1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri6 Yaş HikayeleriÇocuk Hikayeleri KısaDers Verici HikayelerEn Etkileyici Başarı HikayeleriEn Güzel HikayelerGerçek ve İlginç HikayelerHalk HikayeleriHikaye OkuHikayelerİbretlik HikayelerKısa HikayelerKomik HikayelerMasal ve Hikaye DinleOkul Öncesi Hikayeler

Terzi ve İhtiyar Hikayesi

Terzi ve ihtiyar hikayesi, Şehrin birinde oldukça uyanık ve fazlasıyla açgözlü bir terzi yaşamaktaymış. Her gün kendisine gelen müşterilere kandırıp alması gerekenden fazla para alarak yapması gereken işten çok daha az kalitede işler yapmaktaymış.

Uzun yıllar şehirde yaşayan kişileri kandıran bu terzinin dükkanına bir gün ihtiyar bir adam girmiş. İhtiyar adam kendisine bir kumaş vererek ona çıkart bir pantolon dikmesini istemiş. Terzi adamın üzerine bakarak alaycı bir tavırla “bey amca sen bu kumaşı nerden buldun? Bu kumaş çok pahalı senin üzerine hiç yakışmaz” demiş.

İhtiyar adam terzinin yüzüne dik dik bakarak “sana ne oğul? Sen dediğimi yap” demiş. Tüccar kendisine böyle davranan bu ihtiyara dersini vermek istemiş. “Tamam bey amca istediğin bu pantolon 200 altın eder” demiş.

İhtiyar terzinin yüzüne yine dik dik bakarak “istediğim pantolonun kaç altın ettiğini ben biliyorum oğul. Ama yine de istediğin parayı sana vereceğim” demiş. Cebinden 200 altın çıkartarak tek tek terzinin eline saymış ve dükkândan çıkıp gitmiş.

Terzi adamın arkasından şaşkınca bakarken elindeki kumaşı kenara koymuş. Günlerce böyle fakir ve kötü giyimli adamın böyle kaliteli bir kumaş ve bu kadar altına nasıl sahip olduğunu düşünmeye başlamış.

İlgili Makaleler

İhtiyar birkaç gün sonra yeniden dükkana gelmiş ve pantolonunun hazır olup olmadığını sormuş. Terzi ise ihtiyarın bu kadar parayı nereden bulduğunu merak ettiği için pantolonu hemen hazırlamış ve adama vermiş. Daha sonra ihtiyar adam dükkandan çıktıktan sonra arkasından yavaşça onu takip etmeye başlamış.

İhtiyar adam yaşından çok fazla bir hızla yürümekteymiş. Neden sonra oldukça büyük ve geniş bir eve girdiğini görmüş. Bu evin nasıl bu adama ait olduğunu daha da merak ederek kendisi de içeriye girmiş.

Bu sırada odanın içerisinde şaşkın şaşkın bakarken içeriye genç bir delikanlı girmiş. Delikanlı terziye burada ne aradığını sormuş. Terzi yarı şaşkın yarı kekeler şekilde olanı biteni anlatmış.

Delikanlı gülerek “sen benim babamdan bahsediyorsun. Ancak o fakir değil sadece insanların ona giyimiyle itibar etmesini istemediğinden bu şekilde geziyor. Pantolonda zaten benim için diktirdi” demiş. Terzi tüm olanları duyduktan sonra delikanlının ayaklarına yapışarak “aman beyim kusura bakmayın. Pantolonun size olduğunu bilseydim hiç 200 altın der miydim? Demiş.

Delikanlı terziye “ister ben olayım ister fakir babam olsun sence doğru mudur 200 altını istemek bir pantolon için” demiş. Terzi kızarıp bozarmış ve utanç ile dükkanına geri dönmüş. O günden sonra ise kimseden ederinden fazla para istememiş.

Terzi ve İhtiyar Hikayesi
Terzi ve İhtiyar Hikayesi

Terzi ve İhtiyar Hikayesinin Konusu Nedir?

Terzi ve ihtiyar hikayesinin konusu aç gözlü bir terzinin bir gün dükkanına gelen ihtiyar bir adamdan değerinden çok fazla altın istemesi ancak adamın bu parayı ödemesine şaşırarak onu takip etmesini anlatmaktadır.

Terzi ve İhtiyar Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Terzi ve ihtiyar hikayesi ana fikri ise aç gözlü terzinin aslında yaşlı adamla ilgili düşündüklerinin beklediklerinin hiç de doğru olmadığını görmesi ve değerinden fazla para isteyerek aç gözlülük yaptığı için utanmasıdır.

Terzi ve İhtiyar Hikayesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Terzi ve ihtiyar hikayesinden çıkarılabilecek dersler ise insanları dış görünüşüne göre yargılamamak ve aynı zamanda aç gözlülük yapmanın utanç verici bir durum olduğunu anlamaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!