Çocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarTürkçe Masallar

Tilki İle Leylek

Tilki İle Leylek
Tilki İle Leylek

Tilki İle Leylek Hikayesi ve Masalı Oku

Bir varmış, bir yokmuş. Zaman zaman içinde, kalbur saman içinde. Deve tellal iken, horoz bekçi iken, manda berber iken, annem kaşıkta, babam beşikte iken. Ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken babam düştü beşikten, alnını yardı eşikten. Annem kaptı maşayı, babam kaptı küreği, Gösterdiler bana kapı arkasındaki köşeyi. Söktüm menteşeyi, buldum meşeyi. Nerede imiş Hasibe Hanım’ın eşeği. Sözü uzatmadan bakalım var mıymış masalın bir diyeceği…

Bir gün tilki ile leylek arkadaş olmuşlar. Tilki leyleği evine yemeğe davet etmiş. Yemek yaparken Leyleğin uzun gagası gelmiş aklına. Bir kurnazlık düşünmüş hemen. Sonra da masayı hazırlamış.

Akşam olunca leylek gelmiş. Kapıyı çalmış. Tilki:

– Kim o, demiş. Böyle demeden kimseye kapı açamazmış.

– Benim. Lak lak leylek. Aç kapıyı..

İlgili Makaleler

Tilki arkadaşının sesini duyunca g kapıyı açmış. Leyleği içeriye buyur etmiş. Biraz sohbet etmişler. Sıra yemeğe gelmiş. Tilki sofrayı hazırlamış. Yemekleri getirmiş. Leyleğin de karnı acıkmış. Yemeklerin güzel kokusu aklını başından almış. Tilki:

– Buyur leylek kardeş. Sofraya oturalım. Karnımız bir güzel doyuralım, demiş.

Leylek oturmuş masaya. Tilki de hazırladığı çorbayı düz bir tabakta ikram etmiş. Etmiş etmesine ama leylek o uzun gagasıyla o düz tabaktan nasıl yesin? Aç kalmış tabi. Tilki de içinden kıs kıs gülmüş. Leylek tilkinin niyetini anlamış. İçinden “Kimsenin etiği yanına kalmaz az. ” demiş. “Merak etme. Ben de sana yakında dersini veririm.”

Aradan günler geçmiş. Bu sefer de leylek tilkiyi yemeğe davet etmiş.

Tilki de sevinerek bu daveti kabul etmiş. Hazırlanmış, tüylerini taramış. Leyleğin evine gitmiş. Kapıyı  çalmış. Leylek de tanımadığı kimselere kapıyı açmazmış. Hemen sormuş:

– Kim o?

Cevap vermiş tilki:

– Benim leylek kardeş. Tilki, aç kapıyı. Leylek kapıyı açmış. Tilkiyi içeriye davet etmiş. Leylek o kadar güzel yemekler hazırlamış ki, yemeklerin kokusunu duyan tilkinin ağzı sulanmış. Hemen sofraya oturmak istemiş.

Leylek tilkiyi sofraya davet etmiş. Ama tilki masayı görünce çok şaşırmış. Çünkü yemekler ağzı dar kavanozların içindeymiş. Bu sefer leylek karnını bir güzel doyurmuş. Yemekleri rahatlıkla yemiş. Tilki ise kafasını sokamadığı için leyleği seyredip yutkunmuş.

Tilki kurnazlığının cezasını böyle ödemiş. Hatasını anlamış. Sessizce evinin yolunu tutmuş.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1- Tilki kapıyı açmadan hangi soruyu sormuş?

a) Alo?

b) Kim o?

c) Kim var orada?

2. Tilki leyleğe nasıl bir tabakta yemek sunmuş?

a) Yeşil renkte bir tabakta

b) Çiçekli bir tabakta

c) Düz bir tabakta

3- Leylek tilkiye ders vermek için hazırladığı yemeği hangi kapta sunmuş?

a) Güzel bir bardakta

b) Ağzı dar kavanozda

c) Tencerede

6 Yaş HikayeleriBebek MasallarıEğitici Masallar

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu