Sütçü Kızın Hayali Hikayesi

Sütçü Kızın Hayali Masalı

Abone Ol google news

Hayal kurmasını seven küçük bir kızın hayallerini konu edinen her yaş çocuğa uygun çok güzel Kız Masalları, İyi Okumalar…

Sütçü Kızın Hayali Masalı
Sütçü Kızın Hayali Masalı

Sütçü kızın hikayesi özeti

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde Geeta adında genç bir kız, büyükannesiyle birlikte ufak ve şirin bir köyde sahip oldukları iki inek ile mutlu bir yaşam sürermiş.

Geeta, her gün ineklerini sağar, süt güğümünü başının üstünde köylerine yakın olan kente götürüp, bütün gün süt sattıktan sonra akşam eve dönermiş.

Geeta çok hayal kurmayı çok seven bir kızmış. En büyük hayali ise daha çok zengin biri olmakmış. Bu hayalleri Geeta’yı her zaman zor duruma sokarmış.

Geeta, bahçedeki bir ağacın gölgesine oturmuş hayal kurarken büyükannesi, “Geeta, inekler ahırdan dışarı çıkıyor, kaybolacaklar, niye onlara dikkat etmiyorsun?” diye seslenmiş.

“Yaaa, afedersin büyükanne, hayal kuruyordum.”

“Ah, senin ne düşündüğünü biliyorum. Hep zengin olmayı hayal ediyorsun değil mi? Onun için daha çok çalışman gerekiyor. Sadece hayal etmek seni zengin yapmaz. Bu hayaller bir gün sana pahalıya patlar canım.” demiş.

Ama Geeta hiç dinlemezmiş ninesini, çünkü hayalleri hiç durmazmış.

Bir gün Geeta, süt satmak için evden çıkmak üzereyken büyükannesi onu mutfağa çağırmış:

“Dinle güzel kızım! Bugün süt satmak için pazara gitmek zorunda değilsin.

“Neden büyükanne?”

“Yarın komşu köyde büyük bir düğün töreni yapılacak. Bu düğün vali hazretlerinin kızı için olacak. Çevre köylerin bütün beyefendileri ve hanımefendileri bu düğüne katılacaklar. Beni anlıyor musun?”

“Düğün mü? Büyük bir olay olmalı. Bütün zengin insanlar orada olacak. İyi de büyükanne biz neden süt satmıyoruz? Vali kızıyor mu?”

“Hahaha, hayır benim güzel kızım. Vali kendi aşçısından tatlıların her çeşidini yapmasını istiyor. Kendisi benden hazırlıklar için büyük bir güğüm dolusu taze süt istedi kızım. Pazarda bir günde ne kazanıyorsak, onun iki katı para ödeyeceğine söz verdi. Kısa zamanda iyi para kazanmak ve komşu köylerden saygı görmek için iyi bir fırsat bu düğün.”

“İki katı para mı? Büyükanne yarınki düğüne gidebilir miyim lütfen? O tatlıların bizim sattığımız sütle yapıldığını herkesin bilmesini sağlayacağım. Valinin karısı beni misafirleriyle de tanıştırır.”

Sütçü kız biraz duraksadıktan sonra “Ah, en güzel giysilerimi giyerim ve gururla yürürüm. Biz çok çalışıyoruz, bize saygı duymaları şart. Herkes benim adımı öğrenecek.”

“Ah boş yere hayaller kurma artık, sütümüz henüz köye varmadı, aşçı sütü koklamadı bile, ama sen daha şimdiden tatlıların ne kadar çok beğenileceğini hayal ediyorsun? Ah ne yapacağım ben bu kızla?

“Af edersin büyükanne, sütü köye götüreyim hemen.”

Sütçü Kızın Hayali
Sütçü Kızın Hayali

“Hadi al şunu, unutma tek bir damla süt bile ziyan olmamalı. Bugün sağdığımız bütün süt bu kadar. Sakın gereksiz molalar vereyim deme. Ben valiye bir söz verdim. Eğer bu süt oraya zamanında varmazsa o zaman iki katı parayı unut. Ayrıca düğüne de katılamayız. Sözümüzü tutamadıktan sonra valinin yüzüne nasıl bakarız?”

