Nasrettin Hoca ve Üç Papaz Hikayesi

Nasrettin Hoca ve Üç Papaz

Abone Ol google news
Nasrettin Hoca ve Üç Papaz
Nasrettin Hoca ve Üç Papaz

Üç Papaz Hikayesi Kıssadan Hisse

Sultan Alaaddin zamanında üç Hristiyan alim papaz Anadolu’yu dolaşarak halkın kafasını karıştırmayı kendilerine görev edinmişler.

Gittikleri yerlerde o yörenin en alim kişisini bulup her biri ona cevabı bilinmeyen bir soru soruyor ve bu alimi küçük düşürüyorlarmış, aslına bakılırsa sordukları soruların cevapları kendilerinde de mevcut değilmiş.

Gel zaman git zaman bu üç alim papazın şöhreti yayılı vermiş. Karşılarına çıkartacak arı onların sorduklarında cevap verecek kimseyi bulamaz olmuşlar.

Bir aklı evvelin gönlüne Nasrettin Hoca düşmüş, kendi kendine bu papazların sorularına cevap verse verse bizim Nasrettin Hoca verir diyerek Nasrettin Hoca’yı bu üç alimin karşısına bu yörenin en alim kişisi budur diyerekten çıkartmış. Hoca eşeğini yedeğine almış karşılarına gelince papazlar hocayı küçümsemişler:

-Eğer sen bizim söylediklerimize cevap verirsen biz de senin dinine girer Müslüman oluruz demişler. Hoca aksakalını sıvazlayıp keyifli keyifli gülmüş .

Ee artık size cevap vermek farz oldu demiş.

Birinci papaz Nasrettin Hoca ya bir adım daha yaklaşarak ,söyle bakalım dünyanın ortası neresidir? Hoca o gevrek gülüşünü arttırarak, bende cidden bir soru soracağınızı zannetmiştim. Bunu bilmeyecek ne var.

Benim karakaçanın sağ ön ayağının bastığı yerdir. Papaz apalamış, kim demiş, küm demiş, son bir gayret, burası olduğu ne malum demiş. Hoca adam daha lafını bitirmeden sözü ağzına tıkamış. İhtimal etmiyorsan ölçte bak işte ben buradayım. Ben de Karakaçanımda seni bekliyoruz.

 1. Papaz çaresiz geri aldım atmış. İkinci papaz, ilk papazın boynu bükük geri adım atması üzerine hemen meydana gelerek, söyle bakalım hoca gökte ne kadar yıldız vardır. Nasrettin Hoca yine gülmüş eşeğin sırtını sıvazlayarak benim karakaçanımın sırtında ne kadar kıl varsa, gökte de o kadar yıldız var demiş.

Papaz nereden belli hoca saydın mı? İnanmazsan otur say. Hoca eşeğin kılları sayılır mı?  ee mübarek eşeğin kılları sayılmaz da gökteki yıldızların adedi sayılır mı? İkinci papaz da Nasrettin Hoca’nın son sözü ile savunmasını kaybedip boynunu bükerek geri çekilmiş .

Üçüncüsü olan son papaz ortaya atılıp sakalını sıvazlayarak buraya kadar iyi idare ettin hoca efendi. Bu soruya da cevap verebilirsen biz sözümüzden dönmeyiz.

Senin dinine gireceğiz vermezsen de sen bizim dinimizde gireceksin kabul mü?

De hele sor şu güvendiğin soruyu. Peki söyle bakalım benim sakalımda kaç kıl var?

 Nasrettin Hoca hemen yanındaki karakaçanın kuyruğunu kavrayarak şu bizim karakaçanın kuyruğunda kaç kıl varsa, senin sakalında da o kadar kıl var. Amma yaptın hoca nereden belli?

Eğer bana itimadın yoksa gel bir kıl senin sakalından bir kıl da bizim eşeğin kuyruğundan koparalım denk gelmezse o zaman konuş.

Üçüncü  papazda bu teklif karşısında gerilemek durumunda kalmış zaten papazların maksadı sorularına cevap almak değil, karşılarına diktikleri alimleri aciz bırakmakmış.

sonunda da kendi kazdıkları kuyuya kendileri düşmüşler ve verdikleri sözü yerine getirerek kelime-i şahadet getirip Müslüman olmuşlar.

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları


Benzer İçerikler

Takdir Hüda'nındır
Takdir Hüda’nındır Hikayesi
İki Kardeşin Kıssadan Hikayesi
İki Kardeşin Hikâyesi
Cennete Komşu Almak
Cennete Komşu Almak Hikayesi
Fidan Ekmek
Fidan Ekmek Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.