10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaEn Güzel Bebek MasallarıKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Peynir Kokusu

Peynir Kokusu
Peynir Kokusu

Farenin Peynir Macerası

Bir varmış, bir yokmuş. Fareler peynir, kediler süt severmiş. Tavşan havuç, solucan toprak yermiş. Yermiş de Allah’a şükredermiş. Güzel, büyük bir evde bir kedi ile bir fare yaşarmış.

Bir gün farecik nefis bir peynir kokusu duymuş. Deliğinden çıkıp onu yemek istemiş. O sırada kapıda onu bekleyen kediyi görmüş. Hemen evine kaçmış.

– Kedi kapıda beni yakalamak için beklerken dışarı çıkamam ki, demiş.

O gün hiç dışarı çıkamamış. Evindeki ekmek kırıntılarıyla karnını doyurmuş.

Ertesi gün uyanmış. Esnemiş, gerinmiş. Elini yüzünü yıkamış. Burnuna yine o harika peynir kokusu gelmiş. Başını deliğinden dışarıya uzatmış. Bir de ne görsün! Kedi yine orada kendisini bekliyor.

İlgili Makaleler

– Kedi kapıda beni yakalamak için beklerken dışarı çıkamam ki, demiş.

Yine evde bulduğu yiyeceklerle karnını doyurmuş. Evini temizlemiş.

Üçüncü gün fare artık iyice acıkmış. Burnuna yine o nefis peynir kokusu gelmiş. O kadar da açmış ki! İşte tam o sırada, bir köpek havlaması işitmiş. Kedilerin köpeklerden korktuğunu biliyormuş. Çok sevinmiş.

– Yaşasın! Demek ki ev sahipleri bir köpek almışlar. Köpekler kedileri hiç sevmezler. Kurtuldum o kediden, diye sevinmiş. Karnı gurulduyormuş. Heyecanla dışarı çıkmış.

Tam peynirin olduğu yere doğru giderken, odanın bir köşesine gizlenen kedi peşine takılmış. Bir taraftan fareyi kovalıyor, bir yanda da yavrusuna şöyle diyormuş.

– Gördün mü yavrum yabancı dil bilmenin yararlarını. Fareyi yuvasından çıkardık nihayet. Fare oyuna geldiğini anlamış. Tüm hızıyla kaçmaya başlamış. Sonunda deliğe girebilmiş. Canını zor kurtarmış. Bir dahaki sefere daha dikkatli olmaya karar vermiş.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım

|- Fareyi kapıda kim bekliyormuş?

a) Öğretmeni

b) Bakkal Niyazi amca

c) Kedi

2- Farecik evinden çıkamayınca karnını nasıl doyurmuş?

a) Evdeki ekmek kırıntılarıyla

b) Bir önceki gün yaptığı pastayla  

c) Börekle doyurmuş.

3- Fare hangi hayvanın sesini işitince evinden çıkmış?

a) Yarasanın

b) Tilkinin

c) Köpeğin

En Güzel MasallarEn Güzel Hikayeler6 Yaş Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!