Nilüfer Perisi Hikayesi

Nilüfer Perisi Masalı

Abone Ol google news
Nilüfer Perisi Masalı
Nilüfer Perisi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok güzel ve sevimli bir masallar ülkesi varmış. Günün birinde masallar ülkesinde yine güneş doğmak üzereymiş. Güneşin doğacak olmasına en çok nilüfer çiçekleri seviniyormuş. Çünkü güneş doğarken nilüfer çiçeklerinin üzerinde küçücük çiğ damlacıklar oluşuyor, bu sayede nilüfer çiçekleri capcanlı renklerini belli ediyorlarmış. Nilüfer tomurcukları yavaş yavaş açılmaya başlamış. Güneşe renkli bir selam vermişler. Ama tomurcuklardan birisi yavaşçacık açılıyormuş. Mışıl mışıl uyuyan minicik bir bebeğin uyanmak istememesi gibi nazlı nazlı davranıyormuş. Nihayet tomurcuğun her bir yaprağı güzel güzel açılmaya başlamış. Yapraklar açıldıkça etrafa rengarenk ışıklar saçılmış. Sanki güneş değil de gökkuşağı doğmuş gibi rengarenk olmuş her yer. Az önce gri ve soluk renk olan gölün rengi şimdi capcanlı ve yemyeşil olmuş.

Nilüfer perisi güneşle birlikte usul usul hareket ederek doğmuş. Nilüfer perisi minicikmiş. Minik bir serçe parmak kadarmış. Elmalı şeker gibi kıpkırmızı yanakları varmış. Gökyüzü gibi mavi gözleri varmış. Saçları ışıl ışıl parlıyormuş. Çok sevimli bir yüzü ve yumuşacık yanakları varmış. Çok zarif ve hassas bir periymiş. Nilüfer perisi çok sevinçliymiş. Çünkü harika bir gölde dünyaya gelmiş. Nilüfer perisinin mükemmel serüveni burada başlamış. Nilüfer perisi etrafını ışıldayan gözleriyle izlemiş. Bu kez çok şanslı bir gölde yaşadığını hissetmiş. Burası etrafı turuncu, sarı ve kırmızı renkli ağaçlarla çevrili bir gölmüş. Nilüfer perisi etrafını seyre dalmış. Tam bu sırada çok güzel bir müzik dikkatini çekmiş. Bu müzik sanki cennetten misafir olarak gelmiş gibiymiş. Etrafını kontrol etmiş. Kurbağalar flütleriyle şarkıya eşlik ediyorlarmış. Çekirgeler zil çalıyormuş. Ağustos böcekleri keman çalıyormuş. Balıklar ise dans ederek müziğin tatlı ritmine eşlik ediyorlarmış.

Nilüfer perisi oku demiş içinden. Şu an gördüğüm şeyleri okumalıyım demiş. Gördüklerine inanamamış. Daha önceki göllerde de çok güzel ormanlar görmüş. Harikulade göller görmüş. Eğlenceli ve sevimli hayvancıklar görmüş. Ama hepsini bir arada ve bu kadar güzel bir şekilde hiç mi hiç görmemiş. Bu harika diyar diğerlerinden çok ama çok farklıymış. Kalbinden gelen tatlı bir gülücükle müziğe eşlik etmiş. Hepsinin yüzü çok güzel bir şekilde gülüyormuş. Hepsini ayrı ayrı incelemiş. Çünkü bu mutluluk ve sevinci bundan sonraki göllerde da hatırlamak istemiş. Nilüfer perisinin gözleri ağustos böceğine gelince donup kalmış. Kalbi çok hızlı çarpmaya başlamış. Ağustos böceği ile nilüfer perisinin gözleri birbirine kitlenmiş. Sanki bu tatlı müzik Nilüfer perisi ve ağustos böceği için çalıyormuş. Etraflarında olan biten hiçbir şeyi fark edememeye başlamışlar. Önce müziğin melodisi bozulmuş. Sonra dansın ritmi bozulmuş. Müziğin melodisinin bozulduğunu en son aşıklar anlamış. Dansın ritminin bozulduğunu en son aşıklar anlamış. Göldeki tüm sevimli canlılar şaşkınlıkla ikisine bakıyorlarmış.

