Kıssadan Hisse

Üç Arkadaş

Üç Arkadaş
Üç Arkadaş

Üç Arkadaş Kıssadan Hisse Hikayesi

İbn-i Ömer’den rivayet edilir ki :

-‘’ Resulullah(s.a.v.) şöyle buyurmuştur: ‘’

– Sizden önceki ümmetlerden üç kişi bir ara yola koyulup yürümekteydiler, yağmura yakalandılar. Bir mağaraya sığındılar. İçeri girdikten sonra mağaranın kapısına bir kaya gelip kapıyı kapattı. Bir birlerine şöyle dediler. Vallahi  sizi buradan ancak doğruluk kurtarır. Sizden her biriniz doğru davrandığı bir işini anlatarak dua etsin. Onlardan biri şöyle dedi:

-Allah’ım sen de biliyorsun ki benim bir işçim vardı. Bir ölçek pirinç karşılığında benim çalıştı, ücretini almadan çekip gitti. Ben de o bir ölçekli pirinci ektim, elde edilen mahsülle bir inek aldım. Bilahere o işçi yanıma gelip ücretini istedi; be de ona işte şu ineği al ve götür dedim. 

O bana ben bir ölçek pirinç karşılığında senin yanında çalışmıştım deyince; ben ona şu ineği al ve götür. Çünkü şu ineği o bir ölçek pirinçle satın aldım. Adam ineği alıp götürdü. Ey rabbim biliyorsun ki;  ben bu işi senden korktuğum için böyle yapmıştım, bizi bu sıkıntıdan kurtar. Adamın böyle dua etmesi üzerine mağaranın kapısındaki kaya parçası biraz aralandı. Sonra diğeri de şöyle dua etti:

İlgili Makaleler

-Allah’ım biliyorsun ki benim yaşlı anne ve babam vardı Her gece onlara koyunlarımın sütünü getirip içirirdim. Bir gece geciktim geç vakitte eve geldim , onlaruyumuşladı. Çoluk çocuğumsa açlıktan bağırışıp, çağırışıyorlardı. Anne ve babama içirmeden onlara süt içirmezdim, fakat onları da uykudan uyandırmaktan hoşlanmadım, onları kendi hallerine bırkmakatan da hoşlanmadım, şafak doğuncaya kadar onları bekledim. Eğer bu işi sırf senin korkundan dolayı yaptığımı düşünüyorsan bizi bu sıkıntıdan kurtar Allah’ım. Kapıdaki kaya parçası biraz daha aralandı, göğü görebildiler. Mağaradaki üçüncü şahıs ise şöyle devam etti.

Allah’ım biliyorsun ki benim bir amca kızı vardı; insanlar arasında en çok sevdiğim oydu. Onunla olmak istedim ama o kendisine yüz dinar vermedikçe benimle olmak istemedi. Bu parayı bulmaya çalıştım; nihayet elde ettim, yanına gittim parayı kendine verdim. O da  benimle olmaya razı oldu. Sonra Allah’tan korktum; hakkını vermedikçe, nikah kıymadıkça  mührü  bozma dedi. Bende yerimde kalktım  ve yüz dinarı ona bıraktım. Eğer bu işi sırf senin korkundan öteriyapmışsam  bizi bu sıkıntıdan kurtar. Cenabı Hak onları o dar yerden kurtardı ve dışarı çıktılar

Çocuk Masalları KısaÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!