“Merak etme büyükanne, ben hem bu güğüme hem de süte dikkat ederim. Görürsün en kısa sürede validen daha zengin oluruz. Vali sadece bizden süt alacak artık.”

“Ah unutma Geeta.”

“Biliyorum, biliyorum, boş yere hayaller kurma diyeceksin, hoşça kal.”

“Dikkatli ol! Köy yolu ufak taşlarla doluymuş.” diye arkasından bağırmış.

Geeta çiçeklerin ve meyvelerin kokularını çok severmiş ama yürümekten nefret edermiş. Yolda giderken “Hmm bu yol ne kadar da güzel! Ah ama bu küçük taşlar ayaklarımı acıtıyor. Önemli değil, yakında şehirde büyük bir ev yaptıracağım. O zaman bu kadar yürümeme gerek kalmayacak, zengin olacağım.” diye düşünmeye başlamıştı bile..

Geeta en sevdiği şarkıyı mırıldanarak yürümeye devam etmiş. Bu güğüm çok ağırmış aslında, “Zengin olunca kendime bir araba alırım. O zaman bütün ağır şeyleri arabayla taşır bende dinlenirim. Zengin insanlar hep öyle yapar.” diye kendi kendine konuşmaya ve yürümeye devam etmiş.

Köyü uzaktan görünce; “zengin olmama birkaç kilometre kaldı. Ama bugün alacağım fazladan parayı nasıl kullanacağım? Acaba inek mi alsam? Hayır, o zaman süt sağmam ve sağdığım sütü satmak için pazara taşımam gerekir. Off ne yapsam acaba, tavuk alabilirim, evet, evet O fazladan parayla bir sürü tavuk alırım.” diye düşünmüş.

Bir süre duraksadıktan sonra, “O kadar tavuğa nerede bakacağım? Ufak bir kümes yapmam gerekir. O işi yalnız nasıl yaparım? Hmm, yarın düğünde validen yardım isterim o kümesi yapmak için. Nede olsa karısı benim ineklerimin sütünü kullanacak, herhalde bir sürü hizmetçisi vardır. Bütün tavuklarıma o kümeste bakarım, tavuklar bir sürü yumurta yumurtlar, o yumurtalardan civciv çıkar ve daha çok tavuğum olur. Onları da daha yüksek fiyata satarım. “

Etrafına bakındıktan sonra hayaline devam etmiş. “O tavuklardan bir sürü para kazanırım. O parayla bir kağnı alırım. Bütün yumurtaları, tavukları ve sütü o arabaya yüklerim. Pazara götürür satarım. Bir sürü para kazanırım. Uşaklarım ve hizmetçilerim olur. O zaman önemli bir lady olurum. Valinin karısından bile önemli olurum. O zaman bir sürü zengin erkek benimle evlenmek ister ama hayır derim.”

Geeta erkeklere hayır deme hayali kurarken başını fazla sallayınca, kafasının üstündeki süt güğümü büyük bir gürültüyle yere düşmüş, güğüm kırılmış ve bütün süt yere dökülmüş.

Geeta oturup ağlamış, bütün hayalleri, tavukları, yumurtaları, arabaları artık bu süte benziyormuş. Hepsi ziyan olmuşlar.

“Hayır, artık köye dönemem. Satacak sütüm yok. Yarın düğüne de gidemem. Büyükanneme ne söyleyeceğim? Geeta artık tek bir ses duyabiliyormuş. Büyükannesinin sesi:

“Boş yere hayaller kurma…”

Bu masal da ilginizi çekebilir.

Peri Masalları10 Yaş HikayeleriOkul Öncesi Hikayeler


Benzer İçerikler

Niloya Masalı
Niloya Hikayesi
Aslan ile Tavşan Masalı Oku
Aslan ile Tavşan Hikayesi
Orman Çocuğu Masalı
Orman Çocuğu Hikayesi
peter-pan
Peter Pan Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.