Minik Kuşun Hikayesi

Kral, Avci Ve caylak Masali

Abone Ol google news
Kral, Avci Ve caylak Masali
Kral, Avci Ve caylak Masali

Günlerden bir gün güzel bir yavru çaylak ormanda gezintiye çıkmış. Hava öyle güzelmiş ki mutluluktan o ağaçtan ötekine konuyormuş. Birdenbire gözleri kararmış, yere yığılmış. Ne olduğunu anlayamamış.

Gözlerini açtığında bir kafesin içindeymiş. Meğerse bu avcının bir tuzağıymış. Avcı mutluluk içinde, “Yaşasın, bu gün çok şanslıyım. Küçük bir serçe yakalamak için gelmiştim.”

Oysa şimdi yavru bir çaylak yakaladım. Şuna bak! Gagası ne kadar da sivri. Üstelik kanatları da çok güzel.

Bu güzel kuşu krala götürmeliyim, diye bağırmış. Avcı, sevinçle şarkılar söyleyerek yola çıkmış. Saraya yaklaştığında, çaylağı kafesten çıkarmaya karar vermiş.

” Yavru Çaylağı elbette elimin üzerinde kralımıza sunmalıyım,” diyerek kafesi açmış. Kuşu bileklerinden yakalamış. Kralın huzuruna bu şekilde çıkmış. Kralın çevresi çok kalabalıkmış.

Herkes bir avcıya, bir de elindeki yavru çaylağa şaşkın bakıyormuş. “Görüyor musunuz bir yavru çaylak bu!”

” Acaba canlı mı? Hayır hayır mutlaka ölü bir kuştur bu.” diye söylenmiş insanlar.

Tam bu sırada çaylak, avcının elinden kurtulmuş. Doğruca kralın yanına uçmuş.  Kral şaşkınlık içimde başını kaldırıp çaylağa bakmış. Yavru Çaylak birden kralın burnunu pençesiyle yakalamış.

Böylece herkes onun gerçek olduğunu anlamış. Herkes korkuyla bağırmaya başlamış. Krala yardım etmek istemişler ama çaylak insanları kendine yaklaştırmıyormuş. Bu arada avcı da korkudan ağlıyormuş.

“Allah’ım ne olur yardım et! Yavru Çaylağı krala verip ödül kazanmak istedim. Onu kafesten çıkartarak gösteri yaptım. İşte şimdi cezamı çekiyorum. Kim bilir kral beni nasıl cezalandırır. “Ah, vah, diye ağlıyormuş.

Zavallı kral, bir türlü çaylağı ikna edememiş. Ona tatlı sözler söylemiş. Fakat çaylak, sanki kralın burnuna yuva yapacak gibiymiş. Neyse, aradan saatler geçmiş. Birden çaylak kralın burnunu bırakmış. Uçarak bir direğe konmuş. Kral, çaylaktan kurulduğu için çok sevinmiş.

Herkes kralın avcıya ve yavru çaylağı nasıl cezalandıracağını merak ediyormuş. Kral çok akıllı ve bilgiliymiş. Üstelik de cesur ve iyi kalpliymiş. “Bırakın gitsinler.” diye emir vermiş.

Çevresindeki insanlar:

“İyi ama efendimiz, onları cezalandırmanız gerekmez mi?” diye sormuşlar şaşkınlıkla.

Kral tekrar “Size bırakın gitsinler diyorum! Avcı görevini yaptı. Çaylak çok değerli bir kuş olduğu için onu bana getirdi. Çaylak benim yüzümden yakalandığını anlayıp bana saldırdı. Beni cezalandırmak istedi. Ben bütün bunlar için onları cezalandırmayacağım. Şimdi anladınız mı.” demiş.

Herkes kralın çok haklı olduğunu anlamış. Yıllarca onun bu örnek davranışı anlatılmış. Diğer krallar bile ona hayran olmuş.

Avcı da çaylağı ormana götürüp serbest bırakmış. Bir daha hiçbir hayvana haksızlık yapmamış.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Üç İnekler Masalı Oku
Üç İnekler Hikayesi
Sincap Ailesi Masalı Oku
Sincap Ailesi Hikayesi
Üç Küçük Domuzcuk
Üç Küçük Domuzcuk Hikayesi
Tombul Tavşan
Tombul Tavşan Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.