Minik Karınca Masalı

Minik Karınca Masalı

Abone Olgoogle news
Minik Karınca Masalı

Dağların gizli arkasında karıncaların yaşamış olduğu yemyeşil bir köy varmış. Bu köyde her sabah yapılacak çok iş olurmuş.

İşler vaktinde yetişsin diye minik karınca da hiç durmadan usanmadan çalışırmış. Yine bir vakit işi başından aşkınmış sorumlulukları ise boyunu aşmış. Ama bizim minik yavru karınca inat etmiş ya bir kere başaracağım elbette benim yapamayacağım hiçbir iş yoktur demiş.

Kendisine çok güveniyormuş ancak vakti de çok az kalmış. Akşam olmadan işlerini tamamlayıp yuvasına girmeliymiş.
Çevresindeki diğer karıncalara bütün bu buğdayları akşama kadar ben tek başıma taşıyıp bitireceğim demiş.

Herkes çok şaşırmış içlerinden birisi nasıl olur? Minik yavru karınca yardım istemelisin, aklımca yoksa çok fazla yorulursun hasta olursun kanımca. Ne gerek var inat yapmaya haydi yardım edelim, bitirelim hızlıca demiş.

Ama yavru minik karınca teklifi düşünmeden kabul etmemiş ben çok kuvvetli ve hırslıyım, tabi ki de başarırım demiş başlamış yükü taşımaya.
Hızlı hızlı taşımış, çok vakit geçmeden kolları bacakları her yeri ağrımış ama dayanmalıyım, çok az kaldı demiş. Oysa yemlerin daha yarısı bile bitmemiş, biraz daha koşmuş karınca yetiştirmeliyim akşama kadar yoksa rezil olurum bütün arkadaşlarıma demiş.

Minik Karınca Masalı
Minik Karınca Masalı

Ancak güneş dağların arkasına saklanmış ay gökyüzünde parlamış karınca gece karanlıkta kalınca aklı da karışmış yolu da kıvrılmış bir yaprağın altına başlamış mışıl mışıl bir uykuya.

Sabah olmuş yuvadaki karıncalar çıkmışlar dışarıya yemleri taşımaya, birde bakmışlar ki minik karınca yaprağın altında derin bir uykuda.
Büyük karınca gitmiş yanına haydi kalk bakalım minik karınca bu kadar uyku yeter demiş. Minik karınca uyanınca gözlerini açmış çevresine bakmış, bir o kadar yorgunmuş ki ayağa kalkacak halde değilmiş. her yeri sızlıyormuş soğuktan da çok üşümüş bunlar yetmezmiş gibi daha taşınacak bir sürü yem varmış.

Minik karınca üzülerek; “ben çok yorgunum, üstelik de hastayım. Bugün çalışamayacağım, arkadaşlarımın yardımını kabul etmedim. Tek başıma yapabilirim sanmıştım, kabul etseydim yardımı şimdi hasta olmazdım. Oysa çok yanılmışım demiş.
Diğer karıncalar minik karınca üzülme şimdi yardım ederiz, bitiririz çabukça demişler. Hep birlikte bütün yemleri taşımışlar. Minik karınca ya da iyileşmesi için sıcacık bir çorba yapmışlar. Yardımlaşmanın sevincini paylaşmışlar.

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
6 Oy

Benzer İçerikler

Kedi Prenses Masalı
Kedi Prenses Masalı
Güzel Türkçem Masalı
Güzel Türkçem
Beş Küçük Bezelye Tanesi
Beş Küçük Bezelye Tanesi
Prens ile Dilenci Masalı
Prens ile Dilenci Masalı

Yorumlar

  Miray zeynep koçhan dedi ki:

  Yazıların bazıları bulanık bazıları değil hemde uzun diyorsunuz kısa çıkıyor okuyacak başka hikayede kalmıyor hepsini okudum ama yinede çok kısa üstelik bu masal

  Ebru Uysal dedi ki:

  Keşke biraz daha imla kurallarına dikkat etseniz. Masalın çoğu anlaşılmıyor

  öğretmen31@gmail.com dedi ki:

  hikayeler çok güzel ama kısa biraz yükseitilse iyi olur.

  merve dedi ki:

  çok iyi ve güzel yüksek not aldım

  yusuf nabi dedi ki:

  Keşke yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilse idi…

  Elena dedi ki:

  Biraz da hikaye koyun bence çok az olmuş beş tane filan var yani yetmiyor

  Aylin dedi ki:

  Daha fazla masal olabilirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.