Nike Başarı Hikayesi

nikein hikayesi

Abone Ol google news
nikein hikayesi

Nike Tarihçesi Oku

Phil Knight 24 şubat 1938 yılında doğdu. Avukat babası oğluna, kendi sınırlarını zorlamayı teşvik ediyordu. Belki de o nedenle en çok koşuyu seviyordu.

Lisede ki spor hayatı, üniversitede  de devam etti. Okulda ki spor hocası ile derin ve anlamlı bir dostluk kurdu. Koşu hayatı bir süre devam etti. Bir gün okulda öğrencilere bir ödev verildi. Öğrenciler kağıt üzerinde bir iş kuracaklardı.

Phil Knight da Japonya üretilen bir ayakkabı firmasını, kağıt üzerinde kurdu. Sonra da ödevini gerçeğe çevirerek para kazanma yolunu düşündü. Japonya dan ayakkabı ithal etmeye ve kendi lokalinde satmaya karar verdi. Bunun için babasından tam 50 dolar borç aldı.

İlk siparişlerini spor hocası Bawerman’a satmaya karar verdi ve Bawerman ise ona ortaklık ve eşit pay teklif etti. Ortak oldular. Bawerman öğrencilerin başarılı olması için, spor ayakkabılarının en yenilerini takip ediyordu.

Bawerman, Japon ayakkabılarının daha rahat nasıl olabileceğini düşünürken,  Phil Knight da arabasının bagajında satış yapıyordu.

Bawerman spor ayakkabıların, daha rahat ve hafif olmasının yolunu buldu. 1971 yılında rahat ve daha az maliyet ile Asya dan ayakkabı üretiminin nasıl olacağını ve Adidas tan daha uyguna mal etmek için çalışmaya başladı.

İşlerin yavaş başlamasına rağmen, kısa sürede 20 milyon dolarlık bir kar elde ettiler. Araba bagajından dükkana taşındılar! Phil Knight tüm koşu takımlarına ulaşmak istiyordu. Japonlar üretimde sorun çıkarınca Phil Knight onlar ile yollarını ayırıp Nıke markasını kurdu.

Bunun için gerekn tüm savaşı verdi. Onun için spor ayakkabı sadece koşu değil günlük hayatta kullanabilecek bir ayakkabı çeşidiydi ve markasını bu yönde hazırlamalıydı. Markasının logosunu bir üniversite öğrencisine 35 dolara çizdirdi ve şirketinden ona bir hisse verdi.

Nıke kurulduktan sonra, ünlü koşucular onun ayakkabılarını giyiyor ve reklamını yapıyordu. Basketbolcu Mıkel Jordan ile 500 bin dolarlık anlaşma yapıp, 70 milyon dolarlık satış yaparak büyük başarıya imza attı.

Phil Knight: – Yaptığımız en iyi şey pazarlamak! Pazarlamak şirketi bir arada tutuyor!

Nasrettin Hoca FıkralarıEzop MasallarıUzun Hikayeler


Benzer İçerikler

Uçan Balon Hikâyesi
Uçan Balon Hikâyesi
Kurt Adam Hikayesi
Kurt Adam Hikayesi
50 cent
50 Cent Hikayesi
Masal Battaniyesi Hikayesi
Masal Battaniyesi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.