Tembel Kız Hikayesi

Tembel Kız Masalı

Abone Ol google news

Çalışkan ve iyi yürekli bir kızın kendisini sevmeyen Üvey annesi ve Tembel kız kardeşi ile aralarında geçen olayları konu edinen güzel bir Kız Masalı. İyi okumalar.

Tembel Kız Masalı
Tembel Kız Masalı

Tembel Kız Masalı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde ülkelerden birinde tatlı bir köy varmış. Bu köyün içinde şirin bir ev varmış. Evde ise daha önceden farklı kişiler ile evli olup sonradan birbirleriyle evlenen bir çift varmış. Bu çiftin önceki evliliklerinden kalan birer kızları varmış. Bu kızlardan kadının kızı olan rahatına çok düşkün, sürekli güzelliği ile ilgilenen hep kendine hayran olan bir tembel kızmış. Adamın kızı olan ise sürekli babası tarafından iyi tembih edilmiş, dürüst ve çalışkan kızmış. Tembel Kız ve Çalışkan Kız pek anlaşamazmış.

Tembelkızın annesi kendi kızına çok sevecen yaklaşırken, eşinin kızı olan çalışkan kıza hep kötü davranırmış. Sürekli ona ev işlerini yaptırır, kendisi ve kızı hiç çalışmazmış. Bütün evi dip bucak o kıza temizletirmiş.

Çalışkan kız ise üvey annesinin dediklerine hiç gücenmezmiş. Ne derse onu yaparmış. Tüm evi tek başına temizlermiş. Kötü annesi yüzünden aynı işi defalarca yapmasına rağmen hiç bıkmazmış. Elinden ne geliyorsa onu yaparmış.

Babası ise ortadaki durumu farkındaymış ancak elinden hiçbir şey gelmiyormuş. Ona çok üzülürmüş. Zamanla hastalanmış ve elden ayaktan düşmüş. Hastalandığında üvey annesi yüzünden kızına çok üzülürmüş. Çünkü gözü önünde ona eziyet ettiği ortadaymış.

Babası bir gün kızını yanına çağırmış. Onunla konuşmak istemiş.

Baba: “Canım benim, artık elden ayaktan düştüm. Elimden bir şey gelmiyor. Sana yardım edemiyor, sana bir şey veremiyorum.”

Çalışkan Kız: “Hayır baba, sakın üzülme. Ben elimden geleni yapar, gerekirse senin için iş bulur sana bile bakarım. Çok para kazanacak, seni daha iyi yaşatacağım. Bu kötü günler geçecek.”

Baba: “Olur mu hiç öyle şey? En kısa sürede iyileşir tekrar sizlere bakarım. “

Bu konuşmalar geçerken çalışkan kızın üvey annesi sessizce ulak kabartıyormuş. Ve o da bu kararın iyi bir fikir olduğuna kanaat getirmiş. Çalışkan kızı zengin bir aile yanında çalıştırır, tüm parasını alırım diye düşünüyormuş. Kendi kızını işe yollamak ise hiç aklının ucundan bile geçmemiş.

Ertesi gün çalışkan kıza gidip durumu açıklamış. Babasının artık elden ayaktan düştüğünü ona bakmakta zorlandığını söylemiş. Bu nedenle ek olarak masraflar çıktığını gidip bir işte çalışırsa çok daha güzel olacağını dile getirmiş. Zengin bir ailenin yanına gidip hizmetçilik yaparsa güzel paralar kazanabileceğini söylemiş.

Bunu duyan babası ise kadına karşı çıkmış. Bu ne cüret diye seslenmiş. Neden senin kızın çalışmaya gitmiyor da benim kızım gidiyor demiş. Kadın ise kendi kızının çok güzel olduğunu o tarz işlerin kızının eline uygun olmadığını söylemiş. Üstelik senin kızın güzel değil, o işler onun elinden gelir tarzında cümleler kurmaya başlamış.

