Tarla Faresi ile Şehir Faresi Hikayesi

tarla-faresi-ile-sehir-faresi

Abone Ol google news
tarla-faresi-ile-sehir-faresi
tarla-faresi-ile-sehir-faresi

Çok eski zamanlarda uzak şehirlerden birinde çok güzel bir şehir faresi yaşarmış. Bu fare şehirde yaşadığı için zaman zaman çok fazla sıkılırmış. Arkadaşının olmaması onun için son derece mutsuzluk vericiymiş. Bir gün bu yalnızlıktan kurtulmak için kendine bir arkadaş bulmaya karar vermiş. Hemen arkadaş bulabilmek için de yola koyulmuş. Az gitmiş uz gitmiş en sonunda bir tarla kenarına gelmiş. Yürümekten çok yorulan tarla faresi etrafına bakınmaya başlamış. Tam da artık arkadaş bulmaktan umudunu kesecekken tarlada çalışan bir fareyi fark etmiş. Hemen yanına gitmiş ve tanışmışlar. Aralarında da çok güzel bir arkadaşlık başlamış. Bundan sonra artık şehir faresi her fırsatta tarla faresini ziyarete gidiyor ve orada uzun uzun vakit geçiriyormuş. Hem de her yer dağlık taşlık olduğundan diledikleri gibi koşuyor, zıplıyor ve oyunlar oynuyorlarmış.

Arkadaşlıklarının üzerinden biraz zaman geçtikten sonra şehir faresi bu sefer arkadaşını yemeğe davet etmiş. Arkadaşına şöyle demiş: Bir gün benim şehirde ki evime gel. Evim çok güzel. Hem de sana çok güzel bir sofra hazırlarım miden biraz bayram eder, demiş. Arkadaşı da daveti duyar duymaz çok sevinmiş ve hemen oracıkta daveti kabul etmiş.

Daveti kabul etmesi ile birlikte arkadaşının kendisine hazırlayacağı yemeklerin hayalini kurmaya başlamış. Tüm gece boyunca rüyasında tatlılar, dondurmalar, peynirler ve pastalar görmüş. Tarla faresi türlü türlü hayaller kurarken şehir faresi de evinde bir sürü telaş yapıp çeşit çeşit yemekler ve pastalar hazırlamış. Tüm gün koşturmaktan çok yorulmuş. Ancak arkadaşına hayal ettiği gibi çok güzel bir sofra hazırlamayı başarmış.

Akşam vakti olunca tarla faresi kalkıp arkadaşının evine gelmiş. İçeriye girdiğinde bir de ne görsün. Masanın üzerinde çeşit çeşit yiyecekler var. Hiçbir şey eksik tutulmamış hatta hayal ettiğinden çok daha fazlası da var masada. Şehir faresi hemen arkadaşını masaya buyur etmiş ve onu sofrada en güzel yere oturtmuş. Ziyafete çok neşeli bir şekilde başlamışlar. Tarla faresi pastayı görünce ondan bir dilim yemek istemiş. Ancak tam pastaya çatalını atıyormuş ki dışarıdan bir ses duymuşlar. Şehir faresi kendini deliğine zor atmış. Arkasından da tarla faresi arkadaşına çok zor yetişmiş.

İkisi de fare deliği içerisinde sessizce beklemeye başlamışlar. Fakat çok da korkmuşlar. Daha sonra tarla faresi arkadaşına ‘o ses evin kedisi olabilir miydi’ diye sormuş. Şehir faresi de ‘ben de öyle düşünüyorum’ demiş. ‘Galiba onun gürültüsüydü’ diye de eklemiş.

tarla-faresi-ile-sehir-faresi
tarla-faresi-ile-sehir-faresi

Ses uzaklaştıktan sonra da tekrar masaya oturmuşlar. Ancak artık bir defa neşeleri kaçmış ve çok tedirgin olmuşlar. Tarla faresi bu sefer de börekten almak istemiş biraz. Tam lokmayı ağzına atarken yine sesler gelmiş ve hemen yine ikisi kendilerini delik içerisine atmışlar. Yüzleri korkudan neredeyse bembeyaz olmuş ve titremeye başlamışlar. Tarla faresi sormuş: Bu kişi evin hanımı olabilir mi?

Şehir faresi de cevap vermiş: belki de otur bilmiyorum demiş. Şehir faresi arkadaşına karşı o kadar mahcup olmuş ki ona ne diyeceğini bilemiyormuş. Fareler sesler gittikten sonra tekrar dışarıya çıkmışlar. Sofraya bakmışlar ama artık yemek yiyecek kadar da iştahları kalmamış. Şehir faresi arkadaşına kusura bakma. Bir türlü sen de güzel bir şeyler yiyemedin, demiş. Haydi gel yemeğimize devam edelim birlikte demiş. Ancak tarla faresinin hiç keyfi kalmamış ve korkarak da yemek yemeye hiç alışık değilmiş. Arkadaşının sözlerine olumsuz yanıt vermek zorunda kalmış.

