Uyumak İstemeyen Zürafa Hikayesi

Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı

Abone Ol google news
Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı
Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde günlerden yine bir gün ormanın içinde yaşayan uzun mu uzun, tatlı mı tatlı bir zürafa varmış. Bu zürafa aslında çok uzunmuş ancak aslında yavru bir zürafaymış.

Bu tatlı zürafa karnını doyurmayı çok severmiş. Her gün bir sürü ağaçtan meyveler, yapraklar yermiş. Ormanda bir sürü ağaç olduğu için zürafa bu ağaçların tadına bakarken hiçbir zaman çekinmezmiş. Birisi ona ağaçlarda yaprakların bittiğini söylediğinde zürafa hemen şöyle söylermiş:

– “Koskoca orman, bir sürü ağaç var. Benim yememle bitmez ki bu yapraklar. Hem ben de yemek yemeliyim, yoksa güçsüz kalırım. Güçsüz kalırsam da hasta olurum. Ayrıca bu yaprakları ben yedikten sonra seneye yenileri çıkıyor.”

Zürafa oldukça hazırcevaplı ve zekiymiş. Ancak birazcıkta oburmuş. Yine bir gün ağaçların yapraklarını yerken bir anda ilginç bir ses duymuş.

Bu sesin sahibini gözleriyle aramaya koyulmuş hemen. Ancak ne yaptıysa bulamamış. Sonra tekrardan ağaçtaki yaprakları yemeye başlamış. Yaprakları yerken yine benzer bir ses gelmiş ancak bu sefer sesin sahibi tam da Zürafa’nın karşısındaymış. Bu sesin sahibi minik ve yavru bir kuşmuş, şöyle diyormuş yavru kuş:

– “Hey koca ayaklı canavar, ne yapıyorsun? Tüm yapraklarımı ve yuvamı yedin. Şimdi ne yapacağım ben? Neden bu kadar düşüncesizsin. Ben bu yapraklarla evimi yapıyorum ve bunlar olmazsa hayatta kalamam. Neden bu kadar dikkatsizsin?”

Bu sözleri duyan Zürafa çok üzülmüş ve ne yapacağını bilememiş. Hızlı bir şekilde geri çekilmiş ancak aklında şüphe kalmış. Çünkü bugün bu ağaçtaki kuşlara zarar verdiyse yarın başka bir ağaçtaki kuşlara da zarar verebileceğini biliyormuş. Bu durumun farkına varan akıllı zürafa sakin bir şekilde kuşa doğru başını uzatmış ve şöyle demiş:

– “Kuş kardeşim ben canavar değilim ki. Sadece yemek yiyordum ve seni fark etmedim. Evet haklısın, biraz daha dikkatli olmalıydım ama sen çok küçüksün. Seni görmek çok zor benim için. İstersen birlikte gezelim ve sen ağaçlarda yaşayan başka kuşlar var mı diye kontrol et. Hem böylece yaprakların üstünde tırtıl görürsem onları sana verebilirim. Böylece seninde karnın doymuş olur. Ne dersin?”

Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı
Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı

Yavru kuş bu tekliften çok mutlu olmuş ve Uyumak İstemeyen Zürafa ile birlikte yola koyulmuş. Ağaçları birer birer gezmişler ve ikisi de karınlarını güzel güzel doyurmuşlar. Bu sırada birlikte oyun oynamışlar ve çok eğlenmişler. Zürafa ve Kuşun arkadaşlığı ikisini de çok mutlu etmiş.

Bir süre daha bu şekilde oyun oynamaya devam etmişler ve sonra yine acıkmışlar. Tekrardan ağaçları gezerlerken bir anda ince bir ses duymuşlar. Zürafa kafasını aşağıya eğmiş ve yavru bir tavşan görmüş. Tavşan, Zürafa ve Kuşa şöyle demiş:

– “Hey uzun boylu zürafa, dikkatli ol. Az kalsın üstüme basıyordun. Ormanda gezerken birazcık dikkatli olamaz mısın? Ayrıca şuradan geçerken sizi gördüm. Çok eğleniyordunuz, ben büyüsem bile asla sizin kadar uzun olamam. Belki bende sizinle arkadaş olabilirim diye düşündüm.”

Bunu duyan kuş ve Uyumak İstemeyen Zürafa oldukça heyecanlı bir şekilde bu teklifi kabul etmişler. Zürafa, tavşanı boynuna bindirmiş ve birlikte gezmeye başlamışlar. Çok eğlenceli oyunlar oynamışlar ve birlikte gülmüşler. Ancak bir süre sonra hava kararmaya başlamış. Havanın karardığını fark eden tavşan eve gitmeleri gerektiğini söylemiş. Ancak Uyumak İstemeyen Zürafa bunu istememiş ve biraz daha kalabileceklerini söylemiş.

Bir süre daha birlikte oyunlar oynamışlar ve eğlenmişler. Ancak saatler ilerledikçe hava daha da kararmış ve artık tavşanla kuş eve gitmeleri gerektiğini söylemişler. Bir anda kuş uçup yuvasına gitmiş, tavşansa hızlıca koşarak yuvasına dönmüş. Ancak zürafa gecenin karanlığında başını dallara vurmak istemediği için yavaş yavaş gitmek zorunda kalmış.

Saatler geçmiş ancak zürafa hala yuvasına varamamış ve ıslak otların üstünde uyuya kalmış. Sabah uyandığında hasta olduğunu fark etmiş ve annesi ona çok kızmış. Evde günlerce hasta halde yatmak zorunda kalmış. Arkadaşları dışarıda oyun oynarken Uyumak İstemeyen Zürafa evde yatmış ve canı sıkılmış. Daha sonra iyileşip arkadaşlarının arasına dönmüş ancak dersini de almış. Bir daha da güneş battıktan sonra dışarı da kalmamış ve her zaman vaktinde eve dönmüş.

