Muhteşem Küçük Kraliçe Hikayesi

Niloya Masalı

Abone Ol google news

Muhteşem küçük kraliçe, Kaf dağının tepesinde bulunan ülkede küçük bir kraliçe yaşarmış. Bu kraliçe herkese yardım eder ve halkının asla zora düşmesini istemezmiş. tüm halkı onu sever ve ona muhteşem küçük kraliçe derlermiş.

Muhteşem küçük kraliçe kendisinden yardım isteyen hiç kimseye geri çevirmeden onlara mutlaka yardım eder. Mutlu ve huzurlu yaşamaları için yardımcı olurmuş.

Bir gün kapısına daha önce hiç görmediği yaşlı bir kadın gelmiş. Kadın küçük kraliçeden kendisine yardım etmesini ve bir yudum su vermesini istemiş. muhteşem küçük kraliçe hemen hizmetlilerine bu yaşlı kadına yemek ve su vermelerini emretmiş.

Yaşlı kadının karnını doyurduktan ve suyunu içtikten sonra küçük kraliçeye birçok kez teşekkür ederek saraydan ayrılmış.

Bir süre sonra küçük kraliçe her zaman yaptığı gibi halkının yanına şehre inmek için hazırlanmış. Şehre indiğinde tüm halkına bir ihtiyacı olup olmadığını tek tek sorarak yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım etmiş.

Akşam olup hava kararmaya başladığında ise sarayına dönmek için yeniden yola koyulmuş. ancak yolda önünü bir grup haydut keserek küçük kraliçeyi esir etmişler. Küçük kraliçeyi uzun süre aç ve susuz bırakan bu haydutlar kraliçeyi serbest bırakmak karşılığında saraydan para istemişler.

küçük kraliçe uzun bir süre haydutların elinde esir olarak tutulmuş ve açlıktan susuzluktan halsiz düşmüş. artık kurtarılacağına herhangi bir ümidi kalmayan küçük kraliçe halsizlikle bulunduğu yere yığılmış.

Bu sırada hayal meyal hatırladığı yüzü kapalı biri içeriye girmiş ve kraliçeye doğru yaklaşmış. Yüzü kapalı bu kişinin konuşmasından kadın olduğunu anlayan küçük kraliçe son gücüyle ayağa kalkmayı başarmış. Bu sırada çantasından ekmek ve su çıkartan kadın kraliçeye bunları vermiş.

Günlerdir aç ve susuz olan kraliçe hemen ekmeği yemiş ve suyu içmiş. az da olsa karnı doyan kraliçe daha iyi hissederek kadınla konuşmaya başlamış. “siz kimsiniz? Beni neden buraya getirdiniz?” Gibi soruları arka arkaya sıralanmış.

Kadın bu sırada kraliçenin daha fazla korkmaması için “sizi buraya ben getirmedim kraliçem ancak kimlerin getirdiğini biliyorum. size aç ve susuz olduğunuzu bildiğim için biraz ekmek ve su getirdim” demiş ve yüzündeki peçeyi aşağıya indirmiş.

Kraliçe şaşkınlıkla geçenlerde sarayına gelen yaşlı kadını karşısında görünce donakalmış. Kadın bu sırada konuşmaya devam etmiş “seni buraya benim işe yaramaz oğlum ve arkadaşları getirdi. Bense bir şeyler olduğundan şüphelenip onları takip ettim. burada sizi görünce bana yaptığınız iyiliği ömrüm boyunca unutmayacağım için size yardım etmeye karar verdim” demiş.

Daha sonra kraliçenin cevap vermesini beklemeden onu kolundan tutarak dışarıya çıkarmış ve haydutların elinden kurtarmış. “buradan çabuk gidin kraliçem oğlum beni görürse benim için çok kötü olur. Sizin de buradan asla gitmenize izin vermez” demiş. Kraliçe hemen korkuyla kadına teşekkür ederek oradan hızla uzaklaşmaya başlamış.

Sarayına geri dönen kraliçe ilk olarak bu kadına hayatının sonuna kadar yetecek para vermelerini emretmiş ve oğlunu zindana atmaları için muhafızları görevlendirmiş.

Muhteşem Küçük Kraliçe Masalının Konusu Nedir?

Muhteşem küçük kraliçe masalının konusu herkese yardım etmeyi seven kraliçenin bir gün yardım etmiş olduğu kadının zor durumdayken kendisine yardım etmesidir.

Muhteşem Küçük Kraliçe Masalının Ana Fikri Nedir?

Muhteşem küçük kraliçe masalının ana fikri ise kraliçenin yapmış olduğu iyiliğin karşılığını kendisi de zor durumdayken iyilik yaptığı kişiden bulmuş olmasıdır.

Muhteşem Küçük Kraliçe Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Muhteşem küçük kraliçe masalından çıkarılabilecek dersler ise karşılıksız yapılan tüm iyiliklerin bir gün zor durumda kaldığımızda mutlaka bizlere de yapılacağıdır.


Benzer İçerikler

Prens ile Dilenci Masalı
Prens ile Dilenci Hikayesi
Peri Kızı Masalı
Peri Kızı Hikayesi
Yoksul Ayakkabıcı
Yoksul Tamirci Hikayesi
Sevgi Perisi Masalı
Sevgi Perisi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.