Papatya Hikayesi

Papatya Masalı Oku

Abone Ol google news

Papatya masalı adlı hikayemizde çocukların hayvanlara karşı sevgisini arttırmak için hikayemizi kaleme aldık. Hikayemizin sonu orijinal hikayesine göre değişiklikler yapılmıştır. Çocuklara uygun hale getirilmiş olup her yaş grubu için uygun bir hikayedir. İyi okumalar dileriz. 🙂

Not: Hikaye içerisindeki fotoğraflar Murat Sevinç’e aittir. Emeği için teşekkürler.

Papatya Masalı Oku
Papatya Masalı Oku

Köylerden birinde biraz uzaklarda yolun kenarında kışlık bir ev varmış. Bu evin arka bahçesinde yaz aylarında rengarenk çiçekler, güller açarmış. Bahçedeki otların, yeşilliklerin arasında birde papatya yeşermiş. Papatya yemyeşil yabani otların içerisinde bir gelin gibi kendini belli edermiş. Bembeyaz yaprakları ile herkese gülermiş. 

Papatya çok mutluymuş, kuşların şarkılarını dinlemeyi çok sever, dinlediğinde yüzünü güneşten yana çevirir ve o anın tadını çıkarırmış. Papatya kendini şanslı biri olarak görürmüş.

hemen yan taraftaki bir kuşun şarkı söylemesini dinlemiş tarla kuşu cıvıl cıvıl öterek gelmiş güllerin yanına değil de papatyanın yanına inmiş. Bu güzel papatyayı öpmüş iyice koklayıp sonra uçarak etrafında şarkılar eşliğinde dans etmiş.

Kuşun ilgisi papatyayı çok mutlu etmiş.

Bir süre sonra bahçeye genç bir kız gelmiş güllerin yanına gelerek birer birer kesmeye başlamış. Bunu gören papatya lalelere, güllere çok üzülmüş kendisini yabani otların arasında tek başına olduğuna çok sevinmiş.

Papatya her seher vakti olduğu gibi  seherde uyanmış bembeyaz yapraklarını güneşe doğru dönmüş. Bu esnada yakın arkadaşı tarla kuşunun sesini işitmiş, kuşun neden böyle üzüntülü ötüp durduğunu merak etmiş.

Zavallı tarla kuşu üzgün üzgün ötmekte haklıymış. Çünkü onu yakalayıp kafese tıkmışlar. Esir etmişler kuşcağız küçücük kafesin içinde çok mutsuzmuş. Bu yüzden de eskisi gibi neşeli şarkılar söylemiyor,  insanın içini burkan şarkılar söylüyormuş.

Papatya Masalı Oku
Papatya Masalı Oku

Papatya yakın dostu kuşa yardım etmek istemiş ancak papatya olduğu için bir şey yapamayacağını biliyormuş. Eli kolu bağlı şekilde kalakalmış.

Zavallı kuşu düşünmekten başka elinden hiç bir şey gelmiyormuş. O esnada bahçeye iki çocuk gelmiş, ellerinde ot keser aletler varmış. Kuş için biraz ot toplamak istiyorlarmış. Bu yeşil yabani otlar çok güzel. Tarla kuşu için bunları koparalım diyerek başlamışlar.

Çocuklardan biri bu güzel bembeyaz papatyayı koparmak istememiş. Arkadaşı ona aldırmayıp eğilip bu güzel papatyayı koparıp biçilen yabani otların arasına eklemiş. Sonra yabani otları demet demet kafesin içine konmuşlar. 

Kafesteki esir Zavallı tarla kuşu çok susamış. Uzun vakittir su içmediği için boğazı kurumuş her yanı sıcaktan yanıyormuş serinlemek niyetiyle verilen yabani otlara başını sokmuş, susuzluktan ne yapacağını bilemiyormuş.

Çocuklar kafesin yanına ertesi sabah gelmişler. Kuşun çok susamış olduğunu görünce çok üzülmüşler.

Kuşu bir kutuya koyarak çiçeklerle süslemişler. Ona güzel yemekler ve su hazırlayıp vermişler. Papatyayı ise yeniden bahçeye dikmişler. Kuş kendine geldikten sonra, yeniden özgürlüğüne kavuşup kutudan çıkıp uçmaya başlamış. Bir süre sonra papatya da yeniden canlanmış ve kuş ile dostluğu kaldığı yerden devam etmiş.

İki genç çocuk ise bir daha asla hiç bir hayvana eziyet çektirmemiş, hiç bir kuşu kafese koymamışlar. Hatta evlerinin önüne bir kaba su diğer kaba ise yemekler koyup, sokak hayvanlarını beslemeye başlamışlar.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Kime Görüneyim?
Kime Görüneyim Hikâyesi
Şaşkın Leylek Masalı
Şaşkın Leylek Hikayesi
Serçenin Hakkı Masalı
Serçenin Hakkı Hikayesi
Saklambaç Masalı
Saklambaç Hikayesi

Yorumlar

 1. Gizli varlık yada canlı says:

  Bir tane kendim masal anlattım sonra bunu seçtim hemen uyudu kardeşim

 2. Betül macit says:

  Bence çok güzel

 3. Elifin çiçee says:

  Sevgilime okudum beğenmemiş Allah belanıızı versin trip yiyorum

 4. Hayri in annesi 💜 says:

  Çok guzel 🤍🌼

 5. ırmak says:

  MÜKEMMEL olmuş yapanın eline sağlık

 6. Anonim says:

  Mükemmel

 7. Anonim says:

  Cok begendm, cocuklarıma gönül rahatlıgıyla okudum hemencecik uyudular♥️

 8. Anonim says:

  Harika kizima.okurken hemen uyuduuu🙂🙂👌👍

 9. Cansu says:

  Cok begendik kizimla

 10. Anonim says:

  az önce sevgilim bu masalı anlattı bana…teşekkürler hayat teşekkürler kalbimin kuşu papatyan seni çok seviyor…

 11. Küçük bebe hamZa says:

  Çok güzel bence

 12. gizemli biri says:

  çooooook güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.