Babası bu duydukları karşısında üzülmüş. Kızına dönüp gitmek zorunda değilsin demiş. Kızı ise bu işlerin üstesinden gelebileceğini, hiçbir zaman verdiği nasihatleri unutmayacağını söylemiş. Babasına kızını iyi yetiştirdiğini, şimdiye kadar ki emeklerinin karşılığını alacağını söylemiş. Üvey annesi kızın çalışmaya gideceğinden dolayı çok mutlu olmuş. Gelince tüm parasını alacağı hayalleri içerisindeymiş. Bu sırada da kendi kızıyla güzel vakitler geçirme planları kurmuş.

Çalışkan kız sabah olunca iş aramak için evden çıkacakmış. Üvey annesi ona hiçbir yolluk eşya vermemiş. Zengin bir ailenin yanında iş bulabilmek için evden çıkmadan önce babasını ziyaret etmiş.

Babası: “Sakın kimsenin yardım dileğini reddetme, yaptığın iyilik gün gelir seni tekrar bulur. Her zaman çalışkan ol, emeklerinin karşılığını hep alacaksın. “

Çalışkan Kız: “Evet baba, bu dediklerini hiç ama hiç unutmayacağım. Her zaman elimden geldikçe benden yardım isteyenlere yardım edeceğim.”

Bu sohbetin ardından vedalaştıktan sonra çalışkan kız yola koyulmuş. Kafasında zengin bir aile bulma ümidi varmış. Uzunca yol almış, dağları aşmış, nehirleri geçmiş. Ama bir türlü iş verecek zengin bir aile bulamamış. Ama asla iş bulma hedefinden şaşmamış. Hep babasının dediğini uygulamış yani asla pes etmemiş.

Ne kadar sürerse sürsün bu işi bulacağım diye yolda yürürken ona seslenen birini duymuş. Hey bana yardım et sesleri geliyormuş. Sesin nereden geldiğini anlamayan kız, iyice etrafa bakmış. Ses bir ağaçtan geliyormuş. Ağaç: “Merhaba, bana lütfen yardım et. Kuru dallarımı temizlememe yardım et, bende sana ileride yardım edeyim “diyormuş.

Çalışkan kız ağaca doğru yürüyüp memnuniyetle yardım edeceğini söylemiş. Yavaşça ağaca zarar vermeden üstüne çıkmış. Tek tek eliyle kuru dalları ağacın gövdesinden ayırmış. En son yere indiğinde ağaç ona tekrar seslenmiş. Ağaç: “Teşekkür ederim, benim için yoruldun, bu iyiliğini unutmayacağım” demiş. Sonra tekrar yol almaya başlamış.

Az biraz daha yol aldıktan sonra bir kurumakta ölmek üzere olan bir asma görmüş. Bu asma da ona seslenmiş. Asma: “Hey yolcu, bana yardım eder misin? Birisi köklerimi çapalamazsa öleceğim. Lütfen yardım et, belki bende ileride sana yardım ederim” demiş. Çalışkan kız ne kadar yorulmuş olsa da babasını dediğini hatırlayıp yardım isteğini geri çevirmemiş.

tembel kiz masali

Memnuniyetle yardım ederim diyerek asmanın dibinde bulunan çapaya doğru uzanmış. Asmanın köklerini çapalamış. Avuçları iyice şişene kadar çapalamaya devam etmiş. En son işi bitirdiğinde asma ona tekrardan seslenmiş. “Ellerin acımış olmalı, bu iyiliğini asla unutmayacağım, sayende yaşayabileceğim” demiş.

Çalışkan kız ise cevap vermiş. “Hiç önemli değil, yakında iyileşirler. Yardıma ihtiyacın vardı, bu yardım talebini geri çevirirsem babamın sözünden çıkmış olurum” dedi.  Kız tekrar yola koyulmuş.

Yine kendisine seslenen birini duymuş. O da yardım istiyormuş. Etrafa bakmış çatlak bir ocak varmış. Ocak:” Merhaba yolcu, acaba beni temizleyip tamir edebilir misin, ileride benimde sana iyiliğim dokunabilir” demiş. Kız ise bu yardımı da geri çeviremezmiş. Elbette yardım ederim, istemen yeterli demiş. Hemen ocağı temizlemiş. Ancak çatlak için farklı bir çözüm bulmalıymış. Etraftaki çamuru alarak ocağı tamir etmeye başlamış. Ocak çok güzel bir şekle bürünmüş. Ama kızın üstü hep kirlenmiş.

Ocak:” Çok teşekkür ederim, bu iyiliğini unutmayacağım. Sayende yepyeni oldum. Ama sen kirlendin” demiş. Kız temizleyebileceğini söyleyip rica ettikten sonra tekrar yola koyulmuş. Uzunca bir yol aldıktan sonra bir ses daha duymuş. Ses kuyudan geliyormuş. Kuyu:” Merhaba bakar mısın? İçimdeki su çok kirli acaba onu boşaltıp beni temizler misin, benimde sana ileride iyiliğim dokunabilir” demiş. Çalışkan kız bu talebi de kabul etmiş. Kız kuyuyu temizlemiş ve kirli suyu boşaltmış.

Kuyu:” Benim yüzümden hep üzerin mahvoldu. Ama bu iyiliğini asla unutmayacağım, hep aklımda olacak. Bana yardım ettiğin için teşekkür ederim” demiş. Kız ise üzerini temizleyebileceğini ve teşekkürüne karşılık rica edip oradan ayrılmış.

Biraz daha yol aldıktan sonra tatlı bir ses duymuş. Ses bir köpekten geliyormuş Köpeğe baktığında köpek çok kirli ve tüyleri çok uzamış. Temizlenmesi ve tüylerinin kesilmesi gerekiyormuş. Köpek kıza seslenmiş. “Acaba beni temizlemeye yardım eder misin? Belki sana ileride yardımım dokunur” demiş. Kız tatlı köpeğe doğru giderek yardım etmeye başlamış. Köpeği bir nehre götürüp iyice yıkamış. Nehre vardığında o da kendini temizlemiş. Sonra kuruduktan sonra tüylerini kesmeye başlamış. Eskisinden çok daha temiz bir hale gelmiş. Köpek sevinçten etrafta koşuyormuş. “Bu iyiliğini asla unutmayacağım, çok teşekkür ederim. İyi ki varsın” demiş. Kız artık çok daha sağlıklı köpeğin yanında ayrılıp yola koyulmuş.

Aklında hala iş bulamamanın verdiği hüzün varmış. Gece olmak üzereymiş. Bir ev görmüş. Eve girdiğinde onu yedi tane peri karşılamış. Onlara iş arıyorum da evden uzaklaştım. Hava iyice karardı acaba bir gece burada kalabilir miyim, demiş.

Bunu duyan periler aslında hizmetçi aradıklarını söylemiş. Kabul ederse bu evde kalabileceğini ve burada çalışabileceğini söylemiş. Çalışkan kız ise bu teklifi kabul etmiş. Perilerden bir tanesi ona evi tanıtmış. Yapılması gereken işleri göstermiş. Bu peri ona bu evde yedi oda olduğunu ama sadece altısının temizlenmesi gerektiğini söylemiş. Asla ama asla kalan sonuncu odaya girmemesi gerektiğini söylemiş.

Bunu duyan kız ise işi onaylayıp, dedikleri gibi her gün girmemesi gereken oda hariç tüm evi temizlemiş. Periler ise onun yaptığı işi beğenip işini hakkıyla yaptıklarına kanaat getirmişler. Kız aralıksız bir sene boyunca çalışmış. Hiç girmemesi gereken odaya girmemiş. Babasının dediği gibi hep verilen işleri tam yapmış. Ve perilere itaat etmiş.

Bir senenin ardından kız iyice para biriktirmiş. Ve ailesini ziyaret etmek için izin istemiş. Periler ise bir sene boyunca kendisine hizmet eden bu kızın tüm yaptığı işten memnun kalmışlar. Ve ona neden hiç girmemen gereken odaya girmedin diye sormuşlar. Kız ise babasının dediklerini söyleyip işinin sizlere itaat etmek olduğunu söylemiş.

