Sincap Nazik Hikayesi

Sincap Nazik

Abone Ol google news

Sincap nazik, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, Sincap Nazik adında çok sevecen bir sincap varmış. Bu sincap, herkese karşı o kadar nazikmiş ki, kimseyi kırmaz, saygısızlık etmez ve her zaman ince düşünüp ince davranırmış. Bu yüzden de ona Sincap Nazik adını vermişler ve onu herkes çok severmiş.

Herkesin arkadaşça yaşadığı bir ormanda yaşayan Nazik, herkesle çok iyi anlaşmakla birlikte kimseye karşı saygıda kusur etmez, büyüklerini sayar küçüklerini severmiş. Nazik’in yaşadığı bu ormanda her akşam oturup sohbet edilen kocaman bir masa varmış. Herkes akşam yemeğinden sonra bu masada toplanır, sohbet eder eğlenirmiş.

Yine böyle bir günde Sincap Nazik ve ormanın tüm hayvanları masanın etrafında otururken, sönmekte olan ateşe biraz yakacak atarak canlandırmak isteyen ve bu sayede kimsenin üşümemesini sağlamak isteyen Nazik, yerden topladığı yanacak ne varsa ateşe doğru atmış. Ancak bu topladıklarının içerisinde bu ormanı ziyaret eden insanların pislettiği ve yere attığı bir çakmak varmış.

Fark etmeden bu çakmağı da atan Nazik, ne güzel ateşi güçlendirdim derken, bir anda büyük bir alev topu gökyüzüne yükselmiş ve ağaçlar yanmaya başlamış. Ne yapacağını bilemeyen orman sakinleri, hemen ellerine kova alarak gölden su çekmiş ve ağaçlara tırmanabilen hayvanlar hemen bu ağaçlara çıkarak alevleri söndürmeye çalışmış.

Uzun uğraşlar sonucu tüm alevler söndürülmüş ancak Sincap Nazik kendisi yüzünden bu olay yaşandığı için kendine çok kızmış ve oturup ağlamaya başlamış. Orman sakinleri ise yangın söndükten sonra ağlayan Sincap Nazik’e doğru giderken, hiçbir zaman onları yanlış bir şey yapsalar bile incitmeyen ve saygısını eksik etmeyen Nazik’e hakaretler etmeye, kızıp bağırmaya başlamışlar.

Sincap Nazik bu olanlarla daha da çok üzülmüş. Herkese bilerek yapmadığını nazikçe anlatmaya çalışsa da kimse onu dinlememiş ve hepsi ona hakaretler etmiş. Tam da bu sırada, köyün en yaşlı hayvanı kaplumbağa Toni, ağır ağır gelip masanın üzerine çıkmış ve yüksek sesle bağırmış.

“Siz ne yapıyorsunuz, Sincap Nazik bilerek yapmadığını söylüyor, biraz önce baktım insanların attığı çakmak odunların arasına karışmış o yüzden yanmış. Ama siz dinlemeden ona söylemediğinizi bırakmadınız, söylese dahi inanmadınız. Sincap Nazik size böyle mi yapıyordu. Hemen kendinize gelin.” Demiş.

Bunların üzerine Sincap Nazik’e haksızlık ettiklerini anlayan orman ahalisi, ondan özür dileyerek bu sefer nazikçe onu teselli etmeye ve onun bir yanlış yapmadığını söylemeye başlamış. Sincap Nazik de onlardan özür dilemiş ve hepsi barışıp eğlenceye devam etmişler.

 

Sincap Nazik
Sincap Nazik

Sincap Nazik Masalının Konusu Nedir?

Sincap Nazik masalının konusu, herkese çok nazik davranan bir sincabın, yanlışlıkla yaptığı bir hata yüzünden herkesten tepki görmesi ve kimsenin onun gibi davranmaması ancak sonra hatalarını anlamalarıdır.

Sincap Nazik Masalının Ana Fikri Nedir?

Sincap Nazik Masalı ana fikri, kendilerine karşı her zaman saygılı ve iyi niyetli olan kişilere karşı onlar gibi nazik ve sevecen olmak ve yargısız infaz yapmamaktır.

Sincap Nazik Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Bizlere çok iyi davranan arkadaşlarımızın bir hatasında hemen onlara kızıp kırmanın çok yanlış olduğu, onların iyi davranışlarına karşılık iyi davranmak gerektiği dersini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Tilki ile Fare
Tilki ile Fare Hikayesi
Keloğlan'ın Ali Cengiz Oyunları Masalı
Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Hikayesi
Sadık Köpek
Sadık Köpek Hikayesi
Kral Midas Hikayesi Oku
Kral Midas Hikayesi Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.