandığında yanında bir sandık dolusu altın varmış.

Hemen cadının yanına giderek bu sandığı ona vermiş ve cadı büyüyü bozmuş. Bu çıkılması imkansız dağa günlerce hiç pes etmeden tırmanmış ve sonunda şatoya ulaşmış. Mercan kızın tutulduğu zindana girerek mercan kızı kurtarmış ve bu iki âşık birbirine kavuşup evlenmiş ve bir ömür boyu mutlu yaşamışlar.

Masal oku ile bir güzel masalın daha sonuna geldik. Diğer masallarımızda görüşmek üzere.

Mercan Kız Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Mercan Kız masalının konusu, mercan kızı kurtarmak için cadıya bir sandık dolusu altın veren ama şatoya yürekleri, sevgileri ve cesaretleri olmadığı için ulaşamayan tüm zengin prenslerin yerine, fakir ama mercan kızı gerçekten seven bir delikanlının yaptığı yardımların mükafatı olarak yanında bulduğu altın sandığını vererek kimsenin başaramadığını başarıp mercan kızı kurtarmasıdır.

Mercan Kız Masalının Ana Fikri Nedir?

Mercan Kız masalının ana fikri, sevginin en güçlü duygu olduğu ve sevdiklerimiz için tüm zorluklara karşı göğüs gerebilmektir.

Mercan Kız Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Mercan Kız masalı ile cesaretin, iyi ve yardımsever olmanın, sevdiklerimiz için zorluklara karşı mücadele edebilmenin ne kadar önemli olduğu derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuKüçük Yeşil Sabun HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Oz Büyücüsü Masalı
Oz Büyücüsü Hikayesi
Kürsüden İnmek De Mi Aklına Gelmiyor?
Kürsüden İnmek De Mi Aklına Gelmiyor Hikayesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Yardımsever Parmak Perileri
Yardımsever Parmak Perileri Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.