Nilüfer perisi dayanamayıp kocaman bir kahkaha atmış. Müzik ve dans çok daha büyük bir coşkuyla devam etmiş. Müziğin son notalarına gelindiğinde herkes acıkmaya başlamıştı. Müzik sona ermiş. Nilüfer perisi ve ağustos böceği kıpkırmızı ve sevimli bir mantarın altında oturmaya karar vermişler. Konuşmaya başlamışlar. İkisi de o kadar heyecanlıymış ki ne konuştuklarını bile bilmiyorlarmış. Ama gözleri çok şey anlatıyormuş birbirlerine. Yeşil ve pofuduk kurbağa arkadaşları onlara yemek getirmiş. Göldeki herkes yemeklerini yemiş. En sona Nilüfer perisi ve ağustos böceği kalmış. Göl sakin bir hal almış. Hafif bir rüzgâr esmiş. Ama her yer çok sessizmiş. Birlikte bu sessizliği dinlemişler. Birlikte bu anı yaşamanın mutluluğunu yaşamışlar. Ağustos böceği bu tatlı sessizliği çok sevmiş. Ama bir şey söylemesi gerekiyormuş. ‘’Kanatların ne kadar güzel olmuş. Onları kullanarak artık uçabilirsin. Sana ormanı tanıtmak istiyorum’’ demiş.

Nilüfer perisi sevinçten havaya uçarak bu teklifi kabul etmiş. Havada mutlu süzülmeler yaparak ormana ulaşmışlar.  Orman harika bir şekilde kokuyordu. Her renkten çiçek ormanın her tarafını kaplamıştı. Ağaçlar koskocamanmış. Etrafta görülen tüm hayvanlar çok sevimli ve mutluymuş.  Minik bir yavru sincap nilüfer perisini gördüğünde sevinçten dans etmeye başlamış.  Çok mutlu olmuş. Sevincinden elleriyle alkış tutmuş. Bir yandan da annesinin eteğini çekiştirmiş ve şöyle sormuş. ‘’Anne orda ki daha önce hiç görmediğim kişi kim?’’ Bu masum ve sevimli soruyu duyan Nilüfer perisi minik sincabın yanına yaklaşmış.

‘’Selam minik sincapcık. Ben bir nilüfer perisiyim’’ demiş. Yavru sincap şaşkınlıktan gözlerini koskocaman açmış. Nilüfer perisine bakakalmış. Anne sincap nilüfer perisine hoş geldiniz demiş. En yumuşak ve lezzetli tatlılarından ikram etmiş.

Sonra ‘’size güzel ormanımızı gezdirmek istiyorum’’ demiş. Nilüfer perisi ve ağustos böceği bu teklifi sevinçle kabul etmiş. Anne sincap ‘’sizi ilk önce baykuş ailesi ile tanıştıracağım’’ demiş. Nilüfer perisi ve ağustos böceği heyecanla anne sincabı takip etmeye başlamış. Anne sincap nilüfer perisini ilk önce baykuş ailesi ile tanıştırmış. Daha sonra bütün orman sakinleri ile tanıştırmış. En son çok yavaş oldukları için kaplumbağa ailesi ile tanışmışlar. Kaplumbağalar onlara tatlı içecekler ikram etmişler.

Nilüfer perisi bu gezintiyi çok sevmişti. Ama sanki herkesin ondan gizlediği bir şey vardı. Bu durum nilüfer perisini çok üzmüş. Nilüfer perisi en çok da ağustos böceğinin de ondan bir şey saklamasına üzülmüş. Herkes çok mutlu görünüyormuş. Ancak yine de onları huzursuz eden bir şeyin olduğu çok belliymiş. Nilüfer perisi özel güçlerini kullanarak etrafındaki herkesin düşüncelerini okumaya başladı. Çok ilginç bir şey öğrendi. Herkesin gizlemeye çalıştığı şey bir bataklıktı. Ama bataklıkta gizledikleri şeyin ne olduğunu bulamamıştı.