Bunu duyan periler kız ile gurur duymuşlar. Onu tüm sene girmediği yedinci odaya davet etmişler. Odaya girdiğinde odada onu altın ve gümüşler karşılıyormuş. Periler ona şu teklifi sunmuş. “Bu odada istediğin kadar yuvarlan senin vücuduna değen tüm değerli eşyalar senin olacak” demişler. Kız ise bunu duyduğunda çok mutlu olmuş. Çünkü bu altınlar sene boyu kazandığı paradan daha fazla değerlere sahipmiş.

Hemen yerde uzanarak altın ve gümüşleri almış. Periler ona hizmet ettiği için teşekkür etmişler. Ayrıca girmemesi gereken odaya girmediği için dürüstlüğünden dolayı onu tebrik etmişler. Kız tüm paralarını, gümüşlerini ve altınlarını yanına alıp evin yolunu tutmuş. Yolda yine geldiği yoldan gitmeye karar vermiş.

Geri dönerken yolda yıkadığı ve tüylerini temizlediği köpeğe rastlamış. Ama artık tüyleri yerinde inciler varmış. Köpek kıza seslenmiş:” Küçük kız, sen bana zamanında yardım etmiştin. Şimdi benim sıram. Üzerimdeki incilerden istediğin kadar alabilirsin” demiş. Kız köpeğin bu teklifini kabul ederek çantasına incileri doldurmuş. Teşekkür ederek orada ayrılmış.

Köpeğin yanından ayrıldıktan sonra temizlediği kuyuya varmış. Kuyu kıza seslenmiş: “Bu sıcak yaz gününde gel suyumdan iç. Sen zamanında bana yardımın dokundu. Senin sayende artık daha temizim. Bu suyu sana ikram etmeme izin ver” demiş. Bunu duyan kız zaten aşırı susadığını fark edip kuyudan su içmeye gitmiş. Suyu içince kendine gelen kız çok rahatlamış. Kuyuya teşekkür ederek oradan ayrılmış.

Biraz daha yol aldıktan sonra daha önceden yardım ettiği çatlağını onardığı ocağı görmüş. Ocak:” Gel zamanında sen bana yardım ettin, şimdi sıra bende gel ve lezzetli pidelerimden ye” demiş. Kız zaten karnı aç bir haldeymiş. Bu teklifi kabul etmiş. Ocağın pidelerinden yedikten sonra teşekkür ederek yanından ayrılmış.

Biraz daha yol gittikten sonra daha önceden çapasını yaptığı asmaları görmüş. Asmada çok güzel üzümler varmış. Asma ona üzümlerinden yemeyi teklif edip, üzüm suyu da içip teşekkür ederek oradan ayrılmış. Kendisini çok iyi hissediyormuş.

Eve doğru tekrar yola koyulduğunda yolun kenarında zamanında yardım ettiği ağacı görmüş. Ağaç kızı yanına çağırıp zamanında sen bana yardım ettin, şimdi benim armutlarımdan yiyebilirsin demiş. Kız çok sevinmiş. Hemen yiyebileceği kadar armut toplamış. Birde babasına götürmek için de armut toplamak için izin isteyip ona da toplamış. Ağaca duyduğu minneti ifade ederek hemen oradan ayrılmış. Eve doğru yola koyulmuş.

Eve vardığında babası iyileşmiş, evin bahçesinde oturuyormuş. Kızının geldiğini görünce hemen ayağa kalkıp onu karşılamış. Birbirlerine sarılmaya başlamışlar. Üvey annesi ve kızı sesleri duyunca bahçeye çıkmış. Kızın altın ve paralarını görünce ağızları açık kalmış. Ama babalarının onlara sert yaptığını görünce kendilerine o paradan pay düşmeyeceğini anlamışlar.

Üvey anne bu olanları görünce kendi kızını da çalışmaya yollamak istemiş. Çünkü o paralara sahip olmak onun için bir hayalmiş. TembelKız istemeyerek de olsa iş aramaya koyulmuş. Yolda bir ağaç görmüş. Ağaç bundan kuru dalları için yardım istemiş ama tembelkız hiç üzerine çıkamam, ellerimi mahvedemem demiş.