Tarla faresi de yemekleri yiyemediği için üzülmüş ancak yine de rahat rahat yemek yemenin daha iyi olacağını düşünmüş. Arkadaşını da kırmak istememiş ama yine de düşüncelerini arkadaşına söylemiş. Tarla faresi şehir faresine dönerek; istersen sen yarın bana gel, bende yemek yeriz. Sana ikram edecek çok şey yok. Sadece kuru ekmek var. Ancak en azından özgürce ve kimseden korkmadan yiyebiliriz, demiş. Şehir faresi de bunun üzerine arkadaşının teklifini seve seve kabul etmiş. Tarla faresi ve şehir faresi hikayesi da burada güzel bir sonla bitmiş.

tarla-faresi-ile-sehir-faresi
tarla-faresi-ile-sehir-faresi

Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalı Özeti

Tarla Faresi ile Şehir Faresi masalı özeti oku etkinliği verdiği mesajlarla oldukça ilgi çeken bir hikâyedir. Bir varmış bir yokmuş çok eski zamanlarda şehirde yaşayan sevimli bir küçük fare varmış. Bu fare hayatından o kadar memnuniyetsizmiş ki sürekli olarak canı sıkılırmış. Arkadaşlarının olmaması şehir faresinin her gün sıkıntılı bir zaman geçirmesine neden olmuş. Zaman zaman arkadaş ihtiyacı duyan şehir faresi bu isteğini bir türlü şehirde gerçekleştiremiyormuş.

Bu nedenle de gezinti yapmak için çantasını hazırlamış ve yaşadığı evden ayrılmış.Tarlalardan geçmiş,derelerden atlamış, bir sürü diğerler gezmiş en sonunda kendisinin evine yakın bir tarlada çalışan bir tarla faresi ile tanışmış.Bu tarla faresi hem çok akıllı hem de çok cana yakınmış. Bu nedenle de hemen ikisi birden arkadaş olun vermişler. Tarla faresi ile şehir faresinin birbirlerine anlatabilecek dedi çok güzel hikâyeleri varmış. Sürekli olarak şehir faresi tarlada yaşayan arkadaşının yanına gidiyormuş.Bu ziyaretlerinigün geçtikçe daha da sıklaştırmış ve birbirleri ile çok iyi arkadaş olmayı başarmışlar.

 Günlerden bir gün şehir faresi de tarla faresini kendi evine davet etmek istemiş. Tarla faresi bu teklifi üzerine o kadar sevinmiş ki hemen arkadaşına tamam gelirim yanıtını vermiş.Bu süreçte tarla faresi çok büyük hayaller kurmaya başlamış. Pastalar, tatlılar, börekler tarla faresinin rüyalarına girmiş. Aynı şekilde şehir faresi de çok büyük hazırlıklar yapmış ve arkadaşı geleceği için masayı donatmış. Masanın üzerine çerme çeşit yemekler yapmış ve pastalarla döşemiş. Ertesi gün olduğunda tarla faresi daha fazla dayanamamış ve hemen arkadaşını ziyarete gitmiş. Bu süreçte arkadaşını hemen eve davet eden Şehir Faresi onu en güzel yere oturmuş. Tarla faresi masanın üstündeki yiyecekleri görünce gözlerine inanamamış.

Bir anda hangisini yiyeceğini şaşırırken pastayı gözüne kestirmiş. Tam pastaya çatalı saplayacağı sırada bir ses duymuşlar. Bu ses üzerine hem tarla faresi hem de şehir faresi en yakındaki deliğin içerisinde saklanmışlar. Bu sesin önce evin kendisine ait olduğunu düşünmüşler. Ses uzaklaştıktan sonra tekrar masanın başına geçmişler. Ancak bir kere keyifleri kaçınca yemekten de çok fazla yemek istememişler.

tarla-faresi-ile-sehir-faresi
tarla-faresi-ile-sehir-faresi

Fakat şehir faresi arkadaşına ısrar edince bu sefer tarla faresi börekten yemek istemiş.Tam böreği elini uzatırken bu sefer yine bir ses duymuşlar ve anında yine en yakındaki deliğin içerisine saklanmışlar.Şehir faresi ve tarla faresi bu olayın üzerine deliğin içerisinde korku ile beklemeye başlamışlar. Tarla faresi o sesin evin hanımından geldiğini düşünmüş. Arkadaşı da ona onay vermiş.

Ses uzaklaştıktan sonra tekrar dışarıya çıktıklarında şehir faresi tarla faresine hadi oturup yemeğimizi yiyelim yanıtını vermiş. Şehir faresi her ne kadar arkadaşını en iyi şekilde ağırlamak istese de tarla faresinin bir kere artık keyfi kaçmış.  Arkadaşını kırmadan ona dönmüş demiş ki, sen en iyisi yarın bana gel tarlada birlikte yemek yiyelim demiş sana verebileceğim yemeğim çok az ancak kuru ekmek ikram edebilirim. Fakat en azından korkmadan özgürce yemeğimizi yiyip sohbetimizi yapabiliriz demiş şehir faresi bu teklifi seve seve kabul etmiş. Tarla Faresi ile Şehir Faresi masal oku etkinliği en güzel şekilde sona ermiş.

Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalı İle İlgili Merak Edilen Sorular

Tarla Faresi ile Şehir Faresi hikayesi oku etkinliğinde yanıtlanması gereken birçok soru vardır. Bu hikayede en çok merak edilen sorular ise şunlardır:

 • Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalı Yazarı Kimdir?: Tarla Faresi ile Şehir Faresi hikayesi yazarı İtalyan yazar Attilio Cassinelli’dir.
 • Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalı Kitabı Kaç Sayfadır?: Kitap herkesin rahatlıkla okuyabilmesi için 29 sayfadır.
 • Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalında Baş Kahramanlar Kimlerdir?: Kitapta ki başkarakter iki tanedir. Birincisi şehirde yaşayan ve hiç arkadaşı olmayan bir şehir faresidir. Diğer kahraman ise kırlarda ve tarlalarda özgürce yaşayan ancak yoksul bir fare olan tarla faresidir.
 • Şehir Faresi ile Tarla Faresi Masalında Şehir Faresi Neden Yollara Düşmüş?: Şehir faresi şehirde bir evin içerisinde yaşadığı için sürekli olarak canı sıkılıyormuş. Arkadaşının olmaması da ayrıca onu çok mutsuz ediyormuş. Sürekli olarak arkadaşsız olmak hem bulunduğu yerden sıkılmasına hem de hiç eğlenememesine neden oluyormuş. Bu nedenle de bir arkadaşa ihtiyacı olduğunu düşünmüş ve yolla düşmüş.
 • Şehir Faresi Gittiği Yerde Arkadaş Bulabilmiş mi?: Şehir faresi çıktığı uzun yolculuk sırasında çok fazla yer gezmiş. Bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşmış ve hiç arkadaş bulamamış. En sonunda şehir dışına çıkmış ve şehir dışında bir tarla kenarına gelmiş. Bu tarla kenarında bir tane fare ile tanışmış. Bu fare tarla faresiymiş. Tarla faresi ile biraz konuşunca birlikte çok iyi dost olabileceklerine karar vermişler ve o günden sonra da çok uzun zaman boyunca görüşmeye başlamışlar.
 • Şehir Faresi Tarla Faresine Ne Tür Teklifte Bulunmuş? Sürekli olarak şehir faresi tarla faresinin yanına gidiyormuş. En sonunda bir gün şehir faresi de evinde tarla faresini ağırlamak istemiş. Kendisine yarın akşam bana yemek yemeğe gelir misin diye teklifte bulunmuş.
 • Tarla Faresi Şehir Faresinin Teklifine Ne Cevap Vermiş? Tarla faresi arkadaşının kendisine yaptığı teklifi duyunca çok sevinmiş ve hemen kabul etmiş. O gece de rüyasında türlü türlü yemekler ve pastalar görmüş.
 • Şehir Faresi Arkadaşını Ağırlamak İçin Neler Yapmış?: Şehir faresi arkadaşını ağırlamak için bir sürü pastalar, börekler ve peynirler hazırlamış. Masada her şeyin tam olması için elinden gelen tüm hazırlıkları yapmış.
 • Şehir Faresi ve Tarla Faresi Masaya Oturduklarında Ne Olmuş?: İkisi de masaya oturup tam yemek yiyecekleri sırada bir ses duymuşlar. Bu ses üzerine hemen en yakın deliğe saklanmışlar. Kedi olduğunu düşünmüşler ve sonra yeniden masaya oturmuşlar. Daha sonra yine bir ses duymuşlar ve saklanmışlar. Bu da evin hanımıymış. Artık tarla faresi yemek yemek istememiş ve arkadaşına en iyisi sen tarlaya gel ekmek az ama olsun en azından rahat yeriz demiş.
 • Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalı Ana Düşüncesi Nedir?: Ne kadar çok yemek olursa olsun yediğiniz yemeği rahatça yiyemiyorsanız bir önemi yoktur. Ancak huzurla ve güvenle kuru ekmek de yeseniz o sizin için çok daha lezzetlidir.

Kıymetli Tuz MasalıMasal OkuPeri Kızı Masalı


Benzer İçerikler

Padişahın Küçük Kızı Masalı Oku
Padişahın Küçük Kızı Hikayesi
Getir Cübbemi, Al Semerini!
Getir Cübbemi Al Semerini Hikayesi
Tilki İle Eşek Masalı
Tilki İle Eşek Hikayesi
Prenses Rosette Masalı
Prenses Rosette Hikayesi

Yorumlar

 1. lara says:

  bayıldım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.