Nilüfer perisi ‘’ben buradaki bataklığı çok merak ediyorum. Orayı bana kim göstermek ister?’’ demiş. Herkes çok şaşırmış. Uzun süren bir sessizliğin ardından ağustos böceği konuşmaya başlamış. ‘’Evet Nilüfer perisi çok haklı, ona bataklığı henüz göstermedik. Haydi hep birlikte bataklığın yoluna koyulalım’’ demiş. Herkes endişe ile birbirine bakmış. Pek istekli olmadan ‘’tamam’’ demişler. Bataklık bulundukları yere pek yakınmış. Kısa süre içinde bataklığa ulaşmışlar. Nilüfer perisi bataklıkta çok ilginç bir şey görmüş. Üstü başı kirlenmiş olan bir bataklık perisi karşılamış. Bataklık perisi bu karşılaşmayı çok büyük bir sevinçle karşılamış. Ama orman sakinleri çok endişeli görünüyorlarmış. Tüm bu şirin hayvanların yüzü birdenbire asılmış. Çok mutsuz olmuşlar. Tüm orman sakinleri bataklık perisine aşağılayıcı ve kibirli bakışlar atıyorlarmış. Ama bataklık perisi onları gördüğü için o kadar çok mutlu olmuş ki Nilüfer perisi çok şaşırmış. Bu yoğun sevinçten dolayı gözleri nilüfer perisini bile görmemiş. Sevinçten çamurların içinde bir oraya bir buraya sıçrıyormuş. Ama bataklık perisi sıçradıkça tüm orman halkının üstü başı çamurla kirleniyormuş. Bu görüntüler nilüfer perisine çok komik gelmiş. Nilüfer perisi kahkahalar atmaya başlamış.

Nilüfer Perisi Masalı
Nilüfer Perisi Masalı

Nilüfer perisi bu sevimli ve heyecanlı bataklık perisini çok sevmiş. İkisi birlikte çamurlarda bir o yana bir bu yana zıplamaya başlamışlar. Birlikte eğlencenin tadını çıkartmışlar. Orman sakinleri çok şaşırmış. Kocaman olmuş gözleriyle nilüfer perisine bakmışlar. Küçük fısıltılar başlamış. Kimileri nilüfer perisinin bir daha asla temizlenemeyeceğini söylemiş. Kimileri ise nilüfer perisinin sonsuza kadar kirli kalacağını söylemiş. Nilüfer perisi olanları anlamaya başlamış. Demek böyle düşündükleri için hiç kimse bataklığa gelmiyormuş. Ayrıca tüm orman halkı bataklık perisinden korkuyormuş. Nilüfer perisi kimsenin görmediği bir yerde bataklık perisiyle bir şeyler konuşmuş. Sonra da orman halkına çok acıktığını söylemiş.

Ağustos böceği ‘’hadi yemek hazırlamaya gidiyoruz arkadaşlar’’ demiş. Baykuş ailesi ise destek vermiş. Orman halkı önce biraz isteksiz davranmış. Ama ağustos böceği ve baykuşun yardımlarıyla zamanla herkes neşelenmiş. Onlar sofrayı hazırlarken Nilüfer perisi bataklık perisine çok güzel bir şey öğretmiş. Bataklık perisine yıkanmayı öğretmiş. Nilüfer perisi bataklık perisine çok güzel yardım etmiş. Birlikte bir güzelce yıkanmışlar. Bataklık perisinin üstünden çamurlar gidince ortaya çok sevimli ve harika bir peri çıkmış. Nilüfer perisi gözlerine inanamamış ve çok mutlu olmuş. Birlikte yemek alanına ulaşmak için yola çıkmışlar.  Yemek alanına vardıklarında bir kişi dışında kimse bataklık perisini tanımamış. Sadece baykuş bataklık perisini tanımış. Baykuş durumu anlayınca hemen Nilüfer perisi ve bataklık perisine yaklaşmış. Onları yemek sofrasının en güzel yerine oturtmuş. Onların oturmasıyla beraber yemek şöleni başlamış. Şölen başlamış başlamasına ama tüm orman halkı çok şaşkınmış. Kimse gözlerini bataklık perisinin üzerinden alamıyormuş. Bugüne kadar herkesin korktuğu bu sevimli, minicik ve çok tatlı yaratık mıymış? Bataklık perisi yetişkinlerin gözünde hala pek güzel değildi. Ama çocukların gözünde harikalar harikası bir periymiş. Çocuklar hemen perilerin yanına geçmişler. Yemek boyunca kahkahaları hiç eksik olmamış. Yemeğin sonunda herkes masalarında neşe ve mutluluk içinde ayrılmış. Artık bataklık perisinden korkan kimse kalmamış. Hatta herkes onu sevmeye bile başlamış. Tüm orman halkı için bataklı artık güvenli ve güzel bir yer olmuş. Orman perisi nilüfer perisine çok teşekkür etmiş. Daha sonra baykuşa ve tüm orman halkına teşekkür ederek mutlulukla bataklığına gitmiş.

