Saklambaç Hikayesi

Saklambaç Masalı

Abone Ol google news

Saklambaç masalı, Köyü olarak bilinen bir köy varmış. Bu köyde saklambaç oynamak ve saklanmak için o kadar çok yer varmış ki herkes buraya çocuklarının saklambaç oynayabilmesi için gelirmiş. Yaşadıkları şehirlerde telefon ve tabletlerle oynayarak çocukluğunu yaşayamayan çocuklar, binalarla örülü şehirde oyun oynayacak yer de bulamazmış.

Hal böyle olunca çocukların aileleri, hafta sonları çocuklarının arkadaşlık edinerek bu harika köyde saklambaç oynayabilmeleri için bu Saklambaç Köyü’ne gelirlermiş. Anne ve babalar oturup sohbet ederken, çocuklar birbirleriyle arkadaş olup saatlerce saklambaç oynarmış. Burayı çok seven çocuklar sürekli olarak buraya gelmek istemeye başlamış.

Böyle böyle tüm şehrin çocukları buraya gelip saklambaç oynamaya başlamış. Burayı çok seven aileler ve çocukları bir bir bu köye taşınmaya başlamış. Bu köy, gelip burada kalmak isteyen ailelerle dolup taşmış ve kısa sürede köy olmaktan çıkıp kocaman bir şehir haline gelmiş.

Ama çocukların o keyif dolu oyunlar ve özellikle saklambaç oynadıkları kocaman ormana tek bir ev dahi yapılmamış. Şehir bu ormanın kenarlarına kurulmuş ve tüm çocuklar bu şehirde o ormana gelerek birbirleriyle harika arkadaşlıklar kurarak akşama kadar oyun oynarmış.

Günlerden bir gün, bu ormanı yıkarak yerine alışveriş merkezi yapmak isteyen kişiler gelmiş. Bunu gören Saklambaç şehri sakinleri, bu duruma çok sinirlenerek karşı çıksalar da bir türlü bu karardan o kişileri döndürememişler.

Saklambaç Şehri’nde yaşayan herkes, buraya çocuklarının doğa içinde çocukluklarını yaşayarak, arkadaşlıklar edinip oyunlar oynayarak büyümelerini istedikleri için taşındıklarını ve bu nedenle bu devasa ormanı mahvetmemelerini söylemiş.

Ormandaki tüm ağaçları kesecek ve bu harika doğayı katledecek olan kişiler tüm uğraşlara rağmen vazgeçmeyip bu ormana tam girecekken, bir anda yer sallanmaya başlamış. Ormandaki tüm ağaçlar ve çiçekler bir anda ayaklanıp vinçlerin üzerine doğru yürümeye başlamış. Ormanı yıkmak için orada bulunan herkes, büyük bir korku ile etrafa kaçışmaya başlamış.

Bu ormandaki en ulu ağaç en öne gelmiş ve bu kişilere;

-Siz ormanları katledip yerine binalar diktikçe, yakın zamanda size oksijen sağlayan hiçbir ağaç kalmayacak. Bizleri kestikçe oksijeninizi de kesiyor, para uğruna doğayı yok ederek insanları binalara hapsediyorsunuz. Bundan artık vazgeçin demiş.

Bunu duyan kişiler, bu ulu ağaca hak verip ormanı yıkmaktan vazgeçmiş ve geri dönmüşler. Bu sayede olanlardan sonra bir daha kimse bu ormanı yıkmaya cürret edememiş ve bu şehir nesilden nesile çocukların keyifle oyunlar oynadığı koskoca ormanıyla var olmaya devam etmiş.

Saklambaç Masalı
Saklambaç Masalı

 

Saklambaç Masalının Konusu Nedir?

Saklambaç masalının konusu, Saklambaç Köyü’nü çok seven çocukların ve ailelerin bu şehre taşınmaya başlaması, ardından bu ormanı katletmek isteyen kişiler sebebiyle bu muhteşem saklambaç ormanının canlanarak onları püskürtmesini ve vazgeçirmesini anlatmaktadır.

Saklambaç Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Saklambaç masalının ana fikri, çocukların binalara hapsolarak değil, dışarıda çocukluklarını yaşayarak yetişmesi ve ormanların katledilmemesidir.

Saklambaç Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Saklambaç masalı, çocukların teknolojinin ve şehrin esiri olmaktan kurtularak doğada oyun oynayarak ve arkadaşlıklar kurarak büyümesi ve özellikle ormanlarımızın ne kadar değerli olduğunun bilincine varılması gerektiği dersini vermektedir.


Benzer İçerikler

Zürafa Zambi Masalı
Zürafa Zambi Hikayesi
Yardımsever Kirpi Hikâyesi
Yardımsever Kirpi Hikâyesi
Çakmak Gözün Yardım Severliği Hikayesi
Çakmak Gözün Yardım Severliği Hikayesi
Frankenstein Masalı
Frankenstein Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.