Ağacın yanından ayrıldıktan sonra bir asma görmüş. Asma kendisine yardım etmesini, toprağını çapalanmasını istemiş. TembelKız, güzel ellerimi senin için feda edemem hep ağrırlar deyip uzaklaşmış.

Asmanın da yanından gittikten sonra onu bir ocak karşılamış. Ocak çatlakmış. Tembelkızdan yardım istemiş. Tembelkız, bu sıcakta sana nasıl yardım edeyim, edemem demiş. Oradan da uzaklaşmış.

Ocağın ardından bir kuyunun yanına gelmiş. Kuyu tembelkızdan içindeki kirli suyu temizlemesini rica etmiş. Tembelkız ise hep üzerinin kirleneceğini bunu yapamayacağını söylemiş. Kuyunun da yanından ayrıldıktan sonra bir köpek sesi duymuş.

Köpek hep çamur içinde tüyleri uzunmuş. Bu yüzden tembelkızdan yardım istemiş. Tembelkız, üzerinde bit olabileceğini bu yüzden yardım etmek istemediğini söylemiş. Köpeğin yanından ayrıldıktan sonra hava kararmaya başlamış. Karşısına bir ev çıkmış. Evin kapısını çaldıktan sonra karşısına yedi tane peri çıkmış. İş ararken henüz iş bulamadığını geceyi burada geçirebilmek için izin istemiş.

Periler bu isteğini kabul etmişler. Ayrıca kendisine evi temizlemesi için işçi aradığını söylemişler. Tembelkız ise bunu severek kabul etmiş. Periler tembelkıza evi tanıtmış. Evde yedi oda bulunuyormuş. Bu odaların altısını temizlemesini ve kalan bir odaya ise asla girmemesini istemişler. Kız bu kuralları kabul ederek işe başlamış. İlk günden bile hiç istemeyerek temizlik yapıyormuş. Aklı hep girmemesi gereken odadaymış. Ev sahibi periyse eğer demek ki bu gizli odada değerli eşyalar saklıyor olabilir diye düşünüyormuş.

Kafasında o odaya girmeye karar vermiş. Ertesi gün hava kararınca girme planı yapmış. O esnada anlamasınlar diye istemeyerek temizlik yapıyormuş. Gece olmuş ve planını uygulamaya başlamış. Odaya girince karanlık bir ortam onu karşılamış. Birden ayağı kaymış ve yere düşmüş. Üzerine kurbağalar ve arılar gelmeye başlamış. Çığlık çığlığa odadan kaçmaya başlamış. Daha perileri görmeden çoktan evden uzaklaşmış.

Hızlıca eve doğru yola koyulmuş. Yolda yardım etmediği köpeği görmüş. Köpeğin tüyleri ve çamuru yerine inci varmış. Onlardan isteyince köpek vermemiş. Peşinden koşsa da yakalayamamış. Sonra yolda gelirken gördüğü kuyudan su içmek istemiş bunca olayın ardından iyice susamış. Kuyuya baktığında su çekilivermiş. Alamayacağı bir derinliğe inmiş. Kendisine yardım etmeyen tembelkıza kuyu su vermek istememiş.

Biraz daha yol kat ettiğinde gelirken gördüğü ocağa rastlamış. Ocakta çok güzel pideler sıcak sıcak bekliyormuş. Kız bu pidelerden istese de ocak müsaade etmemiş. Kız da buradan da karnı aç bir şekilde ayrılmış.

Sonra gelirken gördüğü asma da çok güzel üzümler olduğunu görmüş, aç olduğunu söyleyip üzüm istese de asma kendisine üzüm vermemiş. Biraz daha ilerleyen tembelkız kendisinden yardım isteyen ağacın üzerinde armutlar olduğunu görmüş. Uzanarak almak istese de ağaç dallarını yukarı doğru çekmiş. Başta kendisine yardım etmeyen kıza armut ermek istememiş.