Daha sonra Nilüfer perisi ve ağustos böceği birlikte vakit geçirmek istemişler. Bunun için göle gitmeye karar vermişler. Nilüfer perisinin artık gitmesi gerekiyordu. Gitmeden önce ağustos böceğine bir armağan vermek istemiş. Özel güçlerini kullanarak ağustos böceğinin düşüncesini okumuş. Ağustos böceği nilüfer perisinin hiç gitmemesini istiyormuş. Hep birlikte kalmak istiyormuş. Ama bu imkansızmış. Çünkü nilüfer perileri sadece yılda bir gün dünyaya gelirmiş. Hava kararmaya başlamış.  Gitme vakti çok yaklaşmış.  Nilüfer perisinin aklına birden bir fikir gelmiş. Bu gölde hiç göl insanı görmediğini hatırlamış. Neredeyse tüm göllerde bir göl insanı olurmuş. Göl insanlarının sesleri çok güzel olurmuş ve tüm sorunlara hemen çözüm bulurlarmış.  Nilüfer perisi orman halkına bir göl insanı hediye etmeye karar vermiş.

Nilüfer perisinin çabucak göl perisini bulması gerekiyormuş. Çünkü sadece bir göl perisi bir göl insanını buraya getirebilirmiş. Ağustos böceğine göl perisini bulmak için hızlıca oradan ayrılması gerektiğini söylemiş. Nilüfer perisi kolayca göl perisini bulmuş. Göl perisine isteğini iletmiş. Göl perisi de büyük bir sevinçle bu isteği kabul etmiş. Vakit kaybetmeden göl insanlarıyla iletişime geçmiş. Sonra nilüfer perisine müjdeli haberi vermiş. Nilüfer perisi buradan ayrılmadan önce göl insanının burada olacağını söylemiş.  Nilüfer perisi göle döndüğünde güneşin batmasına çok az süre kalmış. Göl rengarenk ışıklarla pırıl pırıl parlıyormuş. Göl orkestrası bu kez kederli ve hüzünlü bir melodi çalıyormuş. Herkesin yüzü ağlamaklı olmuş. Çünkü Nilüfer perisi birazdan geldiği çiçeğin içene dönecekmiş. Çiçeğin içinde uyuduktan sonra bir daha orada görünmeyecekmiş. Nilüfer perisinin iyice uykusu gelmiş. Tam o sırada birden hüzün kaybolmuş.

Ortalık yeniden capcanlı ve neşe ile dolmuş. Nilüfer perisi bile dans ederek bu müziğe eşlik ediyormuş.  Müziğin sonunda Nilüfer perisi yavaşça hareket ederek doğduğu nilüferin içine geri girmiş. Göl insanları bütün orman halkını büyük bir sevinçle selamlamış. Nilüfer perisi ‘’dilerim hepinizle tekrar karşılaşırım’’ demiş. Nilüfer çiçeğinin yavaşça ve yumuşakça kendisini örtmesini istemiş. Bütün orman halkı Nilüfer perisi aralarından ayrıldığı için çok üzülmüş. Ama Nilüfer perisi onlara göl insanlarını hediye etmiş ve onlara çok büyük mutluluk vermiş.  Tüm orman halkı içtenlikle nilüfer perisine teşekkür etmiş. Nilüfer perisinin istediği gibi neşeli yaşamlarına, tatlı müziklerine ve danslarına devam etmişler.