Uyumak İstemeyen Zürafa Masal Özeti

Günlerden bir gün yaşı küçük ancak boyu epey büyük bir zürafa ormanda geziyormuş. Uzun saatler boyunca ormanda birçok yiyecek aramış ve bu yiyeceklerden en çok yaprakları seviyormuş. Çok hızlı bir şekilde yaprakları midesine atıyormuş ve bundan çok keyif alıyormuş.

Ancak bu Uyumak İstemeyen Zürafa çoğu zaman obur davranıyormuş ve yemek yerken dikkatsiz oluyormuş. Bir gün ağacın birinden yaprakları yerken kuşun bir tanesi zürafaya seslenmiş. Zürafa bu sesi duyunca bir anda irkilmiş ve ne olduğunu anlamaya çalışmış. Kuş zürafaya yuvasını yediğini söylemiş ve bu yüzden ona kızmış.

Ancak Zürafa bunu isteyerek yapmadığını söylemiş. Bundan sonra kuş ve zürafa dost olmuşlar ve birlikte gezmeye başlamışlar. Uyumak İstemeyen Zürafa ve dostu minik kuş ormanda gezerlerken bir yandan yaprakları yiyorlar ve bir yanda da oyun oynuyorlarmış.

Tam bu sırada Zürafanın ayağına bir şey dolanmış. Zürafa kafasını indirmiş ve aşağıdaki minik tavşanı görmüş. Minik tavşanı boynuna almış ve yukarıya çıkartmış. Tavşan bunu yaparken oldukça eğlenmiş ve mutlu olmuş.Bu üç hayvan çok iyi dost olmuşlar ve bir gün yine birlikte oyun oynamak için dışarıya çıkmışlar.

Dışarıda eğlenirlerken akşam olduğunu fark etmişler ve kuş eve dönmeleri gerektiğini söylemiş. Ancak Uyumak İstemeyen Zürafa bunu istememiş. Çünkü oyun oynamanın ve arkadaşlarıyla vakit geçirmenin uyumaktan çok daha keyifli olduğunu düşünüyormuş.

Bu yüzden arkadaşlarını da ikna etmiş ve oyuna devam etmişler. Ancak zürafa bir ara çok uykusu gelince yere düşüp ıslak otların üzerinde uyuya kalmış. Sabah kalktığında arkadaşlarının gittiğini ve kendisinin de hasta olduğunu fark etmiş. Uzun bir süre arkadaşları dışarıda oynarken kendisi evde hasta yatağında yatmış.

Bu olaydan da çok önemli bir ders çıkarmış, bir daha asla gece geç saatlere kadar dışarıda kalmamış.

Uyumak İstemeyen Zürafa ile İlgili Merak Edilen Sorular

 • Uyumak İstemeyen Zürafa Masalının Ana Fikri Nedir?

Bu masalın ana fikri genel olarak çocukların evlerine zamanında dönmeleri ile ilgili. Bazı çocuklar uyumak istemeyebiliyorlar. Ancak evine zamanında gitmeyen ve yeterince uyumayan çocukların başına istemedikleri şeyler gelebilir ve bunlar yüzünden üzülebilirler. Uyumak İstemeyen Zürafa da başına bunlar gelince dersini alıyor.

 • Uyumak İstemeyen Zürafa Masalının yazarı kimdir?

Uyumayan Zürafa masalının yazarı Aytül Akal’dır. Yazar bu masalıyla çocuklara önemli dersler vermiştir. Aynı zamanda fabl niteliği de taşıyan bir eserdir.

 • Zürafa Neden Uyumak İstemiyor?

Çünkü Uyumak İstemeyen Zürafa oyun oynamaktan çok keyif alıyor ve tüm zamanını oyun oynayarak geçirmek istiyor. Bu nedenle uyumak istemiyor ve tüm vaktini oyunlarla geçirmek istiyor. Ancak gece geç saatlere kadar oyun oynamak çoğu zaman tehlikeli olabiliyor.

 • Kuş ve Tavşan Neden Zürafa’ya Kızıyorlar?

Çünkü Uyumayan Zürafa oldukça obur bir şekilde yapraklara saldırıyor. Bu yüzden de kuş ve tavşan zarar görebilirlerdi. Zarar görmek istemedikleri için Zürafayı uyarıyorlar ve bir daha böyle davranmaması gerektiğini söylüyorlar.

Prenses MasallarıPeri Masalları10 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Arı ile Maymunun Hikayesi
Arı ile Maymunun Hikayesi
Kardan Adam Masalı
Kardan Adam Hikayesi
Şehir Faresi ve Köy Faresi
Şehir Faresi ve Köy Faresi Hikayesi
Yalnız Kaplumbağa
Yalnız Kaplumbağa Hikayesi

Yorumlar

 1. Anonim says:

  çok iyi

 2. bebisimin annesi says:

  bebisim uyurken hemencicik uykuya daldı. cok guzel masal tesekkur edioruz <33

 3. Ice says:

  Çok güzel ve en komik hikaye olmuş devamı gelsin

 4. Fatma Ak says:

  Çok güzel

 5. Alperemo says:

  Gayet başarılı

 6. M.Hammza says:

  Çok güzel olmuş

 7. mehmet says:

  çok güzel masal

 8. Anonim says:

  çok güzel okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.