Tembel Arı Hikayesi

Tembel Arı Masalı

Abone Ol google news

Tembel arı masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, çok güzel bir ormanın içerisinde arı kovanında yaşayan tembel mi tembel bir arı varmış. Tüm arılar her gün vızır vızır çalışır, çiçekten çiçeğe konarak polen toplar karınlarını doyurur, sonra da bal yaparlarmış. Sürekli çalışarak tüm kışı geçirecek kadar bal yapar, bu sayede de yiyeceksiz kalacakları kış ayları için yaptıkları bu ballar sayesinde aç kalmadan yaşarlarmış.

Ancak bu tembel arı, tüm gün boş boş dolaşır, bir çiçeğin üstüne konup polen toplamak yerine uyur, eve geldiğinde de bal yapmak yerine boş boş otururmuş. Bu tembel arıyı çok seven arkadaşı ise onu her defasında uyarır ve onun da kendileri gibi polen toplayıp bal yapması gerektiğini yoksa kış geldiğinde çok zorluk çekip aç kalacağını söyler dururmuş.

Tembel arı bu uyarıları hiç dikkate almaz, bazen aklından geçirse bile uğraşmak istemeyip hemen vazgeçermiş. Böyle günler günleri, aylar ayları kovalamış ve kış gelip çatmış. Tembel arı hariç kovandaki tüm arılar, tüm yaz çalışıp tüm kış boyunca yetecek kadar bal yaptıkları için rahat rahat kovanlarında kışın geçmesini beklemeye başlamışlar.

Tembel arı ise, tüm yaz boyunca yalnızca 3-4 günlük bir bal yaptığı için dördüncü günün sonunda balsız kalmış. “Dışarıdan biraz yiyecek toplar gelirim.” Diyerek kovandan dışarıya çıkacakmış ki her yer bembeyaz ve karlar içinde kalmış. Yiyecek bulmayı bırak, hava o kadar soğukmuş ki soğuktan titremeye başlamış ve hemen içeri girmiş.

Yemeksiz kaldığını anlayıp kara kara düşünmeye başlamış. Arkadaşı ona sürekli öğüt verdiği için ona sinirlenip küsmüş, bu yüzden arkadaşının yanına giderek yardım isteyememiş. Tek çare, kovandaki diğer arılardan yardım istemekmiş. Ama kimin kapısını çalsa hepsi ona;

-Biz tüm gün çalışırken sen tüm gün uyuyordun. Sen de bizim gibi çalışıp balını depolasaydın şimdi bu hale düşmezdin.

Diyerek kapıyı yüzüne kapatıyorlarmış. Tüm evleri tek tek gezen ve kimseden yardım alamayan tembel arı, son çare küstüğü arkadaşının evine gitmiş. Yaptığı hatanın da artık farkına varan ve çok pişman olan tembel arı, arkadaşı kapıyı açar açmaz ona da çok pişman olduğunu, hem tembellik yapıp bal toplamayarak hem de onu düşünmesine rağmen sinirlenip küstüğü için pişman olup binlerce özür dilemiş.

Tembel arının yaptığı hatayı gerçekten anladığını ve akıllandığını gören arkadaşı, onu çok sevdiği için kıyamamış ve onu affederek tüm yaz depoladığı balın yarısını ona vermiş. Bu sayede tembel arı kış boyunca aç kalmamış ve bir daha asla tembellik yapmamış.

Tembel Arı Masalının Konusu Nedir?

Tembel Arı masalının konusu, kış için çalışarak hazırlık yapmak yerine tüm yaz boyunca hiçbir iş yapmayan tembel arının kışın aç kalınca yaptığı hatayı anlamasıdır.

Tembel Arı Masalının Ana Fikri Nedir?

Tembel Arı masalı ana fikri, tembelliğin ve bugünün işini yarına bırakmanın ne kadar yanlış olduğudur.

Tembel Arı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Bugünün işini yarına bırakmamak, tembellik yapmak yerine her zaman çalışkan olmaya çalışmak ve arkadaşlarının iyiliğini düşündüğü için yaptığı uyarıları dikkate almak gibi önemli dersleri Tembel Arı masalı sayesinde çıkartabiliriz.

Masal OkuKuzu Zumi MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Tarla Kuşu ve Yavruları
Tarla Kuşu ve Yavruları Hikayesi
Kaz-cobanıi-Prenses-Kiz
Kaz Çobanı Prenses Kız Hikayesi
Fare İle Küçük Arı Masalı
Fare İle Küçük Arı Hikayesi
Yağmur Damlaları Masalı
Yağmur Damlaları Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.