Nilüfer Perisi Masalı Özeti

Bir varmış bir yokmuş. Günün birinde çok sevimli bir Nilüfer perisi doğmuş. Nilüfer perisinin doğduğu yer harika müziklerin yapıldığı çok renkli bir ormanmış.  Nilüfer perisi orkestranın içinden bir ağustos böceği ile çok yakından arkadaş olmuş. Ağustos böceği nilüfer perisine orman halkıyla birlikte tüm ormanı gezdirmeyi teklif etmiş. Nilüfer perisi sevinçle bu teklifi kabul etmiş. Ancak Nilüfer perisi özel güçlerini kullanarak orman halkının kendisinden bir şey sakladığını öğrenmiş. Bu sakladıkları şey bataklıkta yaşayan bir bataklık perisiymiş.

Nilüfer perisi bu bataklığa gitmek istemiş. Orman halkı isteksizce bu teklifi kabul etmiş. Nilüfer perisi orada orman halkının neden korktuğunu anlamış. Orman perisi çamurlar içinde kalmış ve temizlenmeyi bilmiyormuş. Orman halkı o çamurların sonsuza dek bir canlıyı kirleteceğini düşünüyorlarmış. Ama orman perisi bataklık perisine yıkanmayı öğretmiş ve orman halkı gözlerine inanamamış. Bataklık perisi çok sevimli bir periymiş. Bataklık perisi nilüfer perisine çok teşekkür etmiş.

Nilüfer perisi bu ormanı çok sevmiş ancak sadece bir gün yaşayabildiği için gitmesi gerekiyormuş. Gitmeden önce yakın arkadaşı ağustos böceğinin düşüncelerini özel güçlerini kullanarak okumuş. O Nilüfer perisinin hiç gitmemesini istiyormuş. Bu mümkün değilmiş ancak Nilüfer perisi başka bir çözüm düşünmüş. Orman halkına göl insanları hediye etmek için göl perisiyle konuşmuş. Göl perisi orman halkına göl insanları hediye etmiş. Orman halkı Nilüfer perisi gittiği için üzgünmüş ama onun sayesinde göl insanları geldiği için de çok mutlularmış. Orman halkı nilüfer perisine çok teşekkür etmiş.

Nilüfer Perisi Masalı ile İlgili merak Edilen Sorular

  • Nilüfer perisi Masalının Ana Fikri Nedir?

Nilüfer perisi masalının ana fikri, karşılaştığımız kişileri ilk görünüşleriyle yargılamak yerine onları tanıyıp, onlara yardım edip içlerindeki asıl kişiye ulaşmamız bizim için daha sağlıklı olur.

Diğer bir ana fikri ise, Bir yeri terk etmek zorunda kalsak bile ardımızda kalan kişilerin üzülmemesi için onların bizsiz geçen vakitlerini de güzel geçirmeleri gitmeden önce onlar için güzel için bir şeyler yapabiliriz.

  • Nilüfer Perisi Masalı Gerçek Mi?

Nilüfer Perisi Masalı kurgusal bir yapıttır.

  • Nilüfer Ne Demektir?

Yuvarlak ve geniş yapraklı, sarı mavi ve pembe çiçekleri olan durgun sularda yetişebilen bir çeşit su bitkisidir.

  • Peri Ne Demektir?

Masal ve mitolojilerde geçen insana hoşluk veren ve muhabbet eden mitolojik varlık.

  • Nilüfer perisi Masalında Nilüfer Perisinin En Yakın Arkadaşı Kimdir?

Nilüfer perisinin en yakın arkadaşı ağustos böceğidir.

  • Nilüfer perisi Masalında Nilüfer perisi Kimin Yıkanmasına Yardım Etmiştir?

Nilüfer perisi bataklık perisinin yıkanmasına yardım etmiştir.

  • Nilüfer perisi Masalında Nilüfer perisi Gitmeden Önce Orman Halkına Kimleri Hediye Etmiştir?

Nilüfer perisi gitmeden önce orman halkına göl insanlarını hediye etmiştir.

Okul Öncesi HikayelerMasallar2 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Akıllı Çocuk
Akıllı Çocuk Hikayesi
Yaramaz Miyav Kedi Hikayesi
Yaramaz Miyav Kedi Hikayesi
Tek Gözlü Geyik
Tek Gözlü Geyik Hikayesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.