Orman Çocuğu Hikayesi

Orman Çocuğu

Abone Ol google news

Ormanın Kitabı hikâyelerinin uyarlaması olan Orman Çocuğu Masalı, kurtlar tarafından büyütülen bir çocuğun başından geçenleri konu edinmiştir. İyi Okumalar.

Orman Çocuğu
Orman Çocuğu

Orman Çocuğu Masalı

Evvel zaman içinde Afrika ormanında hayvanlar ormanın bilge kurallarına bağlı yaşarlarmış. Ormana yakın bir yerde yaşayan birde kabile varmış. Bir gece ormanın topal kaplanı Sher Khan, köylüleri avlamaya karar vermiş. Köye kükreyerek saldırmış.

Kaplanın yardımcısı olan çakal Tabaqui onu takip ediyordu. Bir adamı yakalayacağı esnada Sher Khan kırmızı çiçeğin üstünden atladı ve yüksek sesle kükredi. Raksha ise yavrularıyla birlikte mağaranın önünde oturmuş olanları izliyordu.

Anne Kurt “Şu korkak kaplan, en zayıfları avlıyor, yani insanları.”

Raksha “Sonuçta kaplan topal, ondan geyik avlamasını nasıl bekleyebiliriz?”

Anne Kurt “Sadece bacağı yanmış gibi görünüyor.” demiş.

Kükremeler durdu ve ormana yine bir sessizlik çöktü. Kurtlar sohbet ederken çalılıklarda bir hışırtı olduğunu fark ettiler. Baba kurt saldırmak üzere hemen hazırlandı. O anda gelenin köyden kaçmış ve emekleyerek kurtların mağarasına gelen bir küçük çocuk olduğunu görünce;

Anne Kurt “Bu bir orman çocuğu, ona ben bakacağım, kendi çocuğum gibi büyüteceğim. Adını Mowgli koyuyorum.”

Raksha, “bence sürü bir insan yavrusunu kabul etmeyecektir.”

“Ben hallederim.”

Tabaqui mağaranın arkasında gizleniyordu ve Sher Khan’a insan yavrusundan söz etti. Sher Khan, hemen mağaraya ulaştı: “O insan yavrusu benim avım. Onu hemen bana verin.”

“Git buradan topal ödlek. O benim çocuğum, sakın ona elini sürme.” Yangında sakatlanmış olan Sher Khan annenin öfkesini görünce oradan uzaklaşırken “Günün birinde o çocuk pençelerime ve ağzıma düşecek.” demiş.

Ertesi gün, Mowgli’yi kurt sürüsüyle tanıştırdılar. Uzun bir tartışma ve Bagheera’nın onayından sonra Mowgli’yi kabul etti.

Kaplan Bagheera ve Ayı Baloo ona ormanın kurallarını öğretecek, ancak büyüdüğünde kendi kabilesine dönmesi gerekecekti. Mowgli ormanda, orman yaşamının kurallarını öğrenerek büyüdü. Ayı Baloo ise ona ormanla ilgili tüm bildiklerini, hayvanların dilini konuşmayı, bal bulmak ve balık yakalamak gibi en sevdiği şeyleri de öğretti. Kaplan Bagheera ise ona kendini korumayı öğretti.

Mowgli ormana iyice bağlanmıştı. Kardeşleri yani yavru kurtlar onu çok seviyordu. Kısa sürede ormandaki tüm hayvanlarla arkadaş olmuştu. Bazıları ona orman çocuğu diye hitap ediyor, bazıları ise ismiyle hitap ediyordu.

Yıllar geçtikçe kurt sürüsünün lideri olan Akela, eskisi gibi avlanamaz hale geldi. Sher Khan onun bu zayıflığından faydalanmak istedi: “Siz genç kurtlar, artık sürünün lideri olmanızın zamanı geldi. Akela’yı liderlikten alın, bana insan yavrusunu verin. Yoksa sizin bölgenizde avlanır, size tek bir kemik parçası bile bırakmam.” demiş.

Genç kurtlar Akela’ya liderlikten ayrılmasını söyleyince o, “Mowgli’yi Sher Khan’a veriyorsanız korkaksınız demektir. Eğer Mowgli’nin gitmesine izin verirseniz liderlikten ayrılmayı kabul edeceğim.” demiş.

Bagheera’nın bu toplantıdan haberi olunca: “Mowgli, artık Sher Khan’a haddini bildirmeliyiz. Karşı koymanın zamanı geldi.”

Mowgli: “Ama ona bir başıma nasıl karşı koyarım? Bütün sürü şu an Sher Khan’la.”

“İnsanların köyüne git ve kırmızı çiçeği getir. Kırmızı çiçek onları korkutup kaçıracaktır.”

“Artık ormandan ayrılıp kendi türümle yaşasam iyi olacak.” demiş.

Mowgli, Bagheera ve Baloo’ya sarıldı. Hayatında ilk kez gözlerinden yaş akıyordu. Mowgli, kısa bir süre sonra Baloo’nun karnının üzerine uzanmış bir şekilde ağacın üstünde uyuyakaldı.

Mowgli’yi gören maymun sürüsü onu alıp kaçırdılar. Maymunlar ormanın en deli hayvanlarıydı, hayatlarında kanun kural yoktu. Baloo ve Bagheera uyanınca Mowgli’nin köye doğru yola çıktığını düşündüler. Halbuki Maymunlar Mowgli’yi ormanda ağaçtan ağaca taşıyorlardı.

Bir süre sonra Chil’i onları fark etti. Mowgli, ona kuşdilinde Baloo ve Bagheera’ya maymunların onu nereye götürdüğünü iletmesini söyledi.

Maymunlardan biri “Kapa çeneni, bu da başka bir numara senden tüm bu numaraları öğrenmek istiyoruz. Eğer hayvanları kontrol etmeyi öğrenirsek tüm ormana hükmedebiliriz.” dedi.

Chil Baloo, Bagheera’ya Mowgli’nin kaçırıldığını ve onları soğuk inde saklı tutuklarını söyledi.

Kaplan Bagheera, “Orası ormanda terk edilmiş bir şehir. O maymunlar hem kurnaz hem tehlikeli. Onlarla tek başımıza savaşamayız. Kaa’dan yardım istemeliyiz.” Yılan Kaa’nın yanına gidip kendilerine yardım etmeye ikna ettikten sonra hep birlikte harabelere gittiler.

Maymunlar Mowgli’yi devasa bir kubbede saklıyordu. Önce harap olan yere Bagheera girdi. Maymunları ısırıp oraya buraya fırlatmaya başladı. Ama maymunların sayısı çok fazlaydı.

Ayı Baloo “Sen Mowgliyi bul, ben o kaçık hayvanların icabına bakacağım.” demiş. Sonra da maymunları oraya buraya fırlatmaya başlamış ama maymunların sayısı yine çok fazlaydı. Maymunlar onun karnına oturup onu dövmeye başladığı zaman, Kaa gelerek tıslamaya başlayınca Maymunlar korkarak bir ağaca tırmandılar.

Kaa Mowgli’yi sakladıkları kubbeyi kırdı ve onu serbest bıraktı:”Ahh harika, bu ne leziz bir et böyle.”

Kaplan Bagheera “Hayır Kaa, çocuktan hemen elini çek.”

Kaa Mowgli’yi çözdü. Sonra dans etmeye başladı ve maymunlar bu dansla hipnotize oldu ve maymunları beraberinde götürdü.

Mowgli “Artık bu orman bana göre değil galiba, biran önce buradan ayrılmalıyım.” diye düşündü.

Mowgli, Bagheera ve Baloo’ya veda ederek köye doğru yola çıktı. Köylüler önce Mowgli’den korktu: Kimisi “Bu çocuk ormandan gelmiş, düzenbaz olabilir.” Kimisi “Bize büyü yapabilir.” Kimisi “Masum bir çocuğa benziyor. Niye böyle varsayımlarda bulunuyorsunuz? Gel çocuğum, benim yanımda dur.” demiş. Ama en sonunda onu aralarına kabul etmişler.

Mowgli kısa zamanda köy yaşamını ve dillerini öğrendi. Ona yapacak bir iş verdiler. Hayvanları güdüyordu. Arkadaşları Bagheera ve Baloo onunla ara ara dağda buluşuyorlardı.

Bir gün gri kurt kardeşi onunla görüşmeye geldi: “Sürünün başı dertte, Sher Khan kurtları teker teker öldürmeye karar vermiş.”

Mowgli “Beni Sher Khan’a vermeye karar vermiştiniz. Şimdi sizi neden düşüneyim?”

“Aynı türden değiliz ama annemiz bizi öz kardeş gibi yetiştirdi. Onun intikamını almalıyız.”

“Ne..Yani.. Annemize ne oldu.”

” Sher Khan’la dövüşürken öldü.”

“Nasıl yani, niçin”

“Mağaraya seni sormaya gelmişti ama annem tek kelime bile etmedi.”

“Yeterli, artık Sher Khan’ın canını bağışlamam. “

Mowgli, hayvanlarını Sher Khan’ın saklandığı vadiye götürdü. Kendisi bufalolardan birinin üstündeydi. Vadiye ulaşınca sürünün gerçek lideri Akela’da onlara katıldı.

Mowgli “Sen hayvanların bir kısmını ters yöne götür. Bende buradan hızlı bir şekilde getireceğim. Sher Khan tuzağa düşecek.” demiş.

Planladıkları gibi hayvanları Sher Khan’a doğru koşarken bıraktılar. Tüm vadi hayvanların ayak sesleriyle titremeye başladı. Sher Khan hayvanların ayak seslerini duydu ve kaçacak bir yer aradı ancak vadiye dağlar dik duruyordu. O yüzden kaçabileceği hiçbir yer yoktu. Büyükbaş hayvanlar büyük hışımla koşarak geldiler ve Sher Khan’ı ezip geçtiler.

Boğa Sher Khan’ı çamurun içinde ezdi. Bufalolar üstüne bastı, artık koşmalarına gerek kalmamıştı. Mücadele bitmişti. Köyün ve ormanın düşmanı olan Sher Khan böylece öldü.

Akela gösterdiği liderlik için onurlandırıldı ve Mowgli ormandan ayrıldı. Bir zaman sonra Mowgli Messua’nın gerçek annesi olduğunu öğrendi. Ormandakilerde köylerde sonsuza kadar mutlu yaşadı.

9 Yaş MasallarıUyku Öncesi MasallarUyku Masalları


Benzer İçerikler

Bahar Çiçekleri Hikayesi
Bahar Çiçekleri Hikayesi
Niloya Masalı
Muhteşem Küçük Kraliçe Hikayesi
İyi Kalpli Prens Hikayesi
İyi Kalpli Prens Hikayesi
Koca Ayı ile Maşa Masalı
Koca Ayı ile Maşa Hikayesi

Yorumlar

 1. Arda Eren Kuru says:

  Hayatımda ilk defa bir kıza bu kadar bağlandım çocuk gibi çocuğum gibi masal okuyarak uyutuyorum adeta bu masalı hiç unutmayacağım.

 2. Rıza Karataş says:

  Napim bane sane

 3. İSİMSİZ KIZ says:

  AGA BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE 21 YIL ÖNCE BABAMA BABA BANA ORMAN ÇOCUĞU MOGLİ KİTABINI OKUR MUSUN? DERDİM.ŞİMDİ BUNU YAZICA DUYGULANDIM

 4. FGVCGH says:

  MANİTAM OKUMAMI İSTEDİ OKUDUM UYUMUŞTU.4 GÜN ÖNCE KARIM GÖZLERİNİ DÜNYAYA KAPATTI.BEN DAHA ÖNCE OĞLUMA OKUDUM UYUDU.

 5. DERİN says:

  15 YIL ÖNCE TEYZEM BANA OKUMUŞTU.VE ŞİMDİ BENDE KIZIMA OKUYORUM.

 6. Orman Kitabı says:

  Orman Çocuğu Masalını çok beğendim bu ve benzer masalların devamını büyük bir heyecanla bekliyorum. Ayrıca her hafta muhakkak yeni bir masal paylaşmanız da oldukça kalitenizi ortaya koyuyor bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.