Tonton ve Arkadaşları Hikayesi

Tonton ve Arkadaşları

Abone Ol google news

Tonton ve arkadaşları, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, bir ailenin kızlarının çocukken oynadığı ama artık bir kulübenin içerisinde bahçe aletleri ile birlikte yaşayan Tonton adında eski bir oyuncak varmış. Tonton, çok sevimli bir oyuncak olsa da artık evde onu oynayacak kimse kalmadığı için, çeşitli eşyaların saklandığı bu yere bırakılmış ve burada yaşamaya başlamış.

Bahçe aletleri ile çok iyi anlaşan Tonton, arkadaşları sayesinde burada hiç sıkılmaz, sürekli gülüp eğlenirlermiş. Evin bahçıvanı ise her gün sabah arkadaşlarını toplayıp bahçede onlarla çalışır ve evin bahçesini harika bir hale getirirmiş. Ancak Tonton, arkadaşları gibi çalışamaz, çünkü bahçıvan o bir oyuncak olduğu için onu yanına hiç almazmış.

Tonton, tüm gün bu kulübede oturmaktan çok sıkıldığı için, tırpan, kazma, kürek ve makas gibi o da çalışmak ve bahçede dolaşmak istermiş. Arkadaşları, Tonton’un bu haline üzülmüş ve bir gün Tonton uyurken bir araya gelip sessizce Tonton için bir plan yapmışlar.

Bahçıvan, her gün bir el arabası ile kulübeye gelip, tüm bahçe malzemelerini bu el arabasının içine koyuyormuş. Tonton’un arkadaşları da onu bu el arabasının içerisine sokabildikleri zaman bahçeye çıkabileceğini ve hem de biz el arabasında beklerken bahçıvana lazım olan birimizi uzatarak çalışabileceğini düşünmüşler.

Ardından sabah olmuş ve Tonton’un arkadaşları, ona bu plandan bahsederek bahçıvan geldiğinde arkalarına saklanmasını ve onlara sıkıca sarılmasını söylemişler. Bahçıvan el arabası ile birlikte bir süre sonra gelmiş. Tüm malzemeleri bir arada görünce hepsini bir anda eline alıp el arabasına koymuş. Tonton da bu aletlerin arkalarında gizlendiği için bahçıvan onu görmemiş.

Hep beraber bahçeye çıkan Tonton ve arkadaşları çok mutluymuş. Özellikle Tonton, yıllar sonra ilk defa dışarıya çıktığı için hem çok mutlu hem de çok heyecanlıymış. Bahçıvan bahçe işleriyle uğraşmaya başlamış ve önce kazmayı eline almak istemiş.

Tam da bu esnada çalışmak için can atan Tonton, eline kazmayı alıp zor da olsa bahçıvana uzatmış. Bunu gören bahçıvan ise önce çok şaşırmış ama sonra ona yardım ettiği için sevinmiş ve işine devam etmiş. Tonton, hem arkadaşlarına hem de bahçıvana tüm gün yardım etmiş ve bahçenin tadını çıkarmış.

Bahçıvan, kulübeye döndüklerinde Tonton’u eline almış ve artık kendisinin de arkadaşları ile birlikte her gün kendisiyle bahçeye çıkıp çalışabileceğini söylemiş. Bunu duyan Tonton ve arkadaşları bu habere çok sevinmiş ve bahçıvana teşekkür etmiş. Bundan sonra her gün hem tonton hem de arkadaşları beraber eğlenerek çalışmışlar.

Tonton ve Arkadaşları Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Tonton ve Arkadaşları masalı, Tonton adındaki kulübeye atılmış ve yıllardır orada yaşayan oyuncağın, bahçe malzemesi arkadaşları gibi bahçeye çıkıp gezmek ve çalışmak istemesi üzerine arkadaşlarının yardımıyla bahçeye çıkıp hayalini gerçekleştirmesini konu edinmektedir.

Tonton ve Arkadaşlar Masalının Ana Fikri Nedir?

Tonton ve Arkadaşları masalının ana fikri, güzel dostluklara sahip olup birlikte hareket etmenin ne kadar güzel olduğudur.

Tonton ve Arkadaşlar Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Gurup bilinci ve dostluklarımızın yaşamımızda ne kadar önemli ve değerli bir yere sahip olduğunun dersini çıkarabiliriz.


Benzer İçerikler

Üvey Anne Masalı
Üvey Anne Hikayesi
Peri Kızı Masalı
Peri Kızı Hikayesi
Köylü Ve Yılan
Köylü ve Yılan Hikayesi
Kanatlı Kediler Masalı
Kanatlı Kediler Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.