1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarDers Verici HikayelerEğitici MasallarEn Güzel HikayelerHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarResimli Hikaye ve Masal KitabıTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Papatya Masalı Oku

Papatya masalı adlı hikayemizde çocukların hayvanlara karşı sevgisini arttırmak için hikayemizi kaleme aldık. Hikayemizin sonu orijinal hikayesine göre değişiklikler yapılmıştır. Çocuklara uygun hale getirilmiş olup her yaş grubu için uygun bir hikayedir. İyi okumalar dileriz. 🙂

Not: Hikaye içerisindeki fotoğraflar Murat Sevinç’e aittir. Emeği için teşekkürler.

Papatya Masalı Oku
Papatya Masalı Oku

Köylerden birinde biraz uzaklarda yolun kenarında kışlık bir ev varmış. Bu evin arka bahçesinde yaz aylarında rengarenk çiçekler, güller açarmış. Bahçedeki otların, yeşilliklerin arasında birde papatya yeşermiş. Papatya yemyeşil yabani otların içerisinde bir gelin gibi kendini belli edermiş. Bembeyaz yaprakları ile herkese gülermiş. 

Papatya çok mutluymuş, kuşların şarkılarını dinlemeyi çok sever, dinlediğinde yüzünü güneşten yana çevirir ve o anın tadını çıkarırmış. Papatya kendini şanslı biri olarak görürmüş.

hemen yan taraftaki bir kuşun şarkı söylemesini dinlemiş tarla kuşu cıvıl cıvıl öterek gelmiş güllerin yanına değil de papatyanın yanına inmiş. Bu güzel papatyayı öpmüş iyice koklayıp sonra uçarak etrafında şarkılar eşliğinde dans etmiş.

Kuşun ilgisi papatyayı çok mutlu etmiş.

İlgili Makaleler

Bir süre sonra bahçeye genç bir kız gelmiş güllerin yanına gelerek birer birer kesmeye başlamış. Bunu gören papatya lalelere, güllere çok üzülmüş kendisini yabani otların arasında tek başına olduğuna çok sevinmiş.

Papatya her seher vakti olduğu gibi  seherde uyanmış bembeyaz yapraklarını güneşe doğru dönmüş. Bu esnada yakın arkadaşı tarla kuşunun sesini işitmiş, kuşun neden böyle üzüntülü ötüp durduğunu merak etmiş.

Zavallı tarla kuşu üzgün üzgün ötmekte haklıymış. Çünkü onu yakalayıp kafese tıkmışlar. Esir etmişler kuşcağız küçücük kafesin içinde çok mutsuzmuş. Bu yüzden de eskisi gibi neşeli şarkılar söylemiyor,  insanın içini burkan şarkılar söylüyormuş.

Papatya Masalı Oku
Papatya Masalı Oku

Papatya yakın dostu kuşa yardım etmek istemiş ancak papatya olduğu için bir şey yapamayacağını biliyormuş. Eli kolu bağlı şekilde kalakalmış.

Zavallı kuşu düşünmekten başka elinden hiç bir şey gelmiyormuş. O esnada bahçeye iki çocuk gelmiş, ellerinde ot keser aletler varmış. Kuş için biraz ot toplamak istiyorlarmış. Bu yeşil yabani otlar çok güzel. Tarla kuşu için bunları koparalım diyerek başlamışlar.

Çocuklardan biri bu güzel bembeyaz papatyayı koparmak istememiş. Arkadaşı ona aldırmayıp eğilip bu güzel papatyayı koparıp biçilen yabani otların arasına eklemiş. Sonra yabani otları demet demet kafesin içine konmuşlar. 

Kafesteki esir Zavallı tarla kuşu çok susamış. Uzun vakittir su içmediği için boğazı kurumuş her yanı sıcaktan yanıyormuş serinlemek niyetiyle verilen yabani otlara başını sokmuş, susuzluktan ne yapacağını bilemiyormuş.

Çocuklar kafesin yanına ertesi sabah gelmişler. Kuşun çok susamış olduğunu görünce çok üzülmüşler.

Kuşu bir kutuya koyarak çiçeklerle süslemişler. Ona güzel yemekler ve su hazırlayıp vermişler. Papatyayı ise yeniden bahçeye dikmişler. Kuş kendine geldikten sonra, yeniden özgürlüğüne kavuşup kutudan çıkıp uçmaya başlamış. Bir süre sonra papatya da yeniden canlanmış ve kuş ile dostluğu kaldığı yerden devam etmiş.

İki genç çocuk ise bir daha asla hiç bir hayvana eziyet çektirmemiş, hiç bir kuşu kafese koymamışlar. Hatta evlerinin önüne bir kaba su diğer kaba ise yemekler koyup, sokak hayvanlarını beslemeye başlamışlar.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Cok begendm, cocuklarıma gönül rahatlıgıyla okudum hemencecik uyudular♥️

  2. az önce sevgilim bu masalı anlattı bana…teşekkürler hayat teşekkürler kalbimin kuşu papatyan seni çok seviyor…

  3. çooooook güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!