Obur Balina Hikayesi

Obur Balina Masalı

Abone Ol google news

Obur balina masalı, Atlantik okyanusunda yaşayan obur mu obur bir balina varmış. Bu balina ne görürse yer ve asla yemek bırakmazmış. hatta arkadaşlarıyla birlikte yemek yerken tüm yemeği yiyip arkadaşlarına yemek bırakmadığı da olurmuş.

Bu durumdan ise arkadaşları oldukça şikayetçi olup obur balinaya bir ders vermek isterlermiş. Yine böyle bir gün obur balina arkadaşlarını evine çağırarak birlikte yemek yemeyi teklif etmiş. Arkadaşları ise obur balinanın bu davranışını yanlış yorumlayarak arkadaşlarına karşı yaptığı saygısız davranışı fark ettiği bu yüzden de onları yemeğe davet ettiğini düşünmüşler.

Sözleştikleri saatte obur balinanın evine gelen diğer arkadaşları hep birlikte masaya oturmuşlar. Obur balina yine her zamanki gibi masada ne var ne yok yemiş ve arkadaşlarına yiyecek hiçbir şey bırakmamış. Arkadaşlar ise obur balinanın yaptığı bu davranışın artık bir ders alması gerektiğini düşünmüşler.

Hep birlikte öbür boylarının evden ayrılan arkadaşları obur balinaya nasıl bir ders vereceklerini düşünmeye başlamışlar. İçlerinden bir tanesinin aklına iyi bir fikir gelmiş. Obur balinayı kendi evlerinde yemeğe davet edecekler ancak ona yiyecek hiçbir şey bırakmayacaklarmış.

Planlarını hayata geçirmek için hazırlık yapmaya başlayan arkadaşları obur balinayı yemek yemeğe evlerine davet etmişler. İlk arkadaşın evine giden obur balina hiçbir şey yemeden buradan ayrılmak zorunda kalmış.

İkinci arkadaşının evine giden obur balina yine karnı aç bir şekilde buradan da ayrılmak zorunda kalmış. Böyle böyle tüm arkadaşlarının evine gitmiş ancak günün sonunda hiçbir yerde yemek yiyemeden arkadaşlarının evlerinden ayrılmış.

Bu duruma çok sinirlenen obur balina ertesi gün tüm arkadaşlarına sinirle “yaptığınız ayıp değil mi? benim misafir olarak evinize çağırıyor ancak bir yudum yemek vermeden gönderiyorsunuz” demiş. Arkadaşları ise obur balinanın bu sitemine tebessüm ederek “sen de bize geçen gün sana geldiğimizde aynısını yaptın ve bizleri yani misafirlerini evinden aç gönderdin. Sürekli yiyor ancak kimseyle Yediğin yemeği paylaşmıyorsun” demişler.

Arkadaşlarının karşısında yaptığı hatayı fark eden obur balina sürekli arkadaşlarını aç bıraktığını anlamış ve onlara ayıp ettiğini fark etmiş. Bugünden sonra dersini alan obur balina ise arkadaşları ile tüm yemeğini paylaşarak onları asla aç bırakmamış.

 

Obur Balina Masalı
Obur Balina Masalı

Obur Balina Masalının Konusu Nedir?

Obur Balina masanın konusu sürekli yiyen ve etrafındaki hiç kimseyi düşünmeyerek arkadaşlarını aç bırakan obur balinanın sonunda kendisinin yapmış olduğu davranışı arkadaşlarının da kendisine yaparak onu cezalandırmasıdır.

Obur Balina Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Obur Balina masanın ana fikri ise düşüncesizce yemek yiyen ancak etrafında bulunan arkadaşlarına asla yemek bırakmayan obur balinanın arkadaşlarının yaptığı plan ile kendisinin de aynı duruma düşmesi ve bu durum karşısına sinirlenmesidir.

Obur Balina Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Obur balina masadan çıkartılabilecek dersler içinde ise özellikle evimize gelen misafirlere iyi davranmamız, onları aç göndermemiz ve ne olursa olsun aşk gözlülük yaparak bulduğumuz tüm yiyecekleri yanındakileri düşünmeden yememizdir.


Benzer İçerikler

Çıkrıkçı Kız Masalı
Çıkrıkçı Kız Hikayesi
Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Masalı
Değirmenci Oğlu Ve Eşeği Hikayesi
Halep Orda İse Arşı Burada
Halep Orda İse Arşı Burada Hikâyesi
Güvercin ile Karınca Masalı
Güvercin ile Karınca Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.