Tavşan İle Kirpi Hikayesi

Tavşan İle Kirpi

Abone Ol google news

Tavşan ile kirpi, Mutluluk Ormanı’nda yaşamakta olan bir tavşan varmış. Bu tavşan kendini o kadar çok beğenirmiş ki tüm ormandaki hayvanlar onun bu huyundan dolayı kendisi ile arkadaşlık etmezlermiş. Bir gün yine orman meclisi kurulduğunda tavşan ağır ağır kendine güvenen bir tavırla yerine geçmiş ve kendini övmeye başlamış. Bu durum artık bay kirpinin çok canını sıkmaya başlamış ve dayanamayarak.

“Tavşan senin buradaki hayvanlardan ne gibi bir üstünlüğün olabilir ki?” diye tavşana sormuş. Tavşan bu gelen soruya bozulsa da aldırmadan alaycı bir gülümseme ile “mesela senden çok hızlıyım” demiş.

Kirpinin ise bu arada aklına oldukça ilginç bir plan gelmiş. “Madem benden çok hızlısın o zaman yarışalım ve sende bu konuda kendini kanıtla” demiş. Tavşan bu cümleyi duyunca kahkahayı başmış. “gerçekten bu konuda ciddisi misin kirpi kardeş. Yarışın sonucunda üzülmeni istemem” diyerek bay kirpi ile dalga geçmiş. Kirpi ısrarcı tavrını devam ettirerek bir de ortaya iddia atmış.

Ertesi gün tüm orman halkı tavşan ile kirpi yarışını izlemeye toplanmışlar. Kirpinin ise bu sırada planı hazırmış. Bay kirpi ikiz kardeşi ile dün gece konuşmuş ve tavşana dersini vermek için bir plan yaptığını anlatmış.

Yarış başladığında hem kirpi hem de tavşan koşmaya başlamışlar. Ancak kimsenin bilmediği bir durum varmış yarışın bitiş noktasına yakın bir yerde kirpinin ikiz kardeşi bekliyormuş ve dönüşlerine yakın koşarak bay kirpinin yerine yarışı tamamlamış. Tavşan ise bitiş noktasına geldiğinde kirpinin kendisinden önce yarışı tamamladığını görünce oldukça şaşırmış ve buna inanmamış. Yarışın yeniden yapılmasını istemiş.

Bu sefer de bay kirpinin ikiz kardeşi yarışa başlamış ve bitiş noktasında bay kirpi beklemeye başlamış sonucun yine değişmediğini gören tavşan yarışı birçok kez tekrar ettirmiş ve sonunda yorgun düşerek pes etmiş.

Bu sırada bay kirpi tüm arkadaşlarının yanında yaptığı hileyi anlatarak “kendine çok güveniyordun tavşan kardeş ancak bazen hızlı olmak her durumda kurtarıcı olmamaktadır. Ben ve ikiz kardeşim sana bir ders vermek için böyle bir plan yaptık. Bir daha kimsenin özelliği ile dalga geçme çünkü senin ondan bir konuda üstün olman onun senden kötü bir durumda olduğunu göstermez.” Diyerek tavşanı uyarmış.

Tavşan ise bu olay karşısında çok utanarak bir daha kimse ile dalga geçmemiş ve kendini üstün görmemiş.

 

Tavşan İle Kirpi
Tavşan İle Kirpi

Tavşan İle Kirpi Masalının Konusu Nedir?

Tavşan ile Kirpi Masalının Konusu, kirpinin kendini beğenmiş tavşana verdiği dersi anlatmaktadır.

Tavşan İle Kirpi Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Tavşan ile Kirpi masalının ana fikri ise kendini beğenmiş ve herkesten üstün gören tavşanın arkadaşı kirpi tarafından verilen ders ile yaptığının yanlış olduğunu anlamasıdır.

Tavşan İle Kirpi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kirpi masalı 4. Sınıf öğrenci düzeyine uygun olmaktadır. Bu kapsamda kimseye karşı iyi olduğumuz özelliklilerimiz ile üstünlük taslamamız gerektiği ve aynı zamanda bir konuda başka birinden iyi olduğumuz bizi ondan üstün yapmayabilir o kişide bizden farklı bir noktada üstün özellik gösterebilir.


Benzer İçerikler

Hazine Sandığı
Hazine Sandığı Hikayesi
İyilik Yap İyilik Bul
İyilik Yap İyilik Bul Hikayesi
Usta Sihirbaz Masalı
Usta Sihirbaz Hikayesi
Dilenci Prens Masalı
Dilenci Prens Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.