Sevgi Perisi Hikayesi

Sevgi Perisi Masalı

Abone Ol google news

Sevgi perisi masalı, Çok çok uzak diyarlarda yaşayan bir Sevgi Perisi varmış. Bu peri etrafındaki herkese sevgi duygusunu verir ve onların sevmelerini ve sevgiyi hissetmelerini sağlarmış. Her gün kalkıp tüm ülkeyi gezerek içinde sevgi olmayan insanlara sevgi dağıtır ve onların mutlu birileri olmasını sağlarmış.

Bir gün yaşadığı yere başka bir peri arkadaşı gelerek ona dert yanmaya başlamış. Bu peri arkadaşının yaşa aldığı ülkede kimseyi sevmeyen ve hatta sevgisizlikten herkese kötü davranan bir kral yaşamaktaymış. En sonunda peri arkadaşına da yaptığı tüm iyilikleri göz ardı ederek ceza verilmesini emretmiş.

Can havliyle kendini kurtaran bu peri hemen en yakın arkadaşı Sevgi Perisine sığınmış ve her şeyi anlatmış. Sevgi Perisi arkadaşına çok üzülmüş ve aynı zamanda bu kötü kalpli kralın kalbine biraz olsa sevgi vermeyi başarırsa arkadaşını kurtarabileceğini anlamış.

Arkadaşına onu kendi evinde beklemesini söyleyerek hızla arkadaşının yaşadığı bu ülkeye doğru uçmaya başlamış. Ülkeye girdiğinde etrafta kimseyi göremeyen Sevgi Perisi sonunda bir evin kapısına gelerek içeriye seslenmiş. Kapıyı açan yaşlı kadın tedirgin bakışlarla Sevgi Perisine bakmış ve kralın kötü kalpli muhafız perilerinden biri olduğunu düşünerek ağlamaya başlamış. Sevgi perisine bir şey yapmadığını ve onu krala götürmemesi için yalvarmaya başlamış.

Sevgi perisi yumuşak bir sesle kadına onu krala götürmek için gelmediğini anlatmış. Yardım etmeye geldiğini ve asıl görevinin sevgi dağıtmak olduğunu anlatmış. Kadın Sevgi Perisinin anlattıklarını duyduğunda hemen içeriye davet etmiş.

Sevgi Perisi kadına kralı sorarak sarayının nerde olduğunu öğrenmiş ve hemen saraya gitmiş. Sevgi perisi saraya geldiğinde etrafta siyah pelerin giymiş birçok periyi görerek yaşlı kadının bahsettiği muhafız periler olduğunu hemen anlamış. Kendisi de siyah bir pelerin bularak sarayın içinde gezip kralın odasını aramaya başlamış.

Bu sırada kralın baş muhafızı Sevgi Perisi’ne doğru yaklaşarak ne aradığını sormuş. Sevgi Perisi cebinden çıkardığı bir şişe iksiri muhafıza göstererek “ bu iksir güç iksiri kralımız istemişti kendisine teslim etmeye geldim” demiş. Baş muhafız perinin geçmesine hemen izin vermiş.

Kral asık suratlı bir şekilde “burada ne arıyorsun?” diye Sevgi Perisine bağırmış. Sevgi Perisi ise “Kralım size güç iksiri getirdim. Bu iksiri içtiğinizde sizden daha güçlüsü asla olmayacak” demiş. Güce âşık olan kral ise sorgusuz bir şekilde perinin elindeki iksiri çekip almış. Bir dikişte iksiri bitiren kral ise kendisinde tuhaflık hissetmeye başlamış ve bayılmış.

Sevgi Perisi ise hemen saraydan uzaklaşmış. Bir süre sonra kendisine gelen kral oldukça sevgi dolu ve güler yüzlüymüş. Durumun düzeldiğini gören Sevgi Perisi arkadaşını alarak saraya getirmiş.

Kral ise “bana ne içirdin?” diye Sevgi Perisine sormuş. Sevgi Perisi ise gülümseyerek krala “kralım asıl güç sevgidir. Eğer sevmeyi bilirseniz sizden daha güçlü kimse olamaz” demiş ve uçup gitmiş. O günden sonra kral ve halkı mutluluk ve huzur içinde yaşamışlar.

 

Sevgi Perisi Masalı
Sevgi Perisi Masalı

Sevgi Perisi Masalının Konusu Nedir?

Sevgi Perisi masalının konusu kötü kalpli, sevgisiz ve güce tapan krala Sevgi Perisinin iksir vererek asıl gücün sevgi olduğunu öğretmesidir.

Sevgi Perisi Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Sevgi Perisi masalının ana fikri ise sevgiden daha güçlü bir şeyin olmadığıdır.

Sevgi Perisi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Sevgi Perisi masalından çıkartılabilecek dersler ise insanların ne kadar çok sevgisi ve sevme duygusu varsa o kadar güçlü olacakları. Ancak bu gücün baskı ile değil saygı ile olacağıdır.


Benzer İçerikler

Kırmızı Ayakkabılar Masalı
Kırmızı Ayakkabılar Hikayesi
Arı Maya Masalı
Arı Maya Hikayesi
Düşmandan Kaçmanın Yolları
Düşmandan Kaçmanın Yolları Hikayesi
Küçük Kepçe Bırbır Hikayesi
Küçük Kepçe Bırbır Hikayesi

Yorumlar

  1. mustafa can says:

    kızıma okudum çok sevdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.