Mor Kavanoz Hikayesi

Mor Kavanoz Masalı

Abone Ol google news

Mor kavanoz masalı, Bir gün Lisa annesinin çarşıya çıkacağını öğrenince kendisi de koşarak giyinmiş ve annesini kapının eşiğine oturarak beklemeye başlamış. Kapıya çıkınca Lisa’yı merdivenlerde gören annesi şaşırmış ve nereye gideceğini sormuş.

Lisa “tabii ki seninle çarşıya geleceğim anneciğim” demiş. Ancak annesi Lisa’nın her gördüğünü isteyen bir çocuk olduğunu bildiğinden onu çarşıya götürmek istememiştir. Ancak ne dediyse Lisa’nın evde kalması için onu ikna edememiş ve yanına alarak çarşıya götürmüş.

Bu sırada çarşıya girer girmez Lisa her gördüğü şey istemeye başlamış. Annesi her seferinde istediklerini alacak paraları olmadığını ve sadece almaları gereken ilacı alıp eve döneceklerini söylemiş. Ancak ne mümkün Lisa annesinin dediğini sanki hiç duymamış gibi eczaneye gidene kadar her gördüğünü istemeye devam etmiş.

Sonunda bin bir güçlükle annesi ve Lisa eczaneye ulaşmış. Ancak küçük kız yine huyundan vazgeçmemiş ve gördüğü mor kavanoz onun oldukça dikkatini çekmiş. Annesine mor kavanozu alması için ısrar etmiş ancak annesi yine mor kavanozu alamayacaklarını söylemiş.

Bu sırada yolda yürürken ceketini çiviye taktıran Lisa yırtık ceketle okula gidemeyeceğini ve kendisinin yeni bir ceket almaları gerektiğini söylemiştir. Annesi el mecbur bir giyim dükkanına giderek Lisa’ya yeni bir ceket almak için hangisini beğendiğini sormuş. fakat Lisa’nın aklı hala o mor kavanozda olduğundan hem ceket hem de mor kavanoz almasını istemiş.

Annesihem mor kavanozu hem de ceketi alamayacaklarını söyleyerek bir tanesini seçmesini ve karar vermesini söylemiş. Lisa tereddütsüz mor kavuzu almak istediğini söyleyerek annesiyle birlikte yeniden eczaneye dönmüş ve annesi ona istediği kavanozu almış. Eve döndüklerinde Lisa kavanozu yıkamak için lavaboya götürmüş ve içindeki tüm sıvıyı dökerek kavanozu yıkamış. Ancak artık içindeki tüm sıvıyı döktüğü için kavanoz ilk gördüğü parlaklığında olmadığından üzülerek annesine gitmiş ve kavanozu geri verip ceketi almalarını teklif etmiş.

Ancak annesinin artık parlamayan boş bir kavanozun eczacının işine yaramayacağını söyleyerek ceketini getirmesi için onu odasına göndermiş. Lisa üzülerek ceketini annesine getirmiş ve artık gördüğü her şeyi istemeyeceğini söyleyerek annesinden özür dilemiş. Annesi Lisa’nın yaptığı hatanın farkına vardığını gördüğünden ona giderek yeni bir ceket almış ve yatağının kenarına bırakmış.

Mor Kavanoz Masalı
Mor Kavanoz Masalı

masal oku sitemizde yer alan diğer masallar da ilginizi çekebilir.

Mor Kavanoz Masalının Konusu Nedir?

Adisebaba mor kavanoz masalı konusu Lisa’nın aslında işine yaramayacak ancak dış görünüşü nedeniyle cekete ihtiyacı varken yanlış seçim yaparak seçiminden duyduğu pişmanlığı anlatmaktadır.

Mor Kavanoz Masalının Ana Fikri Nedir?

Mor Kavanoz masalının ana fikri ise ihtiyacımız olmadığı halde sırf dış görünüşü için ihtiyacımız olan bir şeyden vazgeçerek yaptığımız yanlış 

Mor Kavanoz Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Mor Kavanoz Masalından çıkartılabilecek dersler içerisinde özellikle annelerimizin sözünden çıkmamamız ve her gördüğümüz şeyi ihtiyacımız yoksa istemememizdir. Bazen sadece dış görünüşüne aldanarak ihtiyacımız olan şeyleri almak yerine hoşumuza giden şeyleri alırsak sonunda pişman olabiliriz.


Benzer İçerikler

İmdi Dede Masalı
İmdi Dede Hikayesi
Obur Balina Masalı
Obur Balina Hikayesi
Dans Edemeyen Prenses
Dans Edemeyen Prenses Hikayesi
Sihirli Masal Kutusu Masalı
Sihirli Masal Kutusu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.