Armut da alamayan tembelkız eve doğru yola koyulmuş. Eve geldiğinde üvey anne ve baba tembelkızı karşılamış. Kadın kızın elleri boş olduğunu kir ve pislik içinde olduğunu görünce ne oldu sana demiş. Tembelkız olayları teker teker anlatınca Baba:” Ben kızımı çalışkan ve yardımsever bir şekilde yetiştirdim. Siz de çalışkan olsaydınız kızıma kötü davranmasaydınız olmazdı bunlar” demiş. Bu sözlerin ardından baba, anne ve kızını evden kovmuş. Kızıma kötü davranamazsınız demiş.

Çalışkan kız ve babası ise mutlu bir hayat sürmüşler. Gökten üç elma düşmüş, biri tembel kız masalını yazana biri bu masalı okuyana, sonuncusu ise bu masalı dinleyenlere.

Tembel Kız Masal Özeti

Zamanın birinde bir köyde tatlı bir ev varmış. Bu evin içinde daha önceden farklı kişilerle evlilik yapmış karı koca yaşarmış. Her ikisinin de önceki evliliğinden kalma bir kızı varmış. Bu kızlardan kadının kızı olan aşırı tembel, kendini beğenmiş, hiçbir işe elini atmayan bir kızmış. Adamın kızı ise çok çalışkan, yeri geldiğinde yardım isteyen herkese elini uzatan bir kızmış.

Üvey annesi çalışkankıza sürekli eziyet ediyormuş. Bütün gün kızı ve kendisi dinlenirken çalışkankıza tüm evi temizletiyormuş. Kız ise hiç sesini çıkartmadan istenilenleri yapıyormuş. Bunu gören adam ise sesini çıkaramıyormuş çünkü günden güne hastalanıyormuş.

Bir gün babası yatakta hasta bir şekilde yatarken kızını çağırmış. Ondan özür dilemiş. Kızı ise özür dilenecek bir durum olmadığını, gerekirse çalışabileceğini dile getirmiş. Bunu duyan üvey anne ise çalışkankızı işe gitmesi konusunda mantıklı bulmuş. Çalıştırır tüm parasını alırım diye düşünüyormuş. Bunu kıza söylemiş. Babası ise reddetse de kız mantıklı bulup işe girmeye karar vermiş.

Sabah babası ile vedalaştıktan sonra evden çıkmış. İş aramaya koyulsa da bir türlü iş bulamamış. Yolda yürürken bir ağaç görmüş. Ağaç kızdan kuru dallarını temizlemesi için yardım istemiş. Kız kabul edip temizledikten sonra oradan ayrılmış. Biraz daha ilerledikten sonra bir asma görmüş. Asmada kurumak üzereymiş. Kendisinden toprağını çapalamasını rica etmiş. Yardımsever kız ona da yardım etmiş. Oradan da ayrılmış.

Biraz daha yol yürüdükten sonra bir ocak ile karşılaşmış. Ocak çatlak ve kirliymiş. Çalışkankızdan yardım istemiş. Kız temizleyip çamur ile ocağın çatlağını onarmış. Ocağın yanından da ayrıldıktan sonra bir kuyu görmüş. Kuyu kendisinden içindeki kirli suyu boşaltması konusunda yardım istiyormuş. Kız ise bu yardım teklifini kabul etmiş. Sonra ayrıldıktan sonra bir köpek sesi duymuş. Bu köpek kirli ve tüyleri çok uzunmuş. Kızdan temizlenmesi konusunda yardım etmiş. Götürüp bir nehirde köpeği yıkayıp tüylerinin bakımını yapmış. Sonra oradan ayrılmış.

Hava kararmak üzereymiş. Bir evin önüne gelmiş. Kalacak yer istemek için kapıyı çalmış. Kapıyı yedi tane peri açmış. Onlara iş aradığını hava karardığı için kalacak yerinin olmadığını söylemiş. Periler ise kendisine evinde hizmetçi aradıklarını ve burada kalabileceklerini söylemiş. Çalışkankız çok mutlu olmuş. Sonunda iş bulabilmiş olmak onu mutlu etmiş. Perilerden bir tanesi ona evi gösterirken bu evde yedi oda olduğunu ama sadece altısının temizliğinin yapılması gerektiğini söylemiş. Kalan bir odaya ise asla adım atmaması gerektiğini dile getirmiş.

Kız ise bu kuralları duyduktan sonra işi onaylamış. Hemen temizliğe başlamış ertesi gün. Neredeyse tam bir sene boyunca evin temizliğini yapmış. Ve gereken parayı biriktirdiğine inanmış. Perilerden hasta babasını ziyaret etmek için izin istemiş. Periler buna izin vereceklerini söylemiş. Ardından yasak odaya hiç girmedikleri için onu tebrik edip ödüllendirmek istemişler. Yasak odaya götürdüğünde onu altın ve gümüşlerle kaplı bir oda karşılamış.

Periler çalışkankıza bu odada sana temas eden her şey senin olacak demiş. Kız ise yere uzanarak altın ve gümüşlere dokunmuş. Gerektiği kadar alan kız evden mutlu bir şekilde ayrılmış. Geri yolda dönerken yardım ettiği köpeği görmüş. Köpeğin tüyleri yerine inci varmış. Köpek kıza bu incilerden vermiş.

Biraz ilerledikten sonra suyunu temizlediği kuyuyu görmüş. Kuyu kıza istediği kadar su vermiş. Kız burada iyice dinlenmiş. Biraz daha ilerledikten sonra tamir ettiği ocağı görmüş. Ocak kıza sıcak pidelerinden vermiş. Kız karnını bu leziz pidelerle doyurmuş.

Eve yaklaşırken daha önceden toprağını çapaladığı asmalara denk gelmiş. Lezzetli ve kocama gözüken üzümlerden kıza vermiş asma. Yanında da üzüm suyu içirmiş. Biraz daha ilerledikten sonra yardım ettiği ağaç kıza armutlarında vermiş. Babasına götürmek için de izin isteyen kız armutları da toplayıp eve dönmüş.

Babası bahçede otururken kızının geldiğini görünce ayağa kalkmış, sarılmış. Sesleri duyan üvey anne ve kızı da dışarı çıkmış. Altınları, gümüşleri, incileri gören üvey annenin gözleri dönmüş. Ama babası sert tavır yapınca kendisine pay düşmeyeceğini anlamış.

Üvey anne kendi kızını da işe göndermeye karar vermiş. Kız sabah gerekli malzemeleri alıp yola çıkmış. Kız yolda ağaçla karşılaşmış ama yardım etmemiş. Asma ile de karşılaşmış ona da yardım etmemiş. Ocak ile karşılaşmış ona da yardım etmemiş. Çünkü vücudunu çok beğenen bu kız bu yardımları kabul ederse incinebileceğini düşünüyormuş. Sonra kuyuya da denk gelmiş ona da yardım etmemiş. En son köpeğe denk gelmiş onu da kendi haline bırakmış.

Hava kararmaya başlamış. En son karşısına perili ev çıkmış. Kapıyı çalınca iş aradığını kalacak yeri olmadığını söylemiş. Periler bu evde çalışarak kalabileceğini söylemiş. Bunu istemeyerek de olsa kabul eden kıza perilerden biri odaları göstermiş. Yedi tane odadan sonuncusuna girmesinin yasak olduğunu söyleyen periyi onaylamış ve işi almış. Ancak o yasak odaya girme hevesi tembelkızın içini yiyormuş. Bunlar periyse demek ki orada değerli eşyalarını saklıyor olmalılar diye düşünmüş. Ertesi gece oraya girme kararı almış.

Kapıyı açtığında karanlık bir ortam onu karşılamış. Ayağı kayıp yere düşmüş. Yere düşünce üzerine kurbağalar ve arılar saldırmaya başlamış. Çığlıklar içinde evden kaçmış. Eve dönme kararı alan kız geldiği yolda geri dönecekmiş.

Yolda yardım etmediği köpeği görmüş. Tüylerini inciler kaplamış, eskisi gibi kirli değilmiş. Almak istese de alamamış köpek kaçmış. Kuyunun yanına geldiğinde bunca olayın ardından su içmek istemiş. Ama kuyu kendisine yardım etmeyen bu kıza su vermek istememiş. Suyu en aşağı kadar çekmiş.

Yola devam eden kız ocağı görmüş. Üzerinde sıcacık leziz pideler varmış. Ama kız bu ocaklardan almaya çalışınca ret yemiş. Çünkü zamanında yardım etmeyi reddettiği ocakmış. Biraz daha gidince üzerinde güzel ve kocaman üzümlerin olduğu asmayı görmüş. Zamanında yardım etmediği asmaymış. Üzüm vermemiş tembelkıza. Biraz daha gittiğinde yardım etmediği ağaçları görmüş. Üzerinde kocaman sulu armutlar varmış. Almak istese de ağaç dallarını yukarı çekmiş. İzin vermemiş.

Hiçbirini alamayan kız eve dönmüş. Evde üvey annesi ve diğerleri tembelkızı karşılamış. Eli boş dönen kızı gören diğerleri olanları dinlemiş. Baba ise tembel olmanın zararlarını gösterip, çalışkankıza kötü davrandığı günleri hatırlatmış. Bunun ardından tembelkız ve anneyi evden kovmuş. Çalışkankız ve babası ise sonsuza dek mutlu yaşamış.

Tembel Kız Masalı Hakkında Sorulan Sorular

 • Tembel Kız Hikayesinin Ana Fikri Nedir?: Tembel kız hikayesi ana fikri, asla tembellik etmeyip çalışkan olmalıyız. Bir işi yaparken yaptığımız işi çalışkan kız gibi hakkını vermeliyiz.
 • Tembel Kızın Masalı Konusu Nedir?: Tembel kızın masalı konusu, üvey anne babaya sahip iki kızın biri tembel biri çalışkandır. Bu iki kızın iş arama yolculukları konu edinmiştir.
 • Tembel Kız Masalından Çıkarılacak Dersler Nelerdir?:
 • Çalışkan kız tembel kız arasından çalışkan kız gibi olmalıyız. Çalışkan bir şekilde her işi yapabilmeliyiz.
 • İşimizi yaparken tembel kız masalındaki çalışkan kız gibi tüm işimizi sağlam ve eksiksiz yapmalıyız.
 • Bizden ardım isteyen kişilere yardım etmekten çekinmemeliyiz.
 • Bizden yardım isteyenlere yardım edersek başka bir zaman bize iyilik yapılabilir.
 • Bize bir iş verildiğini verilen güveni boşa çıkarmamalıyız.
 • Başkalarına kötü davranmamalıyız.
 • Tembel Kız Masalı Nasıl Dinlenir?: Tembel kızın masalın okunduğu videolar ile bu masalı dinlemek isteyebiliriz. Tek yapmanız gereken YouTube uygulamasına girerek Tembel Kız masalı yazmak. Çıkan sonuçlar arasında sesi kaliteli gelen bir okuyucuyu seçerek masalı küçüklerimize, okuma yazma bilmeyen miniklere dinletilebilir.
 • Tembel Kızın Hikayesi Kısaca Nedir?: Tembel Kızın hikayesi kısaca okumak isteyenler yazımızın üst kısmında bulunan Tembel kız masalı özet kısmını okuyabilirler.

Kısa HikayelerKeloğlan Masalları4 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Dargınmış
Dargınmış Hikayesi
Alice Harikalar Diyarında
Alice Harikalar Diyarında Hikayesi
Kara Bulut ve Güneş Masalı
Kara Bulut ve Güneş Hikayesi
Timur'un Değeri
Timur’un Değeri Hikayesi

Yorumlar

 1. Masaldaki kuyu says:

  Bu masalın tiyatrosunu okulumuzda yapacağız çok teşekkürler

 2. nazan says:

  prses masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.