Papağan ve Yavruları Hikayesi

Papağan ve Yavruları

Abone Ol google news
Papağan ve Yavruları
Papağan ve Yavruları

Anne Papağan ve Padişah Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde güzel bir orman varmış. Anne papağan ve yavruları da burada mutlulukla yaşarmış. Güzel yemişlerden yerler, daldan dala konarlarmış. Renkleri de o kadar güzelmiş ki, tüm orman halkı hayranlıkla onları seyrederlermiş. Papağanlar kendilere verdiği güzellik için Allah’a şükrederlermiş.

Onlar böyle mutlulukla yaşarken bir gün ormana bir avcı gelmiş. Tuzaklar kurarak hayvanları yakalıyormuş. İşte böyle yakaladığı hayvanlardan biri de anne papağanmış. Papağanın küçük iki yavrusu avcıya:

– Annemi bırak, annemi bırak, diye bağırmışlar. Anne papağan Yavruların hemen kaçın! Ben sizi gelir bulurum, demiş.

Bunu duyan avcı papağanın konuştuğunu anlamış. Onu pazara götürmüş. Papağanın renklerinin güzelliğini, şarkı söylediğini, konuştuğunu bir bir anlatmış. Herkes papağanın ününü duymuş. Şöhreti Padişahın da kulağına gitmiş.

– Getirin bakalım şu kuşu bana, demiş. Padişahın adamları hemen avcıyı bulmuşlar. Saraya getirmişler. Avcının niyeti de zaten buymuş. Bu konuşan kuşu padişaha satarak çok para kazanmayı istiyormuş. Padişah bu şarkı söyleyen, konuşan kuşu çok sevmiş. Onu avcıdan satın almış. Papağan artık sarayda yaşıyormuş. En güzel yiyeceklerden yiyormuş. Ama mutlu değilmiş. Çünkü yavrularını özlüyormuş. Onlara ne olduğunu çok merak ediyormuş.

Yağmurlu bir günmüş. Papağan yavrularını özlediği için pencere kenarında ağlıyormuş. Padişahın yufka yüreği onun ağlamasına dayanamamış. Yanına çağırıp neden ağladığını sormuşmuş:

Papağan yavrularını anlatmış. Onları çok özlediğini söylemiş. İyi kalpli padişah bu duruma çok üzülmüş. Papağanı salıvermiş.

– Hadi git yavrularını bul, demiş. Papağanın sevincine diyecek yokmuş.

– Teşekkür ederim padişahım, diyerek yavrularına doğru uçup gitmiş.

Padişah birkaç gün sonra penceresinde üç papağanın ona seslendiklerini duymuş. Pencerede üç papağan duruyormuş. Papağan yavrularıyla birlikte geri gelmiş. Buna çok sevinen padişah onları saraya almış. Papağan ve iki yavrusu sarayda uzun yıllar mutlu yaşamışlar.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1- Papağan’ın kaç yavrusu varmış?

a) On

b) Üç

c) İki

2- Avcı papağanı satmak için nereye götürmüş?

a) Manava

b) Pazara

c) Bakkala

3) Padişah papağanı neden merak etmiş?

a) Şarkı söyleyen ve konuşan bir kuş olduğu için.

b) İyi örgü ördüğü için

c) Güzel çay demlediği için

Hikaye Oku5 Yaş MasallarıEn Güzel Masallar


Benzer İçerikler

Vakitsiz Öten Horoz
Vakitsiz Öten Horoz Hikayesi
Padisah-ve-uc-Oglu
Padişah ve Üç Oğlu Hikayesi
Kardan Adam Masalı
Kardan Adam Hikayesi
Kurabiye Hırsızı Hikâyesi
Kurabiye Hırsızı Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.