2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Tuzlu Deniz Masalı

Tuzlu deniz masalı, Kaf dağının ardından adının kimse tarafından bilinmediği ancak oldukça tuzlu oluşuyla bilinen bir deniz ve bu denizde yaşamakta olan birçok farklı canlı bulunmaktaymış. Tuzlu deniz olarak adlandırılan bu yer kimse tarafından bilinmez ve doğada korunmayı başarmış tek yer olarak kabul edilmektedir.

Tuzlu denizin içerisinde tüm canlıların yaşadığı bir su altı şehri bulunmaktaymış. Bu şehirde deniz kızları, balıklar ve birçok deniz canlısı yaşamaktaymış. Burada yaşayan herkes dostluk içinde yaşamakta ve kimse birbirinin yaşadığı yere müdahale etmezmiş.

Bir gün su altı şehrine daha önce hiç görmedikleri bir şey yaklaşmış. Oldukça büyük bir demir yığını olan bu şey şehirde yaşayan tüm halkın paniklemesine neden olmuş. Şehrin kraliçesi anastasia hemen vezirine acil durum çağrısı vererek şehirde yaşayan tüm halkı saraya gelmesini söylemiş.

Şehir halkı oldukça panik halinde sağa sola koştururken vezirlerin geldiğini görünce bir nebze olsun rahatlamışlar. Hemen vizelerin emrine uyarak saraya doğru koşmaya başlayan şehir halkı daha da panik içine girmiş ve neredeyse birbirlerini ezercesine saraya girmişler.

Kraliçe anastasia şehir halkına bir konuşma yapmak için onların yanına çıkmış. “ilk önce hepinizin sakin olmasını ve beni dinlemenizi sizlerden rica ediyorum” demiş. Böylece kraliçenin sesini duyan şehir halkı bir süre sonra tamamen sessizliğe gömülmüş.

İlgili Makaleler

Tüm konuşanların sessizleşti anda ise kraliçe yeniden söze başlamış. “bugün şehrimize insanların kocaman bir demir makinası geldi. Ancak bu makinenin ne işe yaradığını ve ne kadar zararlı olduğunu henüz bilmiyoruz. Şu anda muhafızlarını göndererek bu makineyi incelemelerini ve durumu bize bildirmelerini hep birlikte burada sarayda bekleyeceğiz” demiş.

Daha sonra ise tüm muhafızlarını ne olduğunu bilmedikleri bu makinenin yanına göndererek araştırma yapmalarını istemiş. Bir süre sonra muhafızlar panik ve korku içinde saraya geri dönmüşler. Tüm olan biteni kraliçelerine anlattığında kraliçede artık iyiden iyiye korkmaya başlamış.

İnsanlar bulundukları yere kocaman bir iş makinesi getirerek kendi yaşadıkları bölgedeki tüm çöpleri bu makine ile şehre salmaya başlamışlar. Kraliçe halkına bir açıklama yapması gerektiğini bilse de onlara bu durumu nasıl anlatacağını bilememiş.

Tam bu sırada sarayın bahçesinde yine bir gürültü kopmuş. Koşarak saraya çıkan kraliçe gördüğü manzara karşısında tamamen umudunu yitirmiş. Oldukça kısa bir süre içerisinde insanlar kendi yaşadıkları tüm çöpleri su altı şehrine göndermişler bile. Göz gözü görmemiş ,tüm su birçok atık ile kaplanmış ve burada yaşayan canlılar artık nefes alamaz hale gelmişler. Aradan kısa bir süre sonra ise önce yavru balıklar hastalanmış sonra ise şehirde yaşayan tüm balıklar yavaş yavaş hastalanarak ölmeye başlamış.

Kraliçe artık sonlarının geldiğini bildiğinden halkının yanına giderek onlarla birlikte ölmeyi beklemiş. 3 veya 4 saat kadar bir süre içerisinde ise su altında yaşayan hiç kimse kurtulamamış.

Tuzlu Deniz Masalı
Tuzlu Deniz Masalı

Tuzlu Deniz Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Tuzlu deniz masanın konusu su altı şehrinde yaşayan canlıların bir gün insanlar tarafından gönderilmiş olan ancak ne işe yaradığını bilmedikleri bir makine nedeniyle paniğe kapılması ve saraya sığınması ile oldukça kısa bir sürede olayların açığa çıkarak burada yaşayan tüm canlıların insanların göndermiş olduğu çöplerden etkilenerek hayatlarını kaybetmesini anlatmaktadır.

Tuzlu Deniz Masalının Ana Fikri Nedir?

Tuzlu deniz masalının ana fikri ise insanların doğada sadece kendilerinin yaşadıklarını düşünerek diğer canlıların hayatlarını ve onların evi olarak benimsedikleri yerleri sırf kendi evlerini temizlemek için kirleterek onların ölümüne neden olmasıdır.

Tuzlu Deniz Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Tuzlu deniz masasından çıkarılabilecek dersler içerisindeyse özellikle insanların kendi çıkarları için diğer tüm canlıları yok sayması ve bizler gibi doğada yaşayan diğer canlıların da yaşama haklarının ve evlerinin korunması gerektiğidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!