Walt Disney’in Hikayesi

Walt Disney in Basari oykusu

Abone Ol google news
Walt Disney in Basari oykusu

Walt Disney Kimdir ve Hayatı

Küçükken izleyemeden duramadığımız çizgi film kahramanı olan Mickey Mouse’un kurucusu olan Walt Disney’in ufak bir fare ile bambaşka bir hal alan hayatı ve size hiçbir şeyin imkânsız olmadığına inandıracak olan bu başarı hikâyesini sizlere sunacağız.

İranda yaşayan Walt Disney göçmen bir ailenin oğluydu, babasının çalışacak durumu olmadığı için fakir bir hayat sürdüren Walt Disney devamlı çalışmak zorunda kalıyor ve eve para getirmesi gerekiyordu. Göçmen bir aile oldukları için sürekli yer değiştikleri için belli bir düzen kuramamışlardı.

Maddi durumları el veriş göstermediği için okuluna devam edemeyen Disney hiçbir iş elinde yoktu. Bu yüzden girdiği tüm işleri yarım bırakmak zorunda kalıyordu.

Babansının vefatından sonra kendini bir türlü toplamayı başarmayan Disney babasını tedavi ettiremediği için çok büyük bir suçluluk duydu.

Disney tam bir kitap meraklısıydı ve kitap okumaktan çok zevk alıyordu ve bu yüzden de kazandığı paranın bir kısmı ile kitap alıyordu. Bir gün kitap almaya giden Disney aldığı kitabın arasında bir şey reklam afişi görür. Afişite’ Kansan City Sanat Enstitüsü Sizleri Ücret Almadan Kursala Çağırıyor’ yazmaktaydı.

 Bu yazıyı okuyan Disney düşünmeyi bile aklıdan geçirmeden kursa yazılmaya ve orada kendisini Çizim konusunda geliştirerek bir meslek sahibi olmaya kara verdi. Gördüğü eğitim içinde herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktu.

Disney gittiği kursalda çizim derlerini, öğreniyor ve ayrı etende bazı ajanslara karikatür çizerek bir miktar para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki  kursunu tamamlayınca ailesinin yanına tekrar geri dönen Disney, yaptığı çizimleri dergi ve gazetelere yollayan Disney beklediği sonucu alamıyordu.

 Maddi imkânsızlıklarından dolayı ve çalıştığı iş yerinden yaratıcı olamadığı için kovulan Disney yine karamsar düşünmeye başladı.

 Tüm kötü sonuçlara rağmen asla pes etmeyen Walt Disney çizim yapmaya devam etti ve günlerden bir yine çizim yaptığı sırada ufak ve sevimli bir fare gören Disney onu bir süre izlemeye ve fareye bakmaya karar verdi.

Fare ile çok iyi anlaşan Disney bir gün onu çizmeye karar verdi ve bu onun hayatının dönüm noktasıydı.

Yaptığı fare çizimleri ile Hollywood’a doğru ilerleyen Disney, kurs gördüğü Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı olan Iwerks’e yaptığı fare çizimlerinden bahsetti.

Disney ilk bu farenin adını ‘Mortimer’ koymuş fakat ile zamanda ise Disney’in eşi olan Lilly’nin tavsiyesi ile ‘Mickey Mouse’ olarak ismini değiştirmiş. İsmini Mickey Mouse koydukları fare ilk olarak 1928’de ‘Steamboat Willie’’ de yer aldı.

Disney ve Iwerks cebindeki son kuruşa kadar bu harcadıkları bu filimde çok muazzam bir başarı elde etmiş ve çektikleri film reyting rekorları kırmıştır. Çektikleri bu filimin ardından Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı adında bir şirket kurmuşlar ve çektikleri birçok çizgi filimler ile elde ettikleri muazzam başarılarını git gide artırmışlardır. Bir anda ünü dünyaya yayılan bu çizgi film karakteri Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filimde başrol olarak rol almıştır.

 Walt Disney; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) bu ve bunun gibi ünü yüksek olan birçok çizgi filimde imzası vardır. 1938 yılında vizyona giren ‘Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler’ adlı çizgi filime 1,5 miliyon dolay harcama yapan Walt Disney, film vizyona girdikten sonra 8 miliyon dolarlık büyük bir gelir elde etti.

1955 senesinde Los Angeles kentinde çalışanların çocukları ile zaman geçirebileceği ve onlar eğlendirebileceği koskoca bir lunapark olan Disneyland’ı yaptırdı. Disney bu lunaparkın yapımında çalışan mühendislere buu lunaparkın dünyanın en mükemmel ve inanılmaz olmasını ve bu lunaparkı boydan boya gezen bir tren olmasını mühendislere bizzat kendisi söyledi.

Walt Disney Productions  günümüzde 30 miliyon gibi büyük bir gelir elde etmekte. Walt Disney Company, Entertainment and Sports Programming Network (ESPN), American Broadcasting Company (ABC) gibi büyük kuruluşları elde edip Kaliforniya merkezli çalışan dünyaca ünlü bir medya şirketi halini almıştır.

Hayatın beraberinde getirdiği zorluklara hiç yılmadan, yoluna her ne olursa olsun devam eden ve hayallerinin peşinden giden Walt Disney neredeyse imkânsız denilen şeyi başardı. Çizgi film dünyasında dünyada adını bir çok kez bahsettiren Walt Disney 65 yaşında akciğer kanserine yenik düştü ve hayatına son verdir ama arkasında ise dünyaca ünlü bir medya şirketi bıraktı.

Peri Masalları10 Yaş HikayeleriOkul Öncesi Hikayeler


Benzer İçerikler

Tahta Çanak Hikâyesi
Tahta Çanak Hikâyesi
Siyah Pantolon Hikâyesi
Siyah Pantolon Hikâyesi
steve jobs
Steve Paul Jops Hikayesi
Sabır Çiçeği Hikayesi
Sabır Çiçeği Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.