Terzi ve İhtiyar Hikayesi

Terzi ve İhtiyar Hikayesi

Abone Ol google news

Şehrin birinde oldukça uyanık ve fazlasıyla açgözlü bir terzi yaşamaktaymış. Her gün kendisine gelen müşterilere kandırıp alması gerekenden fazla para alarak yapması gereken işten çok daha az kalitede işler yapmaktaymış.

Uzun yıllar şehirde yaşayan kişileri kandıran bu terzinin dükkanına bir gün ihtiyar bir adam girmiş. İhtiyar adam kendisine bir kumaş vererek ona çıkart bir pantolon dikmesini istemiş. Terzi adamın üzerine bakarak alaycı bir tavırla “bey amca sen bu kumaşı nerden buldun? Bu kumaş çok pahalı senin üzerine hiç yakışmaz” demiş.

İhtiyar adam terzinin yüzüne dik dik bakarak “sana ne oğul? Sen dediğimi yap” demiş. Tüccar kendisine böyle davranan bu ihtiyara dersini vermek istemiş. “Tamam bey amca istediğin bu pantolon 200 altın eder” demiş.

İhtiyar terzinin yüzüne yine dik dik bakarak “istediğim pantolonun kaç altın ettiğini ben biliyorum oğul. Ama yine de istediğin parayı sana vereceğim” demiş. Cebinden 200 altın çıkartarak tek tek terzinin eline saymış ve dükkândan çıkıp gitmiş.

Terzi adamın arkasından şaşkınca bakarken elindeki kumaşı kenara koymuş. Günlerce böyle fakir ve kötü giyimli adamın böyle kaliteli bir kumaş ve bu kadar altına nasıl sahip olduğunu düşünmeye başlamış.

İhtiyar birkaç gün sonra yeniden dükkana gelmiş ve pantolonunun hazır olup olmadığını sormuş. Terzi ise ihtiyarın bu kadar parayı nereden bulduğunu merak ettiği için pantolonu hemen hazırlamış ve adama vermiş. Daha sonra ihtiyar adam dükkandan çıktıktan sonra arkasından yavaşça onu takip etmeye başlamış.

İhtiyar adam yaşından çok fazla bir hızla yürümekteymiş. Neden sonra oldukça büyük ve geniş bir eve girdiğini görmüş. Bu evin nasıl bu adama ait olduğunu daha da merak ederek kendisi de içeriye girmiş.

Bu sırada odanın içerisinde şaşkın şaşkın bakarken içeriye genç bir delikanlı girmiş. Delikanlı terziye burada ne aradığını sormuş. Terzi yarı şaşkın yarı kekeler şekilde olanı biteni anlatmış.

Delikanlı gülerek “sen benim babamdan bahsediyorsun. Ancak o fakir değil sadece insanların ona giyimiyle itibar etmesini istemediğinden bu şekilde geziyor. Pantolonda zaten benim için diktirdi” demiş. Terzi tüm olanları duyduktan sonra delikanlının ayaklarına yapışarak “aman beyim kusura bakmayın. Pantolonun size olduğunu bilseydim hiç 200 altın der miydim? Demiş.

Delikanlı terziye “ister ben olayım ister fakir babam olsun sence doğru mudur 200 altını istemek bir pantolon için” demiş. Terzi kızarıp bozarmış ve utanç ile dükkanına geri dönmüş. O günden sonra ise kimseden ederinden fazla para istememiş.

Masal OkuSağır Kurbağa HikayesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

En Güzel Kim
En Güzel Kim Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Kurnaz Tilkinin Sonu
Kurnaz Tilkinin Sonu Hikayesi
nasrettin hoca'nın güldüren fıkraları
Bu Kadar Tavuğa Bir Horoz Alalım Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.