Utangaç Dabi Hikayesi

Utangaç Dabi Hikayesi

Abone Ol google news

Utangaç dabi hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde Dabi adında utangaç bir yavru kurbağa yaşarmış. Utangaç Dabi, bu yıl okula başlamış ancak hala utangaçlığını yenemediği için bir türlü kendisine arkadaş edinememiş. Aynı zamanda hocası ona bir şey sorduğunda da utandığı için sorunun cevabını bilse dahi cevap veremezmiş.

Utangaç Dabi’nin tek arkadaşı, Özgüvenli Kudi’ymiş. Kudi, Dabi’nin komşusu ve aynı zamanda sınıf arkadaşıymış. Sınıfın en sosyal ve en sevilen kurbağalarından biri olan Kudi, herkesle çok iyi anlaşır, sohbet eder ve onlarla oyunlar oynarmış.

Dabi de her seferinde bu utangaçlığını yenip arkadaş edinmek ve arkadaşları ile oyunlar oynamak istese de bir türlü yapamaz, yanlarına gitmeye dahi utanır ve biri ona seslendiğinde yüzü kıpkırmızı olarak hemen oradan uzaklaşırmış.

Yine bir gün, okuldan çıkan Dabi, Kudi ile eve dönerken, Kudi ona neden bu kadar utangaç olduğunu sormuş. Dabi ise kısık bir sesle;

“Ya yanlış bir şey söylersem, ya benimle arkadaş olmak istemezlerse diye çekiniyorum, arkadaş edinmek istiyorum ama çok utandığım için yanlarına gidemiyorum. Onlar da ben konuşamadığım için benimle arkadaş olmak istemiyor.” Demiş. Bunun üzerine Kudi;

“Kimseden çekinmene ve utanmana gerek yok. Baksana hepimiz aynı yaşta çocuklarız ve aynı sınıfta okuyoruz. Hiçbirimizin bir farkı yok, benim gibi onlarla da konuşup arkadaş olabilirsin. Böylece beraber çok güzel oyunlar oynarız. Merak etme, konuşup arkadaş oldukça sen de benim gibi olabilirsin” Demiş.

Utangaç Dabi, o gün eve geldiğinde yemeğini yemiş ve hemen odasına çıkıp yatağında bunu başarabileceğini, onun da diğerleri gibi arkadaşlara sahip olup sohbet edip eğlenebileceğini anlamış. Sahip olduğu utangaçlığın ona bir şey kazandırmadığını idrak eden ve kendinde özgüveni bulan Dobi, çok mutlu bir şekilde yatağa dalmış ve bir an önce uyuyup sabah olmasını istemiş.

Sabah olmuş ve Dabi okula gelmiş. Sınıfa girer girmez sınıftaki arkadaşlarına “Günaydın arkadaşlar” demiş. Arkadaşları da hemen ona “Sana da Günaydın Dabi” Demiş. Bunu duyan Dabi ilk başta çok heyecanlanmış ama sonra çok mutlu olarak hemen çantasını bırakıp onların yanına gitmiş.

Bir anda sohbet edip gülmeye başlamışlar ve Dobi bir anda artık utanmadığı ve hatta çok iyi anlaştığını görüp çok mutlu olmuş. Bu utangaçlığı yenerek okul hayatı boyunca hep çok sevilen ve başarılı bir öğrenci olup, çok güzel arkadaşlıklar edinmiş.

 

Utangaç Dabi Hikayesi
Utangaç Dabi Hikayesi

Utangaç Dabi Masalının Konusu Nedir?

Utangaç Dabi masalı, insanlarla iletişime geçmekten ve onlarla arkadaş olmaktan çok utanan yavru kurbağa Dobi’nin sonunda bu utangaçlığını yenerek çok güzel arkadaşlıklar edindiğini anlatmaktadır.

Utangaç Dabi Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku Utangaç Dabi masalının ana fikri, arkadaşlıklar edinip birileriyle sohbet etmenin asla utanılacak bir şey olmadığı, özgüvenli olmanın her zaman arkadaş çevresi ve okul hayatı için önemli olduğudur.

Utangaç Dabi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Utangaçlığın aslında çok kolay bir şekilde yenilebileceği ve insanlarla sohbet edip arkadaşlıklar edinmenin aslında hiç korkulduğu kadar kötü bir şey olmadığının dersini çıkarabiliriz.


Benzer İçerikler

Parmak Çocuk Masalı Oku
Parmak Çocuk Hikayesi
Çiftçi İle Leylek
Çiftçi İle Leylek Hikayesi
Çizmeli Kedi Masalı
Çizmeli Kedi Hikayesi
Açgözlü Çocuk Masalı
Açgözlü Çocuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.