Pamuk Kedi Hikayesi

Pamuk Kedi Masalı

Abone Ol google news

Pamuk kedi masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, bembeyaz ve yumuşacık tüyleri olan yavru bir kedi varmış. Pamuk adındaki bu tatlı kedi, arkadaşlarıyla oyun oynamayı çok sever ve tüm gün parkta arkadaşlarıyla beraber eğlenceli vakitler geçirirmiş.

Pamuk, tüylerinin bembeyaz olması yüzünden her gün oyun oynarken çok kirlenir, annesi o eve geldiğinde hemen duşa gönderirmiş. Yumuşacık beyaz tüyleriyle herkesi kendine hayran bırakan Pamuk, çok iyi bir dost olduğu için arkadaşları tarafından da çok sevilirmiş.

Ama Pamuğun bu bembeyaz tüylerini kıskanan Tekir adında yaramaz ve kıskanç bir kedi varmış. Tekir de tüm gün Pamuk ve arkadaşlarıyla oyunlar oynar, ama her seferinde fark ettirmese de bilerek onun üzerinin pislenmesine neden olurmuş.

Pamuk’un arkadaşlarıyla kendisinden daha iyi anlaştığını ve onu daha çok sevdiklerini bilen Tekir, görünüşü yüzünden de onu hiç sevmezmiş. Pamuk ise Tekir’i çok sever ve onunla oyun oynamaktan çok hoşlanırmış. Tekir’in kendisini kıskandığını bilmediği gibi onu kirletenin de Tekir olduğunu anlamazmış.

Günlerden bir gün, arkadaşlarıyla çok iyi anlaşamaması ve onlara iyi bir arkadaş olamaması nedeniyle tüm arkadaşlarıyla arası açılan Tekir, parkta tüm arkadaşlarını Pamuk ile birlikte görünce çok sinirlenmiş ve pamuğa bir kötülük yapmaya karar vermiş.

Hemen evlerinde bulunan siyah boyayı alan ve parka geri dönen Tekir, bir köşede gizlenerek Pamuk’un akşam eve dönmesini beklemiş. Saat geç olmaya başlayınca Pamuk ve arkadaşları evlerine dağılmış ve Tekir de düşmüş Pamuk’un peşine. Etrafın sakin olduğu bir anı kovalayan Tekir, bu anı bulunca elindeki tüm siyah boyayı Pamuk’un üzerine dökmüş.

Tüm tüyleri boyanan ve bir anda simsiyah olan Pamuk, arkasını dönüp Tekir’i görünce kızarak neden böyle bir şey yaptığını sormuş. Tekir ise;

-Tüm arkadaşlarım seni benden daha çok seviyor. Sen hepsini benden uzaklaştırıyorsun. Zaten bembeyaz tüylerini de hiç sevmiyorum. Sen bunu hak ettin.

Demiş. Bunu duyan Pamuk çok üzülerek;

-Ben neden böyle bir şey yapayım ki. Arkadaşlarımın beni sevmesinin nedeni onlarla çok iyi anlaşmam ve onlara iyi davranmam. Eğer sen de onlarla iyi anlaşır ve onlarla kavga etmezsen seni de benim gibi çok severler. Hem ben seni çok seviyordum.

Demiş. Bunu duyan Tekir, düşününce arkadaşlarına Pamuk kadar iyi davranmadığını kabul etmiş ve aslında Pamuk’un hiçbir suçu olmadığını anlamış. Onu kıskandığı için böyle bir yanlış yaptığını ama aslında onu kıskanmak yerine onu örnek alması gerektiğinin farkına varmış. Pamuk devam etmiş;

-Evet biliyorum benim tüylerim bembeyaz ve yumuşacık diye beni çok beğeniyorlar ama bence senin de çok güzel tüylerin var. Bak benim tüylerim sadece beyaz ama senin hem gri hem beyaz hem siyah.

Tekir yaptıklarından çok pişmanmış. Dış görünüşü sebebiyle kıskandığı kişinin ona aslında çok değer verdiğini gören ve daha iyi bir arkadaş olması gerektiğini anlayan Tekir, Pamuk’tan çok özür dilemiş ve hemen bir çeşmeye onu götürerek güzelce yıkayıp tekrar eski bembeyaz haline getirmiş. Sonra tüm arkadaşlarıyla ve Pamukla çok iyi anlaşıp çok iyi bir arkadaş olmuş.

Kısa kedi masalları içerisinde yer alan Pamuk Kedi masalının sonuna geldik. Bir başka Kedi Masalları oku ile görüşmek dileğiyle.

Pamuk Kedi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Pamuk Kedi masalının konusu, bembeyaz ve yumuşacık tüyleri olan ve çok iyi bir arkadaş olan Pamuk’u kıskanan ve bu yüzden onun üzerine boya dökerek simsiyah yapan Tekir’in Pamuk’u dinleyince yaptığı hatayı anlamasıdır.

Pamuk Kedi Masalının Ana Fikri Nedir?

Pamuk Kedi masalının ana fikri, kıskanç ve art niyetli olmanın ne kadar yanlış bir davranış olduğunun anlaşılmasıdır.

Pamuk Kedi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Pamuk Kedi masalı ile arkadaşlarımızı kıskanmak yerine onları beğenmek ve arkadaşlarımızla iyi geçinmek gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuKonuşan Eldiven MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kaynaklar Tükenmesin Masalı
Kaynaklar Tükenmesin Hikayesi
Pembe Masalı
Pembe Hikayesi
peter-pan
Peter Pan Hikayesi
Yılan ile Yengeç
Yılan ile Yengeç Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.