Sincap Ailesi Hikayesi

Sincap Ailesi Masalı Oku

Abone Ol google news

Sincap Ailesi Hikayesi’nde Doğayla mücadele etmeyi öğrenmeleri ve tecrübe kazanmaları için yuvalarından ayrılan üç küçük sincabın başına gelenleri konu edinen güzel bir Ezop Masalı. İyi okumalar

Sincap Ailesi Hikayesi
Sincap Ailesi Hikayesi

Üç Küçük Sincap Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zamanın içinde, kalbur saman da içerisinde, kuşlar tellal iken, sincaplar berber iken, anneleri ile birlikte küçük bir kulübede yaşayan üç küçük sincap varmış.

Gel zaman git zaman derken büyüyen bu küçük sincapların, doğup büyüdükleri kulübeden çıkıp doğa hayatının içinde yaşamlarını sürdürmeleri gerekliymiş.

Günlerden bir gün anne sincap, yavrularını yanına çağırıvermiş;

“Sevgili yavrularım, üçünüz de büyüdünüz artık doğa hayatının içinde kendi yaşamınızı sürdürebilmeniz için tecrübe kazanmanız gerekmektedir.”

Sizlere bir tavsiyem de olacak; bunu kesinlikle unutmamanızı, her zaman bunu hatırlayarak yaşamınızı sürdürmenizi istiyorum; Ama sakın bunu hiç unutmayın; “Hangi işi yaparsanız yapın, her zaman kesinlikle en iyisini yapın.” demiş.

Sincaplar yeni güne uyanınca, heyecanlı bir bekleyiş içerisinde anneleri ile vedalaşarak, ormana doğru yürümeye başlamışlar.

Az gitmişler, uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler. Kendilerine ev yapabilecekleri güvenli bir yer bulduklarında, orada biraz dinlendikten sonra üç kardeşte evlerini nasıl yapacaklarını düşünmeye başlamış.

İlk olarak küçük sincap kararını açıklayıvermiş; “Ben evimi şu samandan yapacağım.” demiş. Çünkü saman evin yapımı hem çok kolay hem de zahmetsizmiş.

Küçük sincap evini çabucak yaparak, orman sakinlerinin yanına giderek oyun oynamak istiyormuş. O yüzden hemen saman balyalarını üst üste koyarak evini yapmayı bitirmiş.

Diğer kardeşlerine seslenerek: “Heyy! Buraya bakın, ben evimi hemen bitirdim!”

En büyük sincap, küçük kardeşinin yanına giderek;

“Sevgili küçük sincap kardeşim, bu senin yapmış olduğun ev hiç de güvenli değil! En küçük fırtına veya kurt saldırısında bu yaptığın evde hiçbir şekilde korunamazsın.” demiş.

Sincap Ailesi Masalı
Sincap Ailesi Masalı

En küçük sincap, annesinin verdiği öğüdünü dikkate almadığı gibi birde abisinin sözlerini de hiç dikkate almamış. “Bana hiç bir şey olmaz merak etme.” demiş.

Sıra gelmiş ortanca sincaba, o da evini keresteden güzel bir şekilde yapmaya karar vermiş. Bulduğu dal parçacıklarını da biriktirerek ahşaptan küçük bir ev yapıvermiş. Küçük kardeşinin evinden daha sağlam olmuş; fakat onun evine de çok fazla güvenli bir ev denilemezmiş.

Ortanca sincap kendi evini bitirdikten sonra hemen abisine seslenmiş,

Büyük sincap: “Güzel kardeşim, evin çok güzel fakat hiç güvenli görünmemektedir. Bir kurt saldırısında evin hemen yıkılabilir.” demiş.

Ortanca sincap; “Benim evim güvenlidir kurt kesinlikle zarar veremez. Hepsini ceviz ve de meşe ağacından yaptım, merak etme abi.” demiş.

En büyük sincap, “Karar sizin, annemiz hepimizi iyice uyarmıştı, ne yapacaksınız yapın, ama en iyisini yapın diye..”

Küçük ve ortanca sincap, evlerini kısa sürede bitirivermişlerdi. Keyiflerine de diyecek yokmuş. Onlar oyunlar oynarken, en büyük sincap evini sert kayalardan yapmaktaymış.

İki küçük sincap, büyük sincabın yanına giderek; “Niye o kadar uğraşıyorsun, o kadar korkma! Bu kadar zahmete ne gerek var? Alt tarafı bir ev yapacaksın!” diye söylenivermişler.

En büyük sincap ise, kardeşlerinin bu olumsuz sözlerine hiç aldırış etmeden evini yapmaya devam ediyordu. 1 haftanın sonunda o da sert kayalardan inşa ettiği evini bitirebilmişti.

Gel zaman, git zaman derken bir gün aç bir kurt sincapların yaşamış olduğu o bölgeye gelmiş. Samandan yapılmış olan o kulübeyi görünce içinde birilerinin yaşadığını anlamış.

Küçük sincap o anda samandan yapmış olduğu kulübesinde uyumaktaymış. Kurdun hırıltısını işitince hemen uyanmış.

Kurt kapıyı çalmış; “Heyy sincap! Kapıyı aç! Kapıyı açmazsan samandan evini parçalayarak evi başına yıkarım.” demiş

Küçük sincap kendinden emin bir şekilde; “Benim evime giremezsin ki boşuna yorma kendini.” demiş.

Kurt, samandan yapılan evi pençeleriyle dağıtmaya başlamış. Küçük sincap, can havliyle hemen dışarı çıkarak, doğruca ortanca kardeşinin kulübesine koşmuş.

Ortanca sincap kardeş, kapıyı açtığı gibi küçük sincap hemen tahtadan yapılmış kulübeye girerek “Hemen kapıyı kapat sevgili kardeşim, kurt buraya geliyor.” demiş.

Ortanca kardeş gülümseyerek; “Korkma kardeşim, burası güvenlidir, kurt buraya asla giremez.” demiş.

Küçük sincabın izini takip etmiş olan kurt, ortanca sincabın yapmış olduğu kulübenin önüne gelmiş.

“Heyy! Açın şu kapıyı! Yoksa evinizi başınıza yıkarım.” demiş.

Ortanca sincap ise; “Hiç korkma kardeşim, bize hiçbir şey yapamaz.” demiş.

Kurt, o kadar çok öfkelenmişti ki, güçlü pençeleriyle kulübenin tahtalarını sökmeye başlamış. İki kardeş kurdun içeri gireceğini anlayınca arkadan kaçarak, en büyük sincabın evine sığınmışlar.

Sincap Ailesi Masalı Oku
Sincap Ailesi Masalı Oku

Büyük sincap kardeş, küçük kardeşlerine hemen kapıyı açarak onları içeriye alıvermiş. Küçük sincaplar o kadar çok korkmuşlardı ki, tir tir titremekteydiler. Ya kurt buraya da gelirse, diye çok korkuyorlarmış.

En büyük sincap ise;

“Korkmayın sevgili kardeşlerim, burası çok güvenli. O Kurt buraya gelse dahi eve giremez merak etmeyin.” demiş.

Aç kurt ise, en büyük olan sincabın kapısına hemen dayanmış, kapıyı çalmış fakat kapıyı ona açmamışlar. Hırlamış, bağırmış çağırmış fakat sincaplar hiç oralı dahi olmamış.

En büyük olan sincap; “Hain kurt, git buradan! Ne yaparsan yap, bu eve asla giremezsin, çünkü bu ev çok güvenlidir.” demiş.

Kurt ne kadar çok uğraşmışsa da, o en büyük olan sincabın sert kayalardan yapmış olduğu bu evi bir türlü yıkamamış. Aç olan kurt, evin içine girebilmek için başka çareler ararken evin üzerindeki bacayı görünce, bacadan içeri girmeyi de denemiş.

Kurdun çatıda olduğunu fark eden büyük sincap, kurdun bacadan girebileceğini hemen anlayıvermiş. Derhal hemen bacanın altındaki şömineyi yakmaya karar vermiş. Kurt bacadan inerken, aşağıdan gelen duman kurdun boğazına kaçmış.

Boğazına duman kaçan kurt ise, can havliyle kendini hemen dışarı atmış ve de ormanın derinliklerine doğru hızlıca koşmaya başlamış. Aç kurdun saldırısından kurtulmuş olan küçük sincaplar, sevinç ile birbirlerine sarılmışlar.

Bir süre sonra üç küçük sincap, ormanda anneleri ile karşılaşmışlar. Başlarından geçen olayı hemen annelerine anlatmışlar. küçük ve ortanca sincap annelerine sarılıp ondan özür dilemişler.

“Anneciğim, senden özür dileriz. Senin sözünü biz hiç dinlemedik, az kaldı kurdun eline düşecektik. Şu kısacık zamanda çok fazla şey öğrendik, gerçekten çok haklıymışsın. Biz her ne yaparsak yapalım, kesinlikle her zaman en iyisini yapmalıyız.” demişler.

Annelerine söz veren küçük sincaplar, bir daha kesinlikle hiç tembellik yapmamışlar. Ağabeyleri gibi yaptıkları bütün her şeyi çok özenli ve sağlam bir şekilde yaparak, en iyisini yapmaya başlamışlar.

Küçük sincaplar o günden sonra da bir daha hiç tembellik yapmamışlar. Çalışkan bir şekilde davranıp, ormanda mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürmüşler..

Gökten üç tane elma düşmüş; biri sincap ailesine, biri de bu masalı okuyanın başına, biri de bu güzel masaldan iyi bir ders çıkaranın başına..

Sincap Ailesi Hikayesi Kısa Özeti

Üç sincap kardeşin büyüdükleri ve artık yuvalarından çıkıp doğada yaşamlarını sürdürmesi gerektiğini söyleyen anneleri, onlara “Her ne yaparlarsa yapsınlar kesinlikle en iyisi yapması gerektiğini.” söylemiştir.

Annelerinden ayrılan sincap kardeşler ormana doğru yürümüşler ve sonunda kendilerine ev yapabilecekleri bir yer bulmuşlar. En küçük olan sincap annesinin söylediklerini dikkate almayarak samandan bir ev, ortanca sincap ise keresteden evini yapmış.

Büyük sincabın evlerinin güvenli olmadığını söylemesine rağmen, kardeşleri evlerinin güvenli olduğunu söylemişler.

Büyük sincap kardeş ise annesinin söylediklerini dikkate alarak kendisine kaya taşlarından sağlam bir ev yapmış.

Bir gün aç bir kurt, küçük ve ortanca sincabın yuvasını yıkınca, iki sincap kardeşte büyük sincabın evine sığınırlar. Ama büyük sincabın evini yıkamayan kurt kaçarak oradan uzaklaşır.

Sincaplar annelerinin haklı olduğunu söylerler ve ona söz veriler. Her zaman ne iş yaparlarsa yapsınlar en iyisini yaparak mutlu bir hayat sürerler.

Masal ile ilgili Merak Edilen Sorular.

 • Sincap ailesi hikayesi yazarı kimdir: Bu güzel hikayenin yazarı Nesrin Hazer’dir.
 • Sincap Ailesi Hikayesinin ana fikri nedir: Ne yapılacaksa her zaman en iyisinin yapılması ve söylenenlerin her zaman dikkate alınmasıdır.
 • Sincap ailesi hikayesinin konusu: Acele işin sonu pişmanlıktır, atasözünü dile getiren sincap öyküsü. 3 kardeş sincabın yapmış oldukları evlerin, kurt tarafından saldırıya uğraması.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Kral Şakir Masalı
Kral Şakir Hikayesi
Dalkavuk Kurt Masalı
Dalkavuk Kurt Hikayesi
Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Hikayesi
Kurnaz Tilki Masalı
Kurnaz Tilki Hikayesi

Yorumlar

 1. Mustafa alikgöz says:

  Kısa kitap var ama paylaşacam birazdan tama mı canım

 2. Ercan özlikan says:

  Kısa kitap var ama paylaşacam birazdan tama mı canım

 3. Meleksu says:

  *Çok beğendim çok güzel bir hikaye tavsiye ederim sonu mutlu bittiği için çok sevindim çünkü ben sincapları çok ama çok seviyorum*

 4. mert kral reis says:

  KISA KİTABINIZ